Zálivka, teplota a živiny
Bromélie jsou náročné na dostatek vláhy. Zalévejte je tak, aby byl substrát stále vlhký, ale ne promáčený. Mezi každým dalším zalitím by však měl mírně proschnout. Dobré je, když je substrát ohřátý, nejhorší je pro něj totiž studený vzduch. Obecně platí, že po odkvetení se musí rostliny zalévat méně. Vodu je třeba doplňovat i do listových trychtýřků, a to do dvou třetin. Přibližně jednou za měsíc ji však musíte vyměnit, aby bromélie nezačaly zahnívat. Pokud jde o přihnojování, to je nutné hlavně v případě kvetoucích rostlin, ideálně dvakrát měsíčně. Podpoří to například tvorbu nových dceřiných odnoží. Z těch lze získat úplně nové rostliny.
Kvetení
I ve volné přírodě obvykle trvá déle, než bromélie rozkvetou. Po odkvetení se však už dalšího květu nedočkáte. Rozkvést ale mohou mladé rostliny získané oddělením od rostliny mateřské. Musíte se však o ně příkladně starat. Hlavně je třeba dodržovat optimální vlhkostní a výživové poměry. Pokud do zálivky po vyvinutí bohaté listové růžice budete přidávat trochu síranu hořečnatého, rostliny postupně vytvoří atraktivní soukvětí. O kvetení se však může postarat i plyn etylen pocházející například z dozrávajících jablek, proto je vždy dobré mít v blízkosti misku s jablky.
Jak pěstovat exotické rostliny – bromélie
Budeme potřebovat
Materiál
- vícesložkové tekuté hnojivo na bromélie
- substrát na pěstování pokojových rostlin
- utěrky na ošetřování listů
Nářadí
- zahradnické nůžky
- nůžky na papír
- konev s vodou
- ruční kypřič
- zahradnická lopatka
Postup práce
1. Příležitost
Bromélie sice nevyžadují mnoho pozornosti, ale i za tu minimální se odvděčí reprezentativnějším vzhledem. Důvodem, proč si najít čas, může být například ohlášená návštěva.
2. Zálivka
Zaléváme je vždy vodou pokojové teploty, a to i do kornoutu, odkud vyrůstá květ. Vláhu můžeme rostlinám dopřát i tak, že kořenové baly ponoříme do nádoby s vodou.
3. Vlhkost
Většina bromélií pochází z tropických oblastí světa, proto je nutné zabezpečit jim vyšší vzdušnou vlhkost. Postřikujeme je několikrát týdně vodou pokojové teploty.
4. Přihnojení
Pravidelný přísun živin je důležitý v době kvetení, ale i během vegetačního období. Použít můžeme specializované hnojivo určené na bromélie a orchideje.
5. Úprava
Odkvetlé květy nepůsobí přitažlivě, navíc mohou být zdrojem nemocí a úkrytem pro škůdce, takže je raději odstraníme. Docela hezky vypadají i listové růžice.
6. Suché listy
Pomocí nůžek odstraňujeme i žloutnoucí a suché listy, případně ty, které jsou mechanicky poškozené. Při práci postupujeme opatrně, abychom neodstranili i mladé listy a výhonky.
7. Špičky listů
Vlivem suššího vzduchu mohou broméliím zasychat špičky listů – ty opatrně odstřihneme, ale nestříháme až do zdravé části listu.
8. Prach
Velkolisté druhy bromélií pravidelně zbavujeme prachu, jelikož jim neprospívá. Nepoužíváme však lesky na listy, ale speciální čisticí utěrky.
9. Světlo
Bromélie potřebují dostatek světla. To by ideálně mělo k rostlině přicházet ze všech stran. Přímé slunce však není vhodné.
10. Prokypření
U kvetoucích rostlin je přínosné průběžně prokypřit povrch substrátu. Ke kořenům rostlin se tak dostane víc vzduchu a na povrchu nebudou vidět vysrážené soli.
11. Dělení
Po odkvetení rostlina nehyne, takže není moudré ji likvidovat. Začíná tvořit dceřiné odnože. Ty můžeme použít na rozmnožení.
12. Roztrhnutí
Odnože oddělíme od mateřské rostliny opatrným roztrhnutím kořenového balu. Ten by měl být mírně vlhký. Na oddělení můžeme použít i ostrý nůž.
Rada odborníka
Při nákupu bromélií si všímejte celkového vzhledu rostliny, vybarvenosti soukvětí a nepoškozenosti listů. Vyplatí se je nakupovat během příjemných slunných dní, kdy nemrzne.
13. Substrát
Oddělené odnože se zdravými kořeny vysadíme do menších květináčů a necháme zakořenit v substrátu na pěstování pokojových rostlin spolu s přídavkem substrátu na bromélie.
14. Drenáž
Na dno květináče nezapomeňme dát drenážní vrstvu. Kromě keramzitu můžeme použít i střepy z rozbitého květináče.
15. Naplnění
Květináč naplníme do dvou třetin připraveným substrátem. Měl by být mírně vlhký, ne však studený. Utrpěly by tím kořeny mladé rostliny.
16. Výsadba
Připravenou oddělenou odnož můžeme vysadit. Při práci dbáme na to, abychom nepoškodili kořeny. Nevysazujeme příliš hluboko.
17. Udusání
Substrát kolem rostliny jemně udusáme a nezapomeneme ani na místa u okrajů květináče. Dosypeme zbývající zeminu. Květináč nenaplňujeme po úplný okraj.
18. Voda
Přesazenou rostlinu vydatně zavlažíme. Opět použijeme měkkou vodu pokojové teploty. Později, když se rostlina dobře zakoření, můžeme zalévat i do misky.
Vyberte si nejkrásnější druhy
Echmea
(Aechmea fasciata)
Hodí se do moderního bytu. Vyniká mohutnými stříbřitými listovými růžicemi s bílou jinovatkou a překrásným růžovým stopkatým soukvětím. Kvete během léta. Patří k nejméně náročným druhům.
Guzmánie
(Guzmania hybrid)
Další vhodný druh do moderního bytu. Vyniká nižším, kompaktnějším vzrůstem. Má lesklé, svěže zelené listy. Soukvětí jsou růžová, červená nebo žlutá. Nádherně vynikne skupina několika rostlin.
Neoregélie
(Neoregelia carolinae)
Vyniká fascinující barevností. Atraktivní jsou především její listy. Ty zůstávají atraktivní i po odkvetení rostliny. Mnohé kultivary mají až tříbarevné listy. Rostlina vynikne ve starším i moderním, vždy světlém interiéru.
Tilandsie
(Tilandsia cyanea)
Elegantní, drobnější a květy poutavý druh bromélie. Kvete během zimy. Soukvětí je nápadné, růžovo-fialové. Rostlina je atraktivní v závěsných nádobách a připevněná na kůře či kmeni. Je výbornou volbou v případě pokojových terárií. Potřebné je pravidelné rosení.
Vriesea
(Vriesea splendens)
Nápadné na této rostlině je dlouhé, mečovité krvavě červené soukvětí. Působivé u některých kultivarů jsou však i listy, například tmavozelené či s bílými pruhy. Dobře působí v moderním i starším interiéru. Je třeba dát si záležet i na výběru vegetační nádoby. Kvete celoročně.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů