Padlí se vyvíjí někdy již v druhé polovině května a v červnu, zejména když po parných dnech následují chladné, mlhavé noci a na listech se sráží voda. Padlí podporuje zavlažování stříkáním později večer po horkém dnu, kdy voda již neoschne a lpí na listech až do rána. Kromě vlhkého tepla a velkých výkyvů teploty přispívá k napadení i uzavřená, nevětraná poloha, špatné světelné podmínky, nedostatečná a nevyrovnaná výživa, zvláště nadbytek dusíku.
JAK SE CHOROBA PROJEVUJE
Při napadení růží padlím se nejprve na listech, výhoncích a poupatech objeví bílé skvrny s moučným povlakem. Při silném napadení jsou jimi jednotlivé části rostlin zcela potaženy. Později se tento bílý povlak změní v hnědavý plstěný potah, přičemž se výhonky, listy a poupata zcela zdeformují. Napadené listy se zkrucují, zpomalují růst, žloutnou a později hnědnou a odumírají. Padlí přezimuje na rostlinách buď jako černé kulovité plodničky, hluboko zapuštěné v povlaku, nebo v pupenech, odkud se již zjara šíří na mladé výhony. V létě se přenáší často na mladé listy druhého rašení. Při silném napadení trpí a slábne celá rostlina odebíráním živin cizopasnou houbou.
- PROVÁDÍME OCHRANU
- Ošetření vhodnými přípravky se provádí při zjištění prvního výskytu, tedy při objevení začínajících moučnatých skvrn.
- Ošetřovat je třeba především náchylné odrůdy a rostliny rostoucí na nevhodných stanovištích.
- Pokud se nechá choroba rozvinout, je zastavení a likvidace zdlouhavější, zpravidla musíme rostliny ošetřovat několikrát v intervalu 5–7 dnů. U náchylnějších odrůd nebo v místech častého výskytu je nutno stříkat během vegetační doby každých 14 dnů.
- Pro úspěšný boj proti růžovému padlí by se měly keře růží stříkat preventivně již z jara, po sestřihnutí, a to nejen výhonky, ale i povrch země kolem keřů, velmi jemně a v dostatečné míře.
- Jakmile jsou keře olistěné, je nutno stříkat listy z obou stran. Nejlepší dobou pro postřik je podvečer, kdy je již slunce nízko. Za svitu slunce je nebezpečí popálení listů.
CHEMICKÁ OCHRANA
Vhodnými přípravky pro boj s padlím na růžích jsou Discus, Folicur nebo Saprol. Některé uvedené přípravky navíc spolehlivě fungují proti černé skvrnitosti růží.
Pro aplikaci se vyplatí použít postřikovač s jemnou tryskou a do postřikové kapaliny přidat několik kapiček smáčedla (např. Silwett).
EKOLOGICKÁ OCHRANA
Pro ekologické zahrady je možné použít přípravek Bioton. Jedná se o prostředek k podpoře zdravotního stavu rostlin s vedlejším účinkem proti padlí. Účinnou látkou je zde lecitin a řepkový olej. Druhým ekologickým přípravkem je HF-Mycol, kdy se jedná o směs rostlinných výtažků a rostlinných olejů fenyklu.
POZOR NA NÁCHYLNÉ ODRŮDY
Albertine, Dorothy Perkins, Erotica, Excelsa, Christian Dior, Neues Europa, Papa Meilland, Super Star, Sutter’s Gold, Tausendchön
Text a foto: Jan Kopřiva :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová