Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv autora a firem Bosch, Mountfield a Viking
K mechanické úpravě dřevního a jiného organického odpadu slouží elektrické nebo motorové zahradní štěpkovače a drtiče. Zatímco štěpkovač řeže materiál na malé kousky, drtič jej spíše rozmělňuje. Pro kompostování je vhodnější drcení, neboť mikroorganizmy mají k hmotě lepší přístup.
Kritéria výběru
Drtič vybíráme hlavně podle mechanizmu drcení a zpracovávaného materiálu, který převažuje. Pro křoví, živé ploty a větve stromů do průměru 3 cm se hodí drtiče s nožovým kotoučem o příkonu 1,2 až 2,1 kW; poradí si s větvemi o průměru do 3 až 4 cm. Stroje se šnekovým mechanizmem s výkonem 2,2 až 3,7 kW zpracují i dřevitý odpad a větve silné až 5 cm. V ovocných sadech a větších zahradách se používají ještě výkonnější drtiče s válcovým mechanizmem. Pokud hodláme zpracovávat převážně slabší větve a odstřižky ze živého plotu, vystačíme s drtičem s nízkým hrdlem ve výši paží. Pokud převažuje objemný zelinářský odpad a větve s postranními výhony, je lépe zvolit drtič s komínovým hrdlem.
Menší přenosné a pojízdné drtiče váží zhruba 12 až 25 kg. Přeneseme je či na podvozku přitáhneme až k hromadě odpadu.
Ovládání drtiče
Ke zjemnění materiálu až na piliny doplňují výrobci drticí mechanizmus ještě několika kolmými noži. U některých typů lze záběr nožů zvenčí seřídit nastavovacím šroubem. Nože se při otupení nebo vyštípnutí břitu dají odmontovat a obrátit tak, aby pracoval vždy jen ostrý břit.
U většiny drtičů múžeme přepínačem na ovládacím pultu změnit směr otáček, aby se dal uvolnit mechanizmus v případě zablokování houževnatou či příliš silnou větví. Stále oblíbenější, i když dražší, jsou „tiché“ drtiče s frézovacím válcem nebo šnekovým řezacím ústrojím. Hlučnost nepřesahuje 84 dB (A), protože řezný nástroj se neotáčí rychleji než 40x za minutu. Zasunované větve jsou pomalu a bez nebezpečí zpětného vrhu samy vtahovány a drceny do podoby třísek, u suchých materiálů až na prach. Pokud dojde ke vzpříčení větve, lze to napravit zapnutím zpětného chodu. U všech drtičů chrání elektromotor pojistka proti přetížení a přehřátí, před podpětím či přepětím sítě. Bezpečnost obsluhy je obvykle zajištěna bezpečnostním vypínačem, který motor vypne a ihned zabrzdí.
Důležité doplňky
Drť padá výsypným kanálem do podstaveného či zavěšeného vaku nebo do plastového koše. A je lépe mít drtič s takovou roztečí trubkových nohou, aby drť mohla padat přímo do podstaveného zahradního kolečka. Sběrné koše a vaky mají podle velikosti drtiče kapacitu 50 až 80 litrů. Větší průměr pojezdových kol drtičů s hmotností nad 20 kg zabraňuje jejich zaboření do půdy a šetří trávník i sílu k přepravě. Ta se provádí tažením šikmo za sebou za oblouková držadla, vyvedená u hrdla. Stále víc přibývá drtičů vybavených praktickými plastovými pěchovadly, jež umožní bez ohrožení rukou do nich protlačit až o 40 % větší množství měkčího zeleného odpadu – stvolů, lodyh a listí.
Snadnější uskladnění
Majitelé drtičů si občas stěžují na jejich neskladnost. Řešením jsou tzv. kompaktní drtiče. Rám s pojezdovými koly je konstruován tak, aby po způsobu zásuvky držel vyjímatelný velkoobjemový plastový koš. Do něj lze po vyprázdnění na konci práce uložit demontované hrdlo drtiče i s trychtýřem. Tím se zmenší výška stroje o třetinu, takže se dvoukolový pomocník vejde do kouta nebo pod regály v zahradním domku.
Pozor na hlučnost
Kvůli nízkým cenám jdou nejvíce na odbyt hlučné drtiče s nožovým kotoučem. Principem připomínají krouhač zeleniny. Větve je nutné do nich tlačit větší silou na šikmo uložený kotouč s jedním až třemi oboustranně broušenými noži. Zespodu je pohání přírubový elektromotor s obvykle až 2880 ot/min. Není divu, že krouhání rotujícími noži je zdrojem hluku až 110 dB (A). V hustější zástavbě si jím snadno znepřátelíme sousedy!
Adaptér k traktoru
Drtiče zahradního odpadu existují i v podobě adaptéru ke kultivátoru s benzinovým motorem či k malému zahradnímu traktoru. Výkonem obvykle elektrické drtiče předstihne, například přívěsný dvounožový drtič Honda rozdrtí větve o průměru do 7 cm. Většina adaptérů ale není univerzální a je nutné je vybrat z příslušenství značky zakoupeného kultivátoru či traktoru.
Provozní poradna
– U levnějších drtičů s rotujícími noži musíme počítat se zpětným vyhozením silnějších větví. Pozor na dráty, kamínky, plasty a další materiály, které by neměly projít strojem.
– Lepší je zpracovat čerstvé větve. Po suchých dřevě nože kloužou a je nutné je tlačit do řezu. Silnější vidličnaté větve rozdělíme.
– Pokud se prostor nad frézou ucpává, nebo materiál po břitech klouže, větvičky postrčíme jiným kusem větve.
– Pružné měkké kořeny se mohou „nalepit“ mezi zuby mechanizmu. Proto vkládáme střídavě sušší větve a lepivou řezanku.
– Při drcení jehličnanů může jehličí ucpávat vstupní otvor: pročistíme jej rovnou větví jiných stromů. Když se drtič zablokuje,je nutné nasadit zpětný chod.
– Navzdory elektrickému krytí nesmíme používat drtič za deště ani jej nečistíme proudem vody z hadice.
Článek z RPN č. 3/2011