Proto se doporučuje při přenášení rostlin do teplejšího prostředí a obecně vždy při náhlé změně teploty zalít rostliny mírně teplou, vlažnou vodou, která prohřátí kořenů urychlí. Avšak pozor: Nesmíte rostliny spařit!
HNOJENÍ
Speciální hnojiva na citrusy obsahují ideální složení NPK i stopových prvků a hlavně železo. Lze občas doplnit speciálním hnojivem, obsahujícím stopové prvky.
DODRŽUJTE TYTO ZÁSADY:
Velmi rychle dojde k vyčerpání živin. Proto každé dva, tři týdny přihnojujte. Dvakrát až třikrát za rok doplňte zásobu stopových prvků. V době vegetačního klidu přihnojování omezte. Snadno může dojít k překročení přípustné koncentrace živin. Proto používejte velmi zředěné koncentrace hnojiv dle návodu a nižší a kombinujte hnojení zálivkou s přihnojováním na list. K zálivce nepoužívejte vodu s obsahem chloru ani tvrdou vodu.
Může dojít i k zasolení zeminy, tzn. k jejímu nasycení látkami, obsaženými v hnojivu nebo vodě, které rostlina nepřijala. Zalévejte proto měkkou (dešťovou) vodu a jednou až dvakrát za rok prolijte květináč nadbytkem vody a vodu z misky vylijte, případně květináč na několik hodin postavte do vody. K přípravě nové zeminy použijte zeminu bohatou humusem s obsahem suchého kravince a rašeliny.
ZÁLIVKA
Citrusy jsou na zálivku středně náročné. Nesmí dojít k přemokření ani k přeschnutí. Z laického pohledu je nutné, aby měly stále vlhký kořenový bal, ale nesmějí stát ve vodě. Nechte po každé zálivce substrát mírně vyschnout, avšak ne přeschnout. Obecně se dá říci, že rostliny zaléváme, když povrchová vrstva zeminy v květináči proschne, což poznáme tak, že zemina zesvětlá, anebo dotykem.
Rychlé vyschnutí povrchové vrstvy substrátu po zalití indikuje proschnutí a nutnost specielní zálivky. Až na některé výjimky (např. při přeschnutí) nesmí v misce pod květináčem zůstat do zhruba půl hodiny voda. Zálivková voda má být odstátá, nejlépe o něco teplejší než okolní vzduch. Intenzita zalévání závisí na umístění rostliny, okolním prostředí a na růstové periodě rostliny. V létě, kdy teploty dosahují 30 °C, zaléváme takřka denně, a to nejlépe v podvečer, kdy je již chladněji.
Rostlina neutrpí šok při náhlém ochlazení kořenového balu a má díky menšímu odparu prakticky celou noc na využití zálivkové vody. V žádném případě se nedoporučuje zalévat rostliny při přímém světelném svitu. Nutnost zálivky velmi ovlivňuje i velikost nádoby a tím i kořenového balu. Čím větší nádoba, tím menší nebezpečí vysychání. Menší citrusy v malých nádobách potřebují větší a intenzivnější péči, častější kontroly i zalévání. Z tohoto důvodu nedoporučuji pro pěstování citrusů nádoby menší než o průměru 12 cm.
Menší nádoby doporučujeme v létě zapustit do větších nádob s provlhčeným pískem či perlitem. Zaléváme svrchu kořenového balu. Při správné zálivce by voda měla po zalití protéci do podmisky odpadovým otvorem, ale musí nejpozději do hodiny zmizet – vsáknout se do zeminy. Pokud se tak nestane, je nutné přebytečnou vodu vylít. Toto proplachování rostlin vede k vyplavování živin ze substrátu, proto musíme přihnojovat, ale zároveň pomáhá proti zasolování zeminy. V jarních a letních měsících je výhodné rosení rostlin; přispívá k snížení odparu vody a vylepšení vodního deficitu. Rosit ale můžeme pouze když rostliny nejsou na přímém slunečním svitu, aby nedošlo k popálení listů. Ideální je podvečer nebo ráno.