Pro pěstování pokojovek se nejčastěji používají tzv. inertní substráty, které se nerozkládají, neobsahují žádné živiny a ani je nevážou. Drží rostliny na místě a chrání je před přeschnutím. Běžně se používá např. keramzit. Hydroponie se osvědčila hlavně u rostlin okrasných listem, jako je fíkus, dracéna, monstera, žumara a šplhavník.
Pokojovky ve váze
Hydroponicky se pěstují také květiny pro produkci květů, běžná je u chryzantém, gerber či karafiátů. Mladé sazenice se vysazují do minerální plsti, která je pravidelně zavlažována. Pěstování ve vodě je často využíváno i u skleníkových druhů zeleniny, jako jsou například okurky, rajčata, papriky a salát.
Doma můžeme hydroponii vyzkoušet také a nepotřebujeme k tomu žádné speciální nádoby – některé pokojové rostliny totiž mohou velice dobře růst i ve vodě. Stačí umístit několik stonků do oblíbené vázy nebo pěkné nádoby, stonky ve vodě většinou celkem brzy (za 3–6 týdnů) pustí kořeny.
Hydroponicky lze pěstovat i kvetoucí pokojové rostliny.
Ještě než dáme řezané květiny do vázy, odstraníme z nich listy.
Nejvhodnějšími rostlinami pro pěstování ve vodě jsou nenáročné, rychle rostoucí druhy s dlouhými plazivými stonky, jako je například podénka (Tradescantia), kopřivěnka (Coleus) a šplhavník (Epipremnum). Nenáročnou a velmi vděčnou pokojovkou je i zelenec (Chlorophytum) a také tzv. „bambusové tyčky“, které ve skutečnosti patří kultivaru dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana). ‚Lucky Bamboo‘ poroste ve vodě i několik let, dobře se hodí do dekorativních láhví v moderním prostředí.
Zásady hydroponického pěstování
Někdy to vypadá, že rostliny rostou výborně samy, „jen z vody“, a nic jim nechybí. Voda ovšem není jen „prázdná“ tekutina. Obsahuje řadu minerálních látek, které jsou v ní rozpuštěny. Ve vodovodní vodě je přídavek chlóru, který přirozeně desinfikuje a zamezuje rozvoji hnilob.
V hydroponické nádobě se pokojovnkám daří lépe než při pěstování v substrátu.
Do zvolené nádoby vložíme několik stonků, tak aby celek pěkně vypadal. Umístíme rostliny na světlé místo a pravidelně doléváme a vyměňujeme vodu. Čas od času je potřeba kartáčkem nebo drátěnkou pečlivě vyčistit vnitřek nádoby. Do vody nepřidáváme žádná hnojiva. Rostliny mohou žít z vody i několik měsíců a stále vypadat pěkně. Pokud pozorujeme změny jako žloutnutí nebo zpomalený růst, rostliny přesadíme. Použijeme k tomu substrát pro pokojové rostliny. Kořeny předem zkrátíme, a pokud jsou stonky slabé, seřízneme je zhruba o polovinu. Voděnka a šplhavník rostou ve vodě velmi rychle. Chceme-li je omezit v růstu a zároveň zmladit, odstřihneme vrchní pěkné části výhonů a nahradíme jimi ty původní. Toto řešení je často mnohem lepší, než zkracovat původní výhony a čekat, než obrazí.
Pěstování ve vodě je často využíváno i u skleníkových druhů zeleniny.
Jak na řezané květiny
Také řezané květiny žijí několik dnů jen z vody. Kytice růží nebo lučních květů je dokonalým dárkem pro jakoukoli příležitost. Abychom se mohli z květin radovat co nejdéle, je potřeba se o ně dobře postarat. Pravidlem číslo jedna je čerstvost. Květiny kupujeme v osvědčeném obchodě, vždy se přeptáme na jejich původ a skladování. Ostatně, vzhled květin nám ledacos napoví – přítomnost žlutých listů a uvadajících poupat není známkou kvality. Květy rozhodně nekupujeme ani v případě, že jsou nabízeny za velmi nízkou cenu nebo ve slevě!
Před tím, než dáme květiny do vázy, obnovíme ostrým nožem řeznou plochu. Většinou řežeme šikmo. Stonky opláchneme pod tekoucí vodou a odstraníme z nich listy, neboť by mohly později ve vodě zahnívat. Pokud si přineseme kytici, která je pevně stažena, povolíme úvazek a – v případě, že překrývá stonky – odstraníme dekorativní obal. Vždy volíme dostatečně velkou vázu a vodu v ní denně měníme. Život květin můžeme prodloužit speciální výživou pro řezané květiny. Ve většině prodejen ji dostaneme v malém sáčku spolu s květinami. Doma ji přidáme do vody ve váze. Úkolem přípravku je nejen dodat květinám výživu, ale také dezinfikovat vodu. Největším nepřítelem řezaných květů jsou bakterie, které mohou způsobit hnilobu. Vázu umístíme na chladnější místo stranou od přímých slunečních paprsků.
Výživu si můžete snadno připravit i doma. Vzhledem k tomu, že je třeba vodu minimálně 1x za dva dny měnit, je velmi praktické mít vlastní zdroj a nemuset kupovat výživu
Epipremnum pinnatum se pěstuje jako pokojovka nejčastěji.
Domácí recept
Výživný a desinfekční roztok
- 2 polévkové lžíce citronové šťávy nebo octa
- 1,5 polévkové lžíce cukru
- 1/2 čajové lžičky domácího čisticího prostředku s obsahem chloru nebo bělidla
Uvedené ingredience rozmícháme v cca 1 litru teplé vody a rostliny ihned vložíme do roztoku. Teplá voda se rychleji dostane do pletiv stonků.
Doporučené druhy pro pěstování ve vodě
- Voděnka či podénka (Tradescantia).
- Tradescantia albifloria má malé zelené vejčité lístky se špičkou. Kultivar ‚Tricolor‘ má listy s bílými a růžovými pruhy.
- Tradescantia blossfeldiana má spodní stranu listů zbarvenou do červena.
- Tradescantia fluminensis ‚Variegata‘ je velmi dekorativní, zelené listy mají výrazný bílý pruh.
- Tradescantia pallida má purpurově zbarvené listy a růžové květy.
- Šplhavník (Epipremnum) roste velice rychle, umí se vzdušnými kořeny přichytit na drsnějším podkladu, je schopen porůstat např. kmeny stromů.
- Druh Epipremnum pinnatum se pěstuje jako pokojovka nejčastěji. Hezký je kultivar ‚Aureum‚ se zářivě žlutozelenými listy.
- Zelenec (Chlorophytum comosum) vytváří trsy svěže zelených listů. Rostlina kvete bílými květy na dlouhých převislých výhonech, na kterých se tvoří i velké množství dceřiných rostlin. Dospělé rostliny mají velké množství výhonů, zelenec tak vzhledem připomíná převislou rostlinu. Kultivary ‚Vittatum‘ a ‚Variegatum‘ ‚mají listy bíle pruhované.
- Hezký je i druh Chlorophytum laxum a jeho kultivar ‚Green Orange‘ s hezkými, do oranžova zbarvenými listovými řapíky.
- Dračinec (Dracaena sanderiana var. ‚Lucky Bamboo‘) se v bytech nejčastěji pěstuje ve dvou variantách – jednotlivé stonky samostatně, nejčastěji pokroucené, nebo jako pyramida, kterou tvoří větší množství stonků svázaných k sobě. Pokroucené stonky se často používají i jako doplněk řezaných kytic. Po uvadnutí květin vyndejte z kytice pouze Lucky Bamboo, seřízněte konec stvolu a vložte do nádoby s úzkým hrdlem. Pravidelně vyměňujte vodu.
Text: Ing. Daniela Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock