Zahrada

Exotické bambusy v českých zahradách

Bambusy řadíme mezi vytrvalé traviny z čeledi. Jejich domovinou jsou zejména tropy a subtropy jižní Asie a Ameriky. Patří mezi velmi starobylé rostliny a na planetě Zemi se objevovaly již v období druhohor.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka

bam1Spolu s vývojem země se vyvíjely i bambusy, přizpůsobily svou morfologii klimatickým změnám a v dnešní době lze napočítat okolo stovky druhů, které se dělí na zhruba 900 čeledí.

Ve své domovině bambusy často vytvářejí impozantní lesy, mnohé druhy se přitom díky svému širokému využití pěstují kulturně. Bambusy představují nepostradatelnou surovinu pro výrobu košů, rohoží, vějířů, nábytku, kuchyňského náčiní, hudebních nástrojů, nádob či textilu. V čínské a japonské kuchyni se s oblibou a v hojné míře používají bambusové výhonky druhu Phyllostachys bambusoides. Poslední dobu stále roste zájem o bambusové podlahy, které jsou krásnou, ale také velmi luxusní záležitostí.

Donedávna jen zajímavý exot

Bambusy byly pro nás mnoho let pouze zajímavým exotem, i když bylo známo, že některé druhy lze pro okrasné účely pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Největší brzdu rozšíření bambusů představovala nedostatečná nabídka vhodných druhů a jen minimum informací ohledně správného pěstování. Dnes je situace daleko lepší, téměř každé zahradnictví bambusy nabízí, a dokonce najdeme i několik specializovaných školek. Výrazně se zlepšila i nabídka odborné literatury.

Bambusy se dají do zahrad jen doporučit, skvěle zapadnou zejména do stylizovaných japonských zahrádek. Dobře se kombinují s keřovými javory, jehličnany a travinami. Sluší jim spojení s kameny, štěrkem a vodní plochou. Vyšší druhy lze použít pro výsadbu dělících stěn, menší se skvěle hodí jako podrost vzrůstnějších dřevin, nebo je můžeme zkusit pěstovat v miskách jako bonsaje.

bam2Než začnete s pěstováním…

Než si přinesete svůj první bambus, zjistěte si, do které skupiny patří. Základní dělení je podle morfologie druhy na trsnaté a výběžkaté, kdy se kromě odlišného růstu obě skupiny liší i nároky na stanoviště a podmínky pěstování.

Výběžkaté bambusy

Jsou to bambusy, které se z místa, kde vyklíčily nebo byly vysazeny jako sazenice, šíří různě rychle do okolí pomocí výběžků, na kterých se vytvářejí dceřiné rostlinky. Tento způsob šíření využívají převážně rody Phyllostachys a Pleioblastus, jež oba vyžadují osluněné stanoviště. Jejich oddenky mohou velmi rychle porůst celé blízké okolí, nicméně tomu se dá jednoduše zamezit. V běžné praxi lze použít dvě různé metody – buď protikořenovou bariéru nebo betonovou skruž.

Trsnaté bambusy

Z místa klíčení nebo výsadby se nešíří do okolí. Vyrůstají jako solitérní rostliny a jejich trsy jen postupně mohutní. Mezi trsnaté bambusy řadíme hlavně rody Sasa a Fargesia. Jedná se o typické podrostové druhy, kterým bude vyhovovat polostín.

Doporučené druhy odolných bambusů pro podmínky ČR

Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata ´Spectabilis´, Phyllostachys nuda, Phyllostachys humilis, Phyllostachys glauca, Phyllostachys atrovaginata, Pseudosasa japonica, Fargesia nitida, Fargesia rufa, Fargesia robusta, Fargesia murielae, Sasa tsuboiana, Sasaella masamuneana, Pleioblastus viridistriatus

Pěstební podmínkybam3

Všechny bambusy potřebují dobře propustnou čerstvou půdu, vyhněte se zamokřeným jílovitým a písčitým stanovištím. Stanoviště by mělo být chráněné před větrem a to zejména v případě velkolistých druhů. Výběžkatým druhům dopřejte plné slunce, trsnatým naopak polostín. Bambusy snášejí sucho relativně dobře, ale při déletrvajícím suchu rostliny určitě zalijte. Výjimkou jsou mladé rostliny v prvním roce či dvou letech po výsadbě, zde je celoroční přiměřená zálivka nutná. Nezapomínejte také, že bambusy zůstávají zelené i v zimě, a proto stejně jako u jiných stálezelených dřevin (zimostráz, rododendron) musí být zálivka provedena i během vegetačního klidu. Ne všechny zimy musejí být pro bambusy rizikové, ale i preventivně provedená zimní ochrana se vyplatí. Mezi dobré nastýlací materiály patří štěpky, listí či kůra, které ve vegetační sezoně přeberou roli mulče. V případě, že je bambus vsazen do kvalitní půdy, nebývá přihnojování nutné, plně poslouží organický materiál. Tyčové a velmi rychle rostoucí druhy můžeme zhruba dvakrát za sezónu přihnojit plným  granulovaným hnojivem.

Při výsadbě k jezírku

V takovém případě buďte opatrní, protože pokud je tvořeno z folie, mohou jej ostré výhonky zničit. Nezapomeňte na protikořenovou barieru, a to nejlépe i v případě trsnatých druhů. Bariéra proti prorůstání kořenů je vhodná i v případě, že chcete bambusům věnovat jen určitý prostor nebo je chcete mít vysazené jen v určeném tvaru. Jako typický příklad zde poslouží již zmíněná dělící stěna či živý plot.

Článek z RPN č. 6/2011