Zahrada

Bazénové starosti a radosti

Bazén v zahradě domu či chalupy již dávno nevnímáme jako nedostupný luxus. Přesto se vyplatí před tím, než investujeme do jeho koupě či stavby, dobře popřemýšlet. Bazénů je totiž mnoho typů a mohou být velmi odlišně vybaveny.

Připravil: Radek Sýkor, foto: archiv firem Mountfield, Vöroka a Jena

 

Bazény jsou z plastu, betonu, kovu, nebo koncipované jako přírodní jezírko. Větší a složitě tvarovaný bazén, zapuštěný do země, stojí až stovky tisíc korun a ani jeho provoz není levný. Proto musíme při výběru dobře uvážit, jak a zda vůbec bude využit.

Volba konstrukcenadzemni

Nejlevnější jsou nadzemní bazény z plastové fólie s ocelovou, hliníkovou nebo dřevěnou podpůrnou konstrukcí. Stavba není složitá, ale jsou choulostivé po stránce mechanického poškození a nemají dlouhou životnost. Některé se musejí na zimu složit a uskladnit.

Dražší, ale odolnější bývají zapuštěné bazény z tvrzených plastů – polypropylénu, PVC, akrylátu a dalších. Vyrábějí se jako prefabrikáty, usazují se vcelku nebo montují z unifikovaných dílů.

Betonové bazény se staví až na pozemku, takže můžeme tvar lépe projektovat. Zhotovují se z vodostavebního betonu, jako monolit s ocelovou výztuží, nebo vyzděním z tvarovek. Povrch se upraví nátěrem, těžkou plastovou fólií, nebo pokryje dlažbou. Životnost mají i několik desítek let.

Kovové bazény se montují z tvarovaných prefabrikátů z ocelového a hliníkového plechu s ochranným nátěrem, nebo z odolné nerezové ocele. Výhodou je odolnost proti poškození, dlouhá životnost a snadná údržba. Nevýhodou vyšší cena a nutnost obnovovat ochranný nátěr.

Kam ho umístit?

Nejlepší umístění bazénu je na jižní nebo jihovýchodní straně pozemku. Kolem musí být plocha k odpočinku a odstup od sousedních parcel – soukromí zajistí zídka nebo živý plot. Není vhodné stavět bazén blízko stromů (padající listí, pod povrchem ohrožení rostoucími kořeny), ani těsně vedle domu (hrozí porušení statiky). Vzdálenost od vodovodního potrubí, kanalizace a elektrických rozvodů má být co nejkratší a důležitá je příjezdová cesta. Pokud máme pozemek v málo zastavěném území, zeptáme se na stavebním úřadu, zda se v sousedství neplánuje výstavba, která by mohla provoz bazénu znehodnotit.

zapustenyZáleží na využití

Moderní technologie umožňují stavbu téměř jakýchkoli tvarů i velikostí bazénů, takže záleží hlavně na našich prostorových a finančních možnostech, jak velký bazén si postavíme.

Pro plavání vyhovují spíše bazény pravoúhlé, pro zábavu oválné. Plavat můžeme již při hloubce vody kolem jednoho metru ale potřebujeme plochu nejméně 5 × 2,5 m, takže menší bazén by měl být vybaven protiproudem.

Jakýkoliv bazén se ale stane dominantou zahrady. Proto doporučujeme konzultace s architektem.

Vybavení a doplňky

K základnímu vybavení patří stacionární nebo přenosné zařízení pro odvod vody k filtraci (skimmer), filtrační jednotka s dávkováním desinfekce a vratné trysky. Čistota vody a povrchu stěn se upravuje síťkami, kartáči vysavači. Nečistotu odstraňují chemické prostředky.

Mezi základní doplňky patří bazénové schůdky, letní plastová krycí plachta s rolovacím zařízením a zimní krycí plachta. Bezpečnost provozu zvyšuje zábradlí, lamelová krycí roleta a protiskluzová úprava na okrajích bazénu. Komfort uživatelům přináší protiproud, sprcha, osvětlení, automatické ovládání, zastřešení a vytápění.

bublina

Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu až o dva měsíce

Zapuštěné bazény jsou obvykle i zastřešeny, což zlepšuje jeho využití a prodlužuje sezónu až o dva měsíce. Střecha může být pevná, nafukovací (přetlaková), nebo výsuvná, z kovových oblouků. Jako výplň se používá polykarbonátové komůrkové sklo a nárazuvzdorné sklo s UV ochranou a tónováním.

Extra tip: Koupací jezírko

Koupací jezírko je kompromisním řešením mezi bazénem a přírodním rybníčkem. Jezírko má oddělenou koupací část bez rostlin a část regenerační s vodními rostlinami, která za pomoci jednoduchých technologických zařízení filtruje vodu a vytváří vhodné prostředí i pro různé drobné vodní živočichy. Postup stavby: vykopaná jáma se vymodeluje, dno se vyloží gumotextilií a těžkou fólií. Nakonec se umístí valouny a přírodní část se osází rostlinami.

 

Teplo z přírody

Vodu v bazénu můžeme ohřát obnovitelnou energií: solárním kolektorem nebo tepelným čerpadlem. Výhodou solárního ohřevu je, že slunce máme k dispozici zpravidla tehdy, kdy je pro ohřev bazénu nejvíce potřeba. Na rozdíl od ohřevu vody pro domácnosti může být systém relativně jednoduchý, protože odpadá nutnost akumulační nádrže teplé vody – tím je samotný bazén. Tepelné čerpadlo po tento účel se zpravidla užívá typu vzduch/voda, což znamená, že z okolního vzduchu odebírá teplo a prostřednictvím tepelného výměníku je předává přímo bazénové vodě. Celý proces probíhá nepřetržitě a je sledován tlakovými a teplotními snímači. Čerpadlo produkuje chladný vzduch, který má tendenci se hromadit u země. Proto není vhodné dávat jednotku do uzavřených dvorečků, závětrných koutů, blízkosti oken, teras a podobně.

Mezi oblíbené doplňky patří protiproud

plaveCo je v ceně?

Před koupí nebo objednávkou bazénu si ověříme, co je zahrnuto v základní ceně. Firmy si totiž navíc účtují například zemní práce, obrubné kameny, filtrační zařízení a podobně. I k levnějším typům si pak musíme dokoupit řadu doplňků, bez nichž nelze bazénu provozovat. Důležité je i časové rozvržení a rychlost stavby. Kupříkladu stavba zapuštěného ocelobetonového bazénu „na klíč“ trvá asi dva týdny.

Vyjádření úřadů

Pro bazén volně stojící na terénu vyjádření úřadů nepotřebujeme – jde o spotřební zboží. Bazén i částečně zapuštěný do země je ale stavbou podle stavebního zákona. Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují bazény do 40 m2 zastavěné plochy. Ohlášení vyžadují

podzemní stavby do 300 m2 zastavěné plochy a hloubky do 3 m. Pro větší bazén je třeba stavební povolení. Pojem „bazén“ ovšem není blíže specifikován. Proto se poradíme na příslušném stavebním úřadu. Bazény zapuštěné do země mohou stavět jen firmy s oprávněním, svépomocní stavebníci musejí mít odborný stavební dozor.

Bazén z nádrže

Pro stavbu bazénu můžeme využít i starou betonovou zahradní nádrž s přítokem a odtokem. Nejprve sanujeme povrch (například těžkou fólii) a pak zvolíme další postup: Nejlevnější je průtočný bazén s ručním dávkováním desinfekce, nákladnější řešení představuje přenosné recirkulační a filtračním zařízení. Nejdražší je rekonstrukce potrubí, stavba nových stěn (laminát, kov) a montáž stacionární technologie.

Starší bazén lze také renovovat: Stěny se utěsní plastovou fólií, nebo mohou sloužit jako opěra pro novou laminátovou či kovovou konstrukci.

Článek z RPN č. 3/2011