Zahrada

Čisté trávníky

Určitě i vy znáte trávníky, o kterých jejich majitelé tvrdí, že je párkrát do roka posečou a víc se o ně nestarají. Pampelišky a sedmikrásky jsou pro ně docela pěkné kytky, tak proč je hubit? Jenže k těm dvěma kráskám se časem připojí jitrocele, mochna, bršlice, a také některý z pcháčů nebo šťovíků a už je z trávníku pleveliště…

Proto je třeba začít s plevelem bojovat včas a nenechat je, aby trávník vytlačovaly. Jan Kopřiva nám v jedné reportáži ukázal několik možností, například vypichovač – šikovný nástroj, který uchopí pampelišku dole u kořene a vytáhne ji ven, aniž by se kořen přetrhl. Jinak totiž na životě usilovně lpící rostlina, která roste tím víc, čím častěji se trávník seče, vyrazí ze země znovu.

V trávnících u domu bychom se neměli bát použít selektivní herbicid. Ten nechá trávu žít, zatímco s dvouděložným plevelem to vezme zkrátka. Neaplikuje se konví, ale postřikem. Rychle na trávníku zasychá, takže neohrozí ani domácí zvířata. Umí zlikvidovat hluboko kořenící plevele a většinou stačí jeden postřik v roce. Přitom můžete posekanou trávu bez obav kompostovat.

Selektivní herbicidy je nejvhodnější postříkat v době přisedlé listové růžice. Tou je přípravek rozvedený po celé rostlině a dostane se i do kořenů. V době tzv. dlouživého růstu se herbicidy rozvádějí po rostlině hůř. V takovém stadiu rostliny se může stát, že zlikvidujete jen horní část a plevel začne brzy obrůstat znovu.

Existuje ještě třetí možnost, jak se zbavit plevelů. Avšak pozor, tu už nemůžete využít v trávníku. Znám z praxe příklady těch, kdo se nepoučili a zničili si trávník na celý rok. Jde o totální herbicidy, které vás zbaví všeho zeleného. To využijete na chodnících, na schodech, na cestičkách v zahradě. Jen dávejte velký pozor. Stačí postříkat chodník, a pak z něho předčasně přejít po trávník. Zůstanou na něm stopy a sousedům těžko vysvětlíte, že u vás v zahradě nebyli na návštěvě Marťani.