Pozor ale, společně s nádobovými rostlinami můžeme do interiéru vnést i celou řadu škůdců, které jsme třeba ani na venkovním stanovišti nezaznamenali. Ti se při stálé pokojové teplotě mohou během několika dnů rozmnožit doslova geometrickou řadou. Kteří škůdci to vlastně jsou?
TŘÁSNĚNKY
Jedním z nejzávažnějších škůdců většiny skleníkových kultur a pokojových rostlin jsou třásněnky – ty napadají okurky, papriky, rajčata a převážnou část skleníkových květin. V České republice je jich známo více než 220 druhů. Nejčastěji se vyskytuje třásněnka zahradní (Thrips tabaci). Na rostlinách škodí nejen sáním, ale také přenosem celé škály virových chorob (např. viru bronzovitosti rajčete). Dojde-li k výskytu těchto viróz, nezbývá než kulturu okamžitě zlikvidovat. Jak ale třásněnka vypadá a podle čeho ji můžeme identifikovat? Spodní strana listů postižených sáním má stříbřitý nádech. Samotný škůdce má podobu drobné čárky, dlouhé 1–2 mm. Tělo třásněnky je štíhlé, zpravidla ploché, zbarvení může být tmavohnědé nebo černé, ojediněle žlutavé. Krátký ústní chobot tvaru komolého kužele směřuje dozadu. Tykadla jsou 6–9členná, nohy jsou krátké, silné, s dvoučlennými chodidly, oči velké, složené. Třásněnka západní může mít až 15 generací do roka a při teplotě 25 °C trvá vývoj jedné generace jen 18 dnů.
ČERVCI
Mezi významné škůdce patří červci (Coccoidea), kteří jsou podřádem hmyzu s nedokonalou proměnou. Nejvíce škodlivých druhů je pak z čeledí štítenkovitých, puklicovitých a červcovitých. První příznaky napadení rostliny jsou nenápadné – mají podobu světlých posátých míst. Později rostliny zaostávají v růstu, deformují se a schnou. Někteří červci vylučují medovinu, na níž se následně tvoří černě, tj. směs spór, hub, prachu aj. Délka vývojového cyklu vajíčko – larvální stadia – dospělec je závislá na teplotě, pohybuje se většinou od 35 do 45 dnů. Samice během života, který může trvat až 8 měsíců, naklade 200–350 vajíček. Hostitelský okruh je poměrně široký: Asparagus, Ficus, Filicinae, Cactaceae, Palmae, Rosa a celá řada dalších rostlin. Červovití mají měkké, obrvené tělo, velké 3–4 mm, kryté typickými voskovými výpotky, které je chrání proti pronikání vlhkosti a jež také zabraňují proniknutí insekticidním přípravkům na ochranu rostlin. Někdy jsou tyto výpotky mylně považovány za plíseň.
MŠICE
Mšice jsou velmi drobný (0,2–1 cm dlouhý) hmyz měkkého těla, patřící do řádu Homoptera. Obvykle tvoří shluky velkého množství jedinců na listech a lodyhách rostliny. Vyskytují se v okřídlených i neokřídlených formách (to závisí na druhu, nebo stadiu vývoje). Mšice většinou mají hruškovitý tvar, tělo je vzadu širší než vpředu, a většina druhů má na konci zadečku pár trubicovitých orgánů.
Některé mšice jsou pokryty popraškem nebo chomáčkem voskovité látky, kterou vylučují jejich kožní žlázy. Mšice mají často složitý životní cyklus. V typickém případě se z vajíček, která přezimovala, vylíhnou bezkřídlé samičky, tzv. „zakladatelky“. Ty bez páření rodí živá mláďata, obvykle rovněž bezkřídlá, a rozmnožující se dále stejným způsobem. Tak může vzniknout několik generací za sebou. Později se objevují okřídlení jedinci, kteří odlétají na jiný druh hostitelské rostliny, kde dále vytvářejí nové jedince. Na podzim se vracejí na původní hostitelskou rostlinu a dávají vzniknout samečkům a samičkám. Po páření kladou samičky vajíčka na lodyhy rostlin, tato vajíčka přezimují. Dospělci v zimě hynou.
Mšice se živí pouze šťávami, které sají chobotem vbodnutým do rostliny. Silné napadení mšicemi poškozuje růst rostlin a vyvolává vznik deformací. Mšice také mohou přenášet různé choroby rostlin. Z konce zadečku vylučují sladkou lepkavou tekutinu, zvanou medovice, která se hromadí na lodyhách a listech a jíž se živí mouchy, včely a mravenci. V mírném zeměpisném pásmu se vyskytuje asi 2 000 druhů mšic, v tropech jsou vzácné. Některé mšice mají lysé tělo, některé jsou chlupaté, nejčastěji mají zelenou barvu, mohou být i černé, hnědé, bílé, červené či oranžové. Existují i dvoubarevné mšice.
MOLICE
Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny, jsou přenašeči virových chorob rostlin. Pochutnávají si na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech i paprikách. Všechny generace škodí sáním na spodní straně listů a vylučováním medovice. Sání rostliny silně poškozuje, přenáší se při něm až 60 různých virů. Molice dorůstají velikosti 1,5–2 mm, mají žlutavé tělo a křídla pokrytá bílými voskovými šupinkami. Za běžných podmínek nejsou molice schopny přezimovat. Za vhodných podmínek ve skleníku a v interiéru probíhá vývoj nepřetržitě. Molice skleníková (Trialeurodes vaporarium) se vyskytuje velmi často ve sklenících, za horkého počasí se může objevit i mimo ně. Listy rostlin napadených molicí ztrácejí barvu, kroutí se a mohou být pokryty lepivým trusem, na němž se může uchytit černá plíseň.
Svilušky
LIKVIDACE
Likvidace škůdců je velice složitá, vyžaduje opakovaný postřik rostlin chemickými přípravky. To je ale poměrně neřešitelným problémem, především pak v bytech nebo uzavřených prostorách, neboť tyto postřiky nejsou do obytných prostor vhodné. Zajímavým řešením je použití insekticidních hnojivých tyčinek Provado Care proti škůdcům, jako jsou mšice, štítenky, molice, křísi, trásněnky a červci. Tyčinky mají dvojí účinek: likvidují škůdce a zároveň poskytují rostlinám potřebné živiny k růstu a dlouhodobou ochranu (až 10 týdnů) před opětovným napadením. Stačí zatlačit tyčinku do květináče či truhlíku a vydatně zalít. Rostlinný organismus přijme účinnou látku prostřednictvím kořenů a rozvede ji po celé rostlině, působí okamžitě a chrání po dobu 2–3 měsíců. Tyčinky jsou vhodné i k likvidaci škůdců na rostlinách pěstovaných hydroponicky.
Decis® AL
– insekticidní přípravek k přímému použití postřikem (bez ředění)
– obsahuje stabilizátory pro dlouhodobé a opakované použití doma i na zahrádce
– ochrání zeleninu, ovoce, bylinky i okrasné rostliny před savým a žravým hmyzem
– má rychlý a efektivní kontaktní účinek
– účinkuje i při nižších teplotách
Provado® Care
– insekticidní hnojivové tyčinky proti savým a žravým škůdcům
– dvojí účinek – likvidují škůdce a zároveň poskytují rostlinám živiny potřebné k růstu
– snadné použití – stačí zatlačit do květináče či truhlíku a vydatně zalít
– působí okamžitě a ochrání rostliny na dobu 2-3 měsíců
– tyčinky Provado Care jsou vhodné i k likvidaci škůdců na rostlinách pěstovaných hydroponicky