Delospermy mohou být růžové, fialové, žluté nebo bílé. Rostlině nevadí celodenní pálící slunce, úpal, teplo ani sucho. Vyhovuje jí dokonce štěrkovitá půda. Dařit se jí tedy bude všude tam, kde jiné rostliny trpí. Na chráněných, slunných a teplejších místech vytváří souvislé porosty, uplatní se například i ve střešních výsadbách, suchých květinových zídkách či štěrkových záhonech, ale jen v teplejších lokalitách.
Spolehlivě můžete delospermu pěstovat také v širších a nižších květináčích na slunných balkónech, terasách, schodištích nebo dvorech. I když je delosperma mrazuvzdorná, před zimou ji přeneste i s květináčem do chráněného chladného prostoru, kde nebude ohrožována nadměrnou vláhou. Dlouhodobější přemokření substrátu je nejčastějším důvodem, proč delosperma uhyne.
Dobrá rada: Při manipulaci s rostlinou buďte opatrní, snadno se poškodí.
Krok za krokem: Pěstování nenáročné delospermy
1. VÝSADBA. Koupené rostliny si můžete vysadit začátkem léta do hliněných květináčů. Použijte písčitoštěrkový substrát a okolo rostlin nasypte drobnější štěrk. Bude substrát zahřívat.
2. ZÁLIVKA. I když jde o suchomilnou trvalku, občas jí dopřejte trochu vody. Na zavlažení nezapomeňte během nejparnějších letních dnů a po výsadbě.
3. OČISTA. Průběžně odstraňujte odkvetlé květy. Podpoříte tím tvorbu dalších a rostlina se nevysílí tvorbou semen. Potřebná je i očista od suchých nebo poškozených listů.
4. ROZMNOŽENÍ. Delospermu si snadno rozmnožíte pomocí vrcholových odřezků. Zakoření v substrátu, který je určený na rozmnožování.
Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů