Kdy řezat
Vždy dodržujte termíny zimního řezu u jednotlivých druhů. Malvice lze prořezávat již od ledna, často až do dubna, v případě peckovic raději počkejme, až přejdou poslední mrazíky. U teplomilných druhů (meruňka) můžete s řezem počkat až do doby po odkvetení. Řez se dá potom přizpůsobit množství nasazených plodů – pokud jich je mnoho, lze řezat více a hlouběji, pokud je násada slabá, můžete naopak korunu hluboko ořezat, aniž byste se připravili o ovoce.
Nezapomínejte
Staré rány potřebují na zahojení i několik let. Každý rok je kontrolujeme a obnovíme na nich víčko z vosku či balzámu.
Praktické tipy
Zimní řez
Vykonává se brzy na jaře. Důvodem zimního řezu je především údržba tvaru koruny a dobrého zdravotního stavu celého stromu.
Letní řez
Nejčastěji se vykonává hned po sběru úrody. Podpoří násadu květů v další sezóně. Do poloviny června se letním řezem zkracují nové výhony. Na peckovicích se takto podpoří vyšší násada květů.
Které větve odstranit
Poškozené, polámané a usychající větve, nemocné — napadené houbami. Ty, které se kříží a překážejí si v dalším vývoji.
Které větve ponechat
Plodonosný obrost — výhony s květními pupeny. Příliš mnoho plodonosného obrostu strom vyčerpává, takže se urodí velké množství nekvalitního ovoce, případně plodnost stromu velmi kolísá.
Výchovný řez
Dělejte ho jen na nově vysazených a mladých ovocných stromcích. Jeho úkolem je dát jim vhodný tvar a přivést je co nejrychleji do fáze plodnosti.
Udržovací řez
Vykonává se pro vyšší plodnost během života stromu. Ta je nejdůležitější.
Omlazovací řez
Vykonávejte ho při projevech stárnutí (příliš husté koruny, usychající větve). Jeho posláním je tvorba nových výhonů s tzv. plodonosným obrostem, které ještě ponesou nějaký čas kvalitní ovoce.
Text: Stanislav Botur
Foto: Baumax, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů