Zahrada

Bohatou úrodu můžete mít i na zahradě ve stínu. Důležité je přizpůsobit se orientaci zahrady

Je známo, že pro pěstování rostlin jsou ideální slunečné zahrady. Ale ani ty, do kterých nepronikne dostatek slunečních paprsků, nemusí zůstat v pozadí. I v nich mohou rozkvést nádherné rostliny, dozrát ovoce a vyrůst zelenina. Jak toho dosáhnout?

Pěstování ve stínu
Zdroj: Shutterstock

Stinné zahrady jsou často neprávem považovány za méně vhodné na pěstování širokého spektra okrasných či užitkových rostlin. To není úplně pravda, i když faktem zůstává, že nejvýraznějších pěstitelských úspěchů se dosahuje na slunečných stanovištích. Stinnou zahradu je potřeba nejprve dobře poznat. Zjistit, jakou intenzitu má stín v různých částech dne, kde je půda sušší a kde vlhčí, a najít místa, která jsou alespoň pár hodin denně osvětlená sluncem. Výsledkem tohoto poznání může být přesvědčení, že stinná zahrada nemusí představovat problém, ale zajímavou výzvu a příležitost odlišit se od ostatních pěstitelů.

Pro takové pěstování se nabízí skutečně velké množství rostlin. Mimořádně zajímavý je například sortiment stínomilných kvetoucích trvalek nebo těch, které jsou okrasné listem. Nedostatek světla tolerují i mnohé krásné kapraďorosty, některé okrasné trávy a cibuloviny či hlíznaté rostliny. Dokonce i vybrané stromy či keře se ukážou v plné kráse právě na místech, která jsou na dostatek světla skoupá. Vyplatí se tyto rostliny poznat a dát jim příležitost.

Pokud máte stinnou zahradu, nemá velký smysl pěstovat na záhonech rostliny, které potřebují celodenní slunce. Nikdy se jim zde nebude dařit a jejich životnost při nedostatku světla bývá velmi krátká. Kromě toho je důležité osvojit si několik osvědčených tipů a triků, které pomohou zvládnout pěstování ve stínu co nejlépe.

Typy stínů

Věděli jste, že stín může mít různou podobu? Důležité je, co je příznačné pro vaši zahradu. Díky tomu si budete moct vybrat vhodné rostliny do stínu a dosáhnete pěstitelských úspěchů.

Dobrou úřadu můžete mít také v zahradě ve stínu
Dobrou úřadu můžete mít také v zahradě ve stínu. | Zdroj: iStock

Orientace na jih

Tato místa budou málo zastíněná a zadní část domu bude rovnoměrně osvětlená slunečními paprsky. Vzdálená hranice pozemku je orientovaná na sever, takže bude téměř celý den ve stínu. Pokud stojíte tváří k zahradě, pravá hranice pozemku je orientovaná na východ a bude osvětlená ranním sluncem. Levá strana směřuje na západ, pro tu je typické osvětlení odpoledním a večerním sluncem.

Tip na výsadbu: různé druhy popínavých dřevin, například přísavník Henryův (Parthenocissus henryana), zajímavé druhy a kultivary břečťanu (Hedera helix) nebo popínavá hortenzie (Hydrangea petiolaris). Dařit se tu bude i kvetoucím keříkům, například kdoulovcům, lýkovcům či vilínu. Prosperují zde různé druhy kapraďorostů, konvalinky, bohyšky a další druhy trvalek, které jsou okrasné listem.

Orientace na sever

Zahrada na takové ploše bude během většiny dne zastíněná, avšak nemusí to být pravidlem, severně orientovaný prostor (například zadní stěna domu) může být zastíněn jen částečně. V období mezi květnem a říjnem sem totiž často dosáhnou příjemné paprsky zapadajícího slunce. Stínomilné rostliny, zejména ty náročnější na teplo, ocení hlavně polední stín, který je ochrání před ztrátou syté barevnosti.

Tip na výsadbu: vyzkoušejte různé druhy trvalek a cibulovin lesního charakteru, které se vyznačují raným jarním kvetením. Nejlepší je, když kvetou ještě předtím, než se koruny stromů bohatě olistí. Porostou zde čemeřice, bergenie, sněženky, plicníky a další. V létě těmto rostlinám nebude vadit nedostatek světla.

Schéma stínů
Schéma stínů | Zdroj: Shutterstock

Orientace na východ

Zahrada orientovaná tímto směrem je nejvíce osvětlená ráno a dopoledne. Rostlinám, které mají rády částečný stín a vyžadují ochranu před silným slunečním zářením, se bude v takové zahradě výborně dařit. Odpolední stín ochrání před silnými slunečními paprsky, večerní stín zase zvýší atraktivitu rostlin s bílými květy, které přitahují opylující hmyz. Mnohokrát tyto květy i příjemně voní.

Tip na výsadbu: planý tabák (Nicotiana sylvestris) má rád stín a má bílé a nádherně voňavé květy. Vyniknout na těchto místech mohou i kvetoucí popínavky, například plamének italský či zimolez Henryův. Tyto rostliny mají rády slunce a nižší teplotu v ostatních částech dne.

Orientace na západ

Tyto zahrady jsou ráno ponořené ve stínu a sluneční paprsky je osvětlují až odpoledne a v podvečer. Během zimy může ranní stín působit ochranným způsobem pro některé v zimě kvetoucí druhy. Pokud jejich květy v noci namrznou, ranní slunce by je mohlo příliš rychle rozmrazit, což by se projevilo zhnědnutím okvětních lístků. Zde jim to však nehrozí. Rostliny pro tento prostor musí být též schopné snášet horké odpolední slunce během letních měsíců.

Tip na výsadbu: mezi dřeviny, kterým budou vyhovovat takové podmínky, patří například magnólie, protože má mimořádně ráda ranní stín. Dařit se zde bude i trvalkám, například rozchodníkům.

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock, iStock
Zdroj: Recepty prima nápadů