Zahrada

Chráníme rostliny a stromy v zimě

Během zimy ohrožuje zeleň mráz, proto bychom je měli správně zazimovat.

ŠIŠKY JAKO OCHRANA KOŘENŮ

Během zimy ohrožuje zeleň ve vegetačních nádobách mráz. Nejhorší je, když jsou kořeny rostlin obnažené. V případě potřeby dosypeme i během zimy substrát. Jeho povrch můžeme ozdobit větší vrstvou šišek – menších i větších. Budou působit přirozeně a částečně ochrání kořeny.

ZIMNÍ OCHRANA

Exotické dřeviny v zahradě bychom měli správně zazimovat. Pokud je slunečný a sušší podzim, je třeba rostliny vydatně zavlažovat. Dřeviny nepřihnojujeme, netvarujeme ani nestříháme. Pouze k nim nahrneme vyšší vrstvu suchého listí a to zatížíme jehličnatým chvojím. Nadzemní část ochráníme bílou netkanou textilií nebo rákosovými rohožemi. Týká se to hlavně aukuby, stálezelené magnólie, osmantu, ale i blýskalky. Nejdůležitější bude dát si záležet na zazimování nově vysazených rostlin.

zima

OCHRANA STROMKŮ

Jestli jsme pozapomněli na ochranu kmínků před ohryzáním zvěří, je nejvyšší čas to napravit. Zvěř může stromky, hlavně ty mladé, vážně poškodit. V nabídce jsou různé typy chráničů. Nejjednodušší je obalit kmen králičím pletivem, které připevníme k opěrnému kolíku. Na vyšší kmínky jsou vhodné kovové, na polovinu rozdělené chrániče. Z vnitřní strany jsou pogumované, aby neodřely kůru stromku. Chránič je třeba upevnit v půdě a v horní části svázat. Jeho upevnění občas zkontrolujeme.

ZIMa

Text: Ing. Hana Szabová, Daniel Košťál :: Foto: autori, Isifa/Shutterstock