Zahrada

Exotická flora Thajska

Thajsko, oblíbená destinace pro exotickou dovolenou, je synonymem bílých pláží, tepla, slunce, krásných květin a svěží zeleně. Malý ráj na zemi. Co zde návštěvníka zaujme nejvíce, jsou orchideje, které může vidět všude kolem sebe.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka a archiv

Thajsko je typickou tropickou zemí. Zdejší klima ovlivňují monzuny, které vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě v Thajsku jižním. Tři roční období se skládají z období horka a vlhka, z období chladna a sucha a z období dešťů.

lod

Období dešťů a horké období

Většina turistů plánuje svou návštěvu do chladného období, které je chladné jen v uvozovkách. Trvá průměrně od listopadu do března s tím, že teplota se pohybuje okolo 30 °C, a přitom neprší. Pokud vás ale láká poznat i jinou tvář Thajska, než jakou představují lehátka na pláži, vyražte v deštivém období. Uvidíte zajímavý způsob zemědělské výroby, práci na malých políčkách včetně sázení rýže, které je právě v tomto období nejlepší provádět. Déšť charakterizují silnější přívaly, kdy třeba hodinu leje jako z konve, ale pak přestane. Období dešťů trvá od června do října.

Horké období provázejí vysoké teploty, a také vyšší vlhkost, což může činit návštěvu Thajska pro někoho zcela nesnesitelnou. V jeho průběhu můžeme poznat mnohé tradiční thajské svátky, většinou spojené s vodním prvkem.

orchidej

Orchideje všude kolem

K nejoblíbenějším místům patří Ostrov Phuket, Pattaya a Koh Samui. Již zmíněné orchideje se zde pěstují na stromech ve skořápkách kokosových ořechů, na kůře stromů, zvlášť bizardní podívanou pro evropské oko pak představuje podívaná na nuzné chýše, které zdobí zavěšené plechovky a jiné rozličné nádoby, ve kterých v kaskádách kvetou nádherné phalenopsisy. Jistě všichni známe šplhavník (Epipremnum, Scindapsus), který se někdy pěstuje jen ve sklenici s vodou. Když jsem viděla, jak ohromné listy vytvoří epipremnum ve svých domácích podmínkách, myslela jsem zpočátku, že se jedná o jiný rostlinný druh.  Zajímavá byla také návštěva místního zahradnictví, kde mezi rostliny určenými pro zahradní výsadbu, najdete kroton, marantu, difenbachii, kalateu, kaladium… 

Rafinované řešení vývozu

Přísný zákaz vyvážení rostlin letecky ze země vyřešili Thajci celkem rafinovaně. Zajímavý způsob, jak může být přeprava zajištěna a navíc zachována i sterilita, představuje nákup rostlin ve speciálních zapečetěných láhvích. Tento způsob se velmi usvědčil u tradičních thajských orchidejí. Semínka nebo malinké rostlinky se rovnou vsadí do láhve se živným rosovitým podkladem, kterým je nejčastěji agar. Rostliny rychle narůstají. Dříve, než jde láhev do prodeje, tak se přelepí a označí etiketou. Lahvovaných orchidejí, i jiných druhů, lze spatřit velké množství. Přivézt si můžete opravdu nádherné exempláře.

Thajsko_zelen

Rostliny se musejí aklimatizovat

Co ale doma, když láhev vybalíme z kufru? Velkou chybou by bylo ji hned otevřít. Postavte ji na světlé místo a nechte rostliny aklimatizovat. Musí se srovnat s jinou délkou dne, intenzitou slunečního svitu, jinou teplotou, apod. Pokud rostlina úspěšně přirůstá a do láhve se již skoro nevejde,  přijde na řadu její přesazení. Vždy ho časujte do období jara až začátku léta. Láhev obalte útěrkou a klepněte do ní kladívkem. Není třeba síly, rozbije se velmi lehce. Poté odstraňte střepy a rostliny vyberte z agaru. Opláchněte je a vsaďte do připravených květináčků se speciálním orchidejovým substrátem pro mladé rostliny, nebo ze základního substrátu vyberte největší kusy, aby frakce byla jemnější. Po přesazení zalijte odstátou vodou, nechte okapat a umístěte na lehce přistíněné místo, nejlépe v malém domácím skleníčku. Teprve po třech týdnech umístěte na konečné stanoviště s tím, že v létě se jistě vyhnete jižním oknům.

Vlastní minibanánovník

Pro ty, kdo znají exotické ovoce pouze z přepravek v supermarketu, připraví úchvatnou podívanou všechny kokosové palmy, obsypané ořechy, dále banánovníky, pomela, manga a mnohé jiné. Určitě zatoužíte mít i vlastní sklizeň tropických lahůdek doma. Vhodným řešením bude vsadit na zakrslé odrůdy banánovníku, který se dobře hodí pro pěstování v bytech.

Rostlinu umístíme na co nejsvětlejší místo, ideálně pak k jižnímu oknu. Dostatek světla a tepla je předpokladem pro růst pěkné, zdravé rostliny a později i pro plodnost.

V letních měsících rostlinu často zaléváme a jednou za 14 dnů přihnojíme kapalným hnojivem. Velkou chybou by bylo přelití rostliny; velice snadno dochází k hnilobám kořenového systému. V zimě zálivku omezíme a nehnojíme, teplota by neměla dlouhodobě klesnout pod 17 °C.

Přesazujeme na jaře. S ohledem na mohutnost kořenového systému podpoří čerstvá, nová zem a dostatek místa násadu a velikost plodů. Prvních banánů se dočkáme v době, kdy je rostlina stará 24 až 36 měsíců. Výhodou je, že nepotřebujeme samčí a samičí rostlinu, ani nijak květy opylovat. Banánovník vše zvládne sám. Od konce kvetení do dozrání plodů počítejte v průměru okolo 100 dnů. Po odplození kmen odumírá a dál již neroste. Seřízneme jej u země, kde většinou již roste nová odnož. Ta dá vzniknout novému plodnému kmeni. Po odplození je dobré celou rostlinu přesadit a nahradit zem čerstvou zeminou. 

ibisky

Nádherné ibišky

Thajsko zaujme i nádhernými ibišky. Najdeme je v zahradách, parcích, velmi často v podobě živých plotů. Ibišky patří k našim nejoblíbenějším pokojovkám. Jejich cennou vlastností je snadné pěstování, krásně kvetení a vitální růst. Jedinou chybu při jejich pěstování můžeme udělat nesprávným řezem, a to nejen provedeným technicky špatně, ale hlavně v nevhodnou dobu. Řez načasujeme na únor, a je nejlepší ho spojit s přesazením rostliny. Řez je dosti hluboký, výhony stříháme i hlouběji než na polovinu původní délky. Při stříhání přihlédněte k tomu, aby rostlina byla upravena rovnoměrně. V průběhu léta pak už jen zakracujeme příliš dlouhé výhony. Těmi můžeme ibišek i velice snadno namnožit, stačí, když je dáme do sklenice s vodou. Rychle a ochotně koření i bez stimulátoru. Nezapomínáme, že ibišek potřebuje dostatek světla a živin. Po celou vegetační sezonu přihnojujeme jednou za 14 dní. Přes zimu je nejlepší světlé stanoviště s teplotou okolo 15 °C.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 5/2012