Materiál
- vícesložkové hnojivo na kvetoucí balkonové rostliny
- podzimní hnojivo na dřeviny
- postřik proti černé skvrnitosti
- práškový stimulátor
- rašelina
- zahradnický substrát
Nářadí
- zahradnické nůžky
- lopatka
- postřikovač
- ruční kypřič půdy
- pákové nůžky
- konev
Ošetřování rostlin
Čištění
Pravidelné odstraňování odkvetlých květů prodlužuje kvetení a znásobuje jejich množství. Platí to u muškátů, petúnií i surfinií. Používáme ostré nůžky.
Vláha
I podzimní dny bývají teplé. Rostliny potom potřebují pravidelný přísun vláhy. Před zálivkou musí substrát mírně proschnout (otestujeme prstem).
Umytí listů
Pěstujeme-li muškáty pod přístřeškem, vyplatí se je ráno během slunných dnů „osprchovat“ vlažnou vodou. Tak smyjeme prach a rostliny ovlažíme.
Výživa
Začátkem září můžeme též přihnojit výsadby kvetoucích balkonových rostlin formou zálivky. Frekvence přihnojování nemusí být tak častá jako v létě.
Ošetření
I na konci léta pravidelně prohlížíme rostliny a ihned odstraňujeme všechny suché, nemocné a poškozené výhonky – ukrývají zárodky škůdců.
Zpětný řez
Pokud se rostlina, například popínavá bugenvilea, příliš rozrostla, výhonky zkrátíme, ale jen mírným řezem. Radikální řez provádíme potom až na jaře.
Plevel
Plevel v květináčích nepůsobí pěkně, navíc pěstovaným rostlinám odebírá vláhu a živiny. Důkladně odstraňujeme především trvalý plevel s kolovitými kořeny.
Před zazimováním
Subtropické rostliny v polovině září přesuneme do interiéru. Ještě předtím je však důkladně očistíme a zalijeme tak, abychom provlhčili celý kořenový bal.
Vždyzelené keře
Navzdory tomu, že vhodná doba pro řez vždyzelených dřevin, například zimostrázu, už minula, můžeme je ještě nůžkami jemně dotvarovat a zatraktivnit před zimou.
Odkvetlé růže
Z růží odstraníme odkvetlé květy tak, aby místo po řezu bylo co nejméně viditelné. Rostliny často ještě i začátkem podzimu vytvoří další květy.
Nemocné listy
Růžové keře v nádobách nadále pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme žloutnoucí a zaschlé listy. V případě potřeby odstřihneme i suché a nemocné větvičky.
Kypření
Nezapomeneme na kypření substrátu v nádobách – ke kořenům pěstovaných rostlin se tak dostane vzduch a zlepší se i příjem vláhy a živin.
Černá skvrnitost
Proti černé skvrnitosti růží použijeme (i opakovaně, s týdenním odstupem) speciální fungicidní přípravek. Chorobou poškozené a suché listy zlikvidujeme.
Matoucí žloutnutí
Někdy si sama rostlina koncem léta reguluje počet listů (dají se lehce oddělit od stonku), někdy může žloutnutí listů naznačovat onemocnění a potřebu doplnit živiny.
Nízké jiřiny
Nízké jiřiny nejkrásněji kvetou začátkem podzimu, budeme-li jim odstraňovat odkvetlé květy – prosvětlovat je, přihnojovat a zalévat.
Tvarování jehličnanů
Když je zamračeno, můžeme tvarovat jehličnany. Začátkem září jim zároveň dopřejeme podzimní hnojivo, které zabezpečí jejich lepší přezimování.
Levandule
Levanduli po odkvětu mírně sestřiháme. Nejdůležitější je odstranit odkvetlé květy. Díky řezu se pěkně zahustí. Radikální řez provádíme až na jaře.
Zasychání javoru
Jestli javoru japonskému zasazenému v nádobě na terase zasychají listy, je třeba mu zvýšit zálivku a rozhodit na povrch substrátu trochu čisté rašeliny.
Rozmnožení fuchsie
Koncem léta si můžeme rozmnožit muškáty, fuchsie a libory pomocí vrcholových odřezků. Ty před zapíchnutím do substrátu ošetříme stimulátorem.
Dobré rady
Hnojení
Před každým přihnojením dbáme na to, aby byl substrát mírně vlhký a prokypřený. V druhé polovině září s přihnojováním přestaneme. Rostliny, které budeme přenášet na zimování, už v září nepřihnojujeme.
Růže
Růže pěstované ve vegetačních nádobách lze ještě nyní přihnojit speciálním hnojivem s vyšším obsahem draslíku. To zabezpečí lepší vyzrání pletiv a bezproblémové přezimování. Také je třeba do nádob doplnit substrát, který se možná během léta vyplavil při zalévání.
Popínavá zeleň
Během září lze vysazovat k oporám popínavé dřeviny. Potřebují dostatečně prostornou nádobu a kvalitní zahradnický substrát.
Hortenzie
Po létě je dobré ostříhat i hortenzie – ale jen odkvetlé květy. Radikálním řezem bychom se mohli připravit o kvetení v následující sezoně. Rostlinám doplníme rašelinový substrát.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů