Pro získání kvalitních výpěstků je bezpodmínečně nutné dodržet několik zásad již při výsadbě česneku. Především jde o termín výsadby, zdravotní stav a moření sadby a výběr kvalitní (nejlépe české) odrůdy.
ČESKÝ, NEBO Z DOVOZU?
V posledních letech se k nám valí česnek z nejrůznějších konců světa. Především ale z Číny, Argentiny, Španělska, Maďarska a Polska. Kdyby tomu tak nebylo, asi by české hospodyňky musely na česnek zapomenout. Pěstební plochy česneku se totiž v České republice natolik zmenšily, že produkce absolutně nepokryje tuzemskou poptávku. Horší situace díky tomu nastala i v nabídce sadbového česneku. Pro zdejší klima a podmínky jsou vyhovující české odrůdy, prověřené lety šlechtění. Nahradit sadbu dovozovým česnekem, a navíc z Asie, nelze. Jak ukázaly poslední roky, česnek původem z těchto oblastí v našich podmínkách vymrzá, a tak se absolutně nehodí pro výsadbu. V plné šíři se ukázalo, že nesmyslná rozhodnutí, vedoucí ke zrušení pěstebních ploch, jsou krátkozraká a škodící.
Čínský česnek
JAK NENALETĚT PŘI NÁKUPU SADBY
Pěstitelé jsou často lákáni ke koupi ne právě levných výpěstků nejrůznějšího původů a jsou přesvědčováni, že takový česnek mohou klidně i vysadit. Často je tento česnek dokonce přímo označen jako vhodný k sázení. Toto tvrzení lze vnímat jako klamání spotřebitele a je postižitelné státními kontrolními úřady, které se v těchto dnech na česnek zaměřují. Jedná se totiž často i o 100% předražený konzumní česnek bez ověření zdravotního stavu, jakosti a odrůdové pravosti. Poměrně často se totiž setkáváme s prodejem anonymních variant levných zahraničních odrůd vydávaných za populární české odrůdy.
Pokud takový česnek zasadíme, můžeme si kromě nízké a nekvalitní sklizně také zavléci na svou zahrádku houbové choroby, a hlavně škůdce – například háďátko zhoubné (Dytilenchus dipsaci). To může po mnoho dalších let působit spoustu problémů i na ostatní cibulové zelenině.
Takže – pokud chcete mít jistotu v odrůdě a kvalitní sadbě, vyhledejte prodejce, kteří nabízejí česnek produkovaný jako sadbový.
DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ
Ten, kdo prodává pravý sadbový česnek, jej prodává s označením odrůdy a zpravidla velmi ochotně předloží na požádání doklad o uznání sadby, takzvaný „uznávací list“. Na něm je kromě označení odrůdy uvedena partie, jako jedinečné číselné označení, podle kterého lze dohledat původ a místo pěstování konkrétní sadby.
Také je zde uvedeno množství, které by mělo odpovídat celkovému prodejnímu množství sadby prodejce. Pokud vám totiž někdo předloží doklad na pět kilogramů sadby a je obklopen pytli takzvaného sadbového česneku, může prodávat i česnek pochybného původu i kvality, často i ze zahraničí, kterému naše podmínky nesvědčí.
V loňském roce ukončili činnost nepoctivých prodejců sami producenti sadbového česneku jednoduchým opatřením – balí česnek do sítěných sáčků s různou hmotností, tak aby si každý pěstitel vybral podle svých možností. Sáčky jsou označené visačkou, která zaručuje původ sadby. Tím se vylučuje pokoutní prodej tzv. sadby z neznámých zdrojů.
Balíčkovaná sadba s označením odrůdy a původu.
KTERÉ JSOU TY PRAVÉ ČESKÉ ODRŮDY?
Odrůd českého česneku je poměrně dost a mají rozdílný vzhled, chuť i podmínky skladovatelnost.
Bílý ozimý paličák Dukát má velké stroužky, pevnou palici, výbornou chuť s výraznými silicemi a příjemnou česnekovou vůni. Tato odrůda je velmi oblíbená v kuchyních nejen kvůli chuti, ale i z praktických důvodů, tedy díky snadnějšímu čištění.
Fialový ozimý paličák Unikat s větším množstvím středně velkých stroužků patří mezi nejranější ozimé paličáky se sklizní již v posledním týdnu června. Pokud tedy pěstitel vyjíždí v létě na dovolenou, nemusí se bát, že mu česnek někdo z pole ukradne. Navíc vyniká skvělým výnosovým koeficientem v poměru vysázeného množství a dlouhou skladovatelností. Tato odrůda nejlépe zvládla loňskou kritickou zimu.
Jarní bílý nepaličák Lumír, který má skvělou skladovatelnost až do nové sklizně a příjemné silice, používají s oblibou lidé, kteří jsou citlivější na česnek jako takový. Přestože se jedná o jarní odrůdu, lze jej sázet s jistotou i na podzim.
Za vyzkoušení stojí i Benátčan, Karel IV, Bjetin, Džambul, Lukan a další.
POZOR NA CHYBY PŘI VÝSADBĚ
- Česnek se v zásadě rozděluje typově na paličáky a nepaličáky. Paličáky, které tvoří květní stvol, jsou v naší republice prioritní, v ostatních evropských zemích vévodí nepaličáky, jež vytvářejí pouze listovou růžici bez květního stvolu a mají středové stroužky.
Vlevo paličák, vpravo nepaličák.
- Vhodným termínem výsadby je konec října až listopad, dokud nezamrzne zem. Výhodou pozdní výsadby je zakořenění stroužků během zimy a nevyrašení nadzemní části.
- POZOR – palice se musejí rozdělit na jednotlivé stroužky!
Česnek – stroužky k výsadbě.
- Základní podmínkou úspěšného pěstování je zdravá sadba. POZOR – nikdy neberte stroužky z palic byť i jen částečně napadených!
Napadený česnek nevysazujeme!
- Při pěstování česneku bychom neměli zapomínat na důkladné namoření, abychom předešli vzniku houbových chorob. Jako vynikající se ukazuje využití rostlinného přípravku Lignohumát na bázi huminových kyselin, dále chemický přípravek Rovral a proti háďátkům se využije Sulka.
Moření česnekové sadby.
- Po oschnutí jednotlivé stroužky vysazujeme na předem připravený záhon pomocí sázecího kolíku do hloubky asi 5 cm. POZOR – stroužky musejí jít kořenovou částí dolů, jinak dochází k deformacím sklizených rostlin, které se musejí v zemi „obrátit“.
Výsadba stroužků.
Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock