Připravil: Michal Kouba, foto: Václav Kubín
Pro úspěch při kultivaci
Jejich pěstování je poměrně obtížné. Celkem nekompromisně vyžadují podmínky, které je začínající pěstitel jen velmi těžko schopen splnit. Ve své domovině šplhají do výšek nad 3000 m nad mořem, a to určuje jejich požadavky. Díky proudění teplého vzduchu z nížin dochází při jeho ochlazování ve vyšších polohách ke kondenzaci a tvorbě mlžného oparu, a tak se relativní vlhkost pohybuje stále nad hodnotou 80% při poměrně vysokém osvitu. Denní teploty se pohybují do 20 °C, zatímco noční pokles teplot – někdy až k 0 °C – představuje další nutnou podmínku pro úspěch při kultivaci.
Musíte doplňovat živiny
Na rozdíl od jiných masožravých rostlin, které se nedoporučuje přikrmovat hmyzem a které rostou dobře i v podmínkách, kdy nemají možnost si nějakou tu mušku ulovit, je u láčkovek doplňování živin nezbytné. Jejich kořenový systém nevyužívá symbiózy s houbami, a tak je rostlina na úlovcích závislá.
Symbiotická mykorhiza
90% rostlin žije v symbiotické mykorhize. Výraz vznikl spojením řeckých slov mykos (houba) a rhiza (kořen). Jde o vzájemně prospěšné soužití houby s kořeny rostlin. Rostlina z této půdní houby získává organické živiny a houba odebírá uhlíkaté sloučeniny. Zcela závislé na mykorhizní houbě jsou například orchideje. Semínka mohou klíčit jen za přítomnosti mykorhizní houby a odebírat potřebné látky, které jejich drobounká semínka postrádají.
Vitrínka pro pěstování
Vitrínka, kterou horským láčkovkám postavíme, by měla zajistit vzdušnou vlhkost 80 až 90%, s možností nastavení času rosení 4-5x v průběhu dne. Zářivky necháme svítit 12 hodin a teplotu udržujeme do 20 °C s nezbytným nočním poklesem minimálně o 10°C. Jako substrát použijeme směs rašeliny, molitanu, polystyrénu a zlomků třeba borové kůry. Substrát by měl zůstat stále vlhký. Pokud nezajistíme přísun přirozené potravy, tak při doplňování láček destilovanou vodou přidáváme ředěné hnojivo.
Výskyt ve světě
Nejbohatší zastoupení rodu Nepenthes najdeme na Malajském souostroví, největší druhovou rozmanitost pak na Borneu a Sumatře. Autorem přiložených fotografií je Vašek Kubín, který přetrpěl expedici na Borneo za těmito poklady a může se tak pochlubit nádhernými fotografiemi přímo z domoviny těchto vzácných a ohrožených druhů, jako je Nepenthes rajah, Nepenthes burbidgeae, Nepenthes hurelliana a velmi chladnomilná Nepenthes villosa.
V příštím sloupečku si povíme o nížinných láčkovkách. Mnoho radosti, úspěchů a dnů plných slunce přeje při pěstování masožravých rostlin Michal Kouba. www.labflytrap.com , labflytrap@gmail.com
Zajímavé informace ze světa masožravých rostlin, o jejich pěstování, ale i o dění kolem nich najdete na http://www.darwiniana.cz na stránkách společnosti, která sdružuje a zve do svých řad všechny zájemce o tyto dravce rostlinné říše.
Článek z RPN č. 1-2/2012