Ačkoliv té netrpělivosti rozumíme, musíme si říct, že, pokud nemáme vytápěný skleník, nebylo dosud kam spěchat. Při příliš brzkém výsevu mladé rostlinky trpí nedostatkem světla a vytahují se „do nití“, které je pak složité zachraňovat.
Brzký výsev není ideální ani v případě, kdy můžeme sadbě přisvítit. Když se jí bude dobře dařit, tak nám do doby, než můžeme vysadit sazenice ven nebo do nevytápěného krytu, vyrostou i 50cm obři, se kterými se špatně manipuluje a hrozí jejich polámání.
Proto doporučujeme vysévat rajčata „okolo Josefa“ (19. března), samozřejmě s přihlédnutím k místním podmínkám. V teplejších oblastech můžeme o něco dřív, v těch chladnějších nebo vyšších nadmořských výškách raději počkáme do konce března nebo začátku dubna.
Ale, jaké odrůdy rajčat letos pěstovat? Každý máme své „stálice“, na které nedáme dopustit, ale také nás láká „něco nového“. Dovolíme si několik tipů. V loňském roce nám velkou radost udělalo hned několik novinek posledních let. Úspěch našeho šlechtění je o to větší, že si pěstitelé nechválí jenom některý z typů rajčat, ale sklízíme spokojenost u odrůd všech tvarů a velikostí rajčat.
Dostali jsme mnoho pozitivních ohlasů na oranžové cherry rajče APRIKOLA F1, jehož sladké plody se těšily velkému úspěchu na ochutnávkách při Přehlídkách odrůd zelenin, které pořádáme na našich šlechtitelských stanicích. Na jeho vijanech dozrává 18-20 plodů o hmotnosti 23 g.
Drobnoplodá rajčata jsou v posledních letech velice oblíbená pro svoji příjemnou chuť a konzistenci, ale především asi díky okamžité „připravenosti k jídlu“. Není třeba je krájet, ale můžeme „zobat“ přímo z keře nebo z misky. K těm nejoblíbenějším patří rajčata datlová s oválnými plody. V našem sortimentu najdete červená i oranžová.
MANDAT F1 je raná, velmi plodná odrůda datlového rajčete ideální pro pěstování na poli i v krytech. Drobné, válcovité plody jsou červené a velmi sladké. Dlouhé vijany nesou 20–25 pevných plodů, které nepraskají ani nepadají. Hmotnost plodu se pohybuje mezi 10–15 g. Odrůda je rezistentní proti tobamovirům, fuzarióze a verticiliovému vadnutí a odolná proti cladosporiu.
Tyčkové rajče ODAT F1 představuje ranou odrůdu datlového rajčete s atraktivními plody, opět vhodnou pro pěstování na poli i v krytech. Plody jsou drobné, oranžové a velmi sladké. Vijany s 20–25 plody o hmotnosti 15–19 g. Také tato odrůda je rezistentní proti tobamovirům, fuzarióze a verticiliovému vadnutí a odolná proti cladosporiu.
Oválné plody má také středně raná odrůda tyčkového lahůdkového rajčete TAIKO. Plody jsou středně velké, protáhlé, banánově žluté barvy. Vijany jsou větvené s velkou násadou plodů. Hmotnost jednoho plodu je v průměru 30–40 g.
Pokud jde o klasický typ rajčete „kulaté červené“, rádi bychom doporučili odrůdu PALAVA F1. Je to středně raná odrůda typu LSL (sklizené plody vydrží déle pevné). Plody jsou velké, červené, kulovité až mírně zploštělé bez žebrování. Na jednom vijanu dozrává 6–8 velikostně vyrovnaných plodů o hmotnosti 140–160 g. Stejně jako předchozí je i tato odrůda rezistentní k tobamovirům, fuzarióze a verticiliovému vadnutí.
Jako poslední musíme zmínit NOVINKU roku 2023, ORANO F1 – koktejlové rajče s menšími, mírně oválnými, oranžovými plody. Odrůda je určená pro pěstování na poli i ve skleníku. Na vijanu dozrává 12–14 plodů o hmotnosti 30–40 g. Jako většina našich nových hybridů, je i ORANO F1 rezistentní k rezistentní k tobamovirům, fuzarióze a verticiliovému vadnutí.
Stručným výčtem několika odrůd se snažíme pomoci s výběrem semen pro nadcházející sezónu. Rozsah článku dovolil zmínit jenom malou část našeho sortimentu. Dovolujeme si vás tedy pozvat na náš facebook a do našeho e-shopu na www.moravoseed.cz, kde si můžete semena všech odrůd objednat.
Fotogalerie
ZDROJ: PR článek společnosti MORAVOSEED CZ a.s.