Zahrada

Cibuloviny s drobnými kvítky

Vžité označení „drobné cibuloviny“, se kterým se často setkáváme, není zcela přesné. Do této skupiny totiž vedle pravých cibulovin patří i rostliny hlíznaté. Jaký je ale mezi nimi vlastně rozdíl?

Připravila: Daniela Dušková, foto: Daniela Dušková

Co je cibule?modrenec

Cibuloviny tvoří jednoděložně (jen u šťavelů dvouděložné) cibule. Cibule je přitom útvar, který tvoří hustě nahloučené šupinové listy, vyrůstající na zkrácené bazální části stonku. Obsahuje zásobní látky, jež rostlině umožní vykvést v podstatě v jakémkoliv substrátu, i ve vodě. Vzpomeňme třeba na vánoční rychlení hyacintů, které může probíhat pouze ve speciálně tvarované nádobě s vodou. Ve fázi cibule rostlina v podzemí přečkává nepříznivé podmínky, kterými jsou nejčastěji sucho a mráz. Kvalita květů přitom záleží na kvalitě cibule.

Modřenec

Nejhezčí jarní druhy

K nejhezčím drobnokvětým, na jaře kvetoucím druhům patří: česnek (Allium christophii, Allium moly, Allium ursinum), řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris), křivatec žlutý (Gagea lutea), sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), hyacint východní (Hyacinthus orientalis), ladonička (Chionodoxa luciliae), kosatec (Iris histroides, Iris reticulata), bledule jarní (Leucojum vernum), modřenec arménský (Muscari armeniacum), skalkové formy narcisů  (Narcissus bulbocodium apod.), ladoňka (Scilla siberica), botanické druhy tulipánů (Tulipa biflora, T. kaufmanniana, T. kolpakowskiana, T. kurdica, T. tarda).

krokusCo je hlíza?

Hlíza je zdužnatělý podzemní stonek, případně zdužnatělá část kořene. I ona obsahuje zásobní látky pro mladou rostlinu a po jejich vyčerpání hyne. Výjimkou představuje pouze brambořík, který má hlízu po celou dobu svého života. Hlízy mohou být kořenové, stonkové, oddenkové nebo cibulové.

Krokusy

Druhy, které stojí za vyzkoušení

Z hlíznatých rostlin s drobnými květy to jsou: sasanka (Anemone blanda, Anemone coronaria), babiana (Babiana stricta), dymnivka žlutá (Corydalis lutea), krokus či šafrán (Crocus), talovín (Eranthis hyemalis).

Podzimní nákupy cibulek

Všechny tyto drobné jarní krásky mají poměrně široké spektrum použití. Téměř vždy ale platí, že nejlépe vyniknou v plošné výsadbě, rozhodně se nejedná o solitéry. Pokud tedy nakupujete cibulky pro podzimní výsadbu, vždy raději volte větší množství jednoho druhu, než nesourodý mix. Uznávám, že to není lehká volba, zejména když nabídka zahradnických center je tak velká a lákavé fotografie nabízejí neodolatelnou podívanou. Svou roli hraje i cena, která rozhodně není nijak zanedbatelná.

bleduleCibulky ale nevybírejte jen podle ilustračního snímku; perforovaný sáček nebo síťku otočte a zkontrolujte i kvalitu cibulek, a také zda odpovídá jejich počet. Všechny musejí být pevné a velké bez známek mechanického poškození, napadení škůdci či plísněmi. Cibulky seschlé, příliš narašené nekupujte. Pokud je kupujete na podzim, vsaďte je hned do půdy. Pokud jste nákup provedli dříve (někdy bývají k dostání už v srpnu) nebo je z jakýchkoliv důvodů nemůžete hned zasadit, věnujte pozornost jejich uložení. Nenechávejte je na teplém, suchém místě a na slunci. Vyvarujte se i vlhka. Nejlepší je chladnější temná komora nebo lednice a teplota okolo 10 °C.

Bledule

Vlastní výsadba

Ideálním termínem pro výsadbu je září či říjen. V pozdějších měsících bývá výsadba často i technicky neproveditelná, protože zem je zmrzlá. Pokud se ovšem do země dostanete a vysadíte cibule třeba v prosinci, cibuloviny i tak z jara vykvetou. Ty, které vysadíte na jaře, pokvetou až další rok. Vždy se přesvědčte, s jakou skupinou cibulovin pracujete a nezaměňujte je. Mějte na paměti jednoduché pravidlo, že z jara kvetoucí cibuloviny se vysazují na podzim, a ty které kvetou na podzim, se sázejí na jaře. Naproti tomu v létě kvetoucí druhy – například lilie – můžeme vysadit na podzim i na jaře a vždy krásně vykvetou.

ladonicky

Ladoničky

Optimální využití

Velmi poutavé jsou trávníkové výsadby; krásně se na ně hodí krokusy, miniaturní kosatce, ladoňky a ladoňičky. Vysazovat můžeme různé obrazce, vlnovky kruhy, a pod. Krásné jsou i jako součást smíšených záhonů v kombinaci s dalšími cibulovinami, trvalkami a dvouletkami. Za osvědčenou platí kombinace s pomněnkami a sedmikráskami. Velmi dobře působí také ve skalce nebo vřesovišti.

Ozdobit jimi můžete ale také svoje okno či balkon. Cibuloviny lze vysadit v podstatě do libovolné nádoby, je-li dostatečně velká a má odtokové otvory. Ovšem i když jsou cibuloviny mrazuvzdorné, výsadba do malých misek není vždy korunována úspěchem. Substrát stejně rychle promrzne, jako přeschne či se přeplní vodou. Na dno nádoby patří drenáž, substrát pak volte raději propustný, s příměsí písku. Nádoby se vyplatí na zimu obalit novinami, polystyrénem nebo třeba bublinkovou folií.

Způsob výsadby a dobairis

Cibulky jsou u těchto rostlin malé a vysazují se snadno. Na výsadbu do záhonu existuje dobrý a léty ověřený způsob. Plochu, na které budou cibuloviny, nejprve dobře zryjte, rozdrobte všechny hroudy a povrch urovnejte. Pak už stačí jen cibulky na povrchu rozložit do zvoleného tvaru a nakonec palcem a ukazovákem vtlačit pod povrch. Obecně stačí 2 cm hluboko. Při výsadbě do trávníku musíme samozřejmě postupovat jinak. Na podzim před výsadbou trávník krátce posečeme a pomocí rýče sloupneme drn, podloží prokypříme, případně vylepšíme kvalitním kompostem. Na místa poté rozložíme cibulky, lehce zasypeme kompostem a přiklopíme drny zpět. Na závěr výsadbu zalijeme.

Drobné cibuloviny v našich průměrných podmínkách nevyžadují zimní kryt, v trávníkové výsadbě jej ani nelze provést.

Irisy

Péče po odkvětu

Na rozdíl od jiných cibulovin, jako jsou například řebčíky nebo hyacinty, jsou drobné cibuloviny téměř nenáročné na péči po odkvětu. V mnoha případech není totiž žádná, cibulky zůstávají stále na svém místě a ze země je vůbec nevyjímáme.

Některé z nich, například modřence nebo krokusy, se pomocí dceřiných cibulek rychle rozšiřují po okolí a celek tedy rok od roku nabývá na působnosti.

rebcikCibule a hlízy se vyjímají z půdy v případě, že utiskují sousedící rostliny, nebo pokud se kvalita květů zhoršuje. Do této skupiny řadíme např. narcisy, krokusy a sněženky. Jiné cibulnaté či hlíznaté rostliny přetrvávají v půdě pouze po část roku, před příchodem mrazů se musejí vyjmout z půdy a přezimovat v bezmrazém prostředí. Patří sem například hlízy begónií a mečíků nebo cibule tulipánů a hyacintů.

Článek z RPN č. 9/2011

Řebčík