1. Postřikování
Masožravé rostliny mají vysoké požadavky na vzdušnou vlhkost, proto se musí postřikovat vlažnou vodou, nejlépe denně.
2. Vláha
Vysoká je i jejich spotřeba vody. Substrát nesmí nikdy úplně vyschnout. Zaléváme měkkou vodou pokojové teploty. V zimě může být přísun vláhy nižší.
3. Způsob zalévání
Většina masožravých rostlin nejlépe reaguje na zálivku podmokem, tedy do misky. Když bude květináč stát v misce s vodou, neproschne.
4. Světlo
Masožravé rostliny velmi dobře rostou v polostínu. Například špirlice snese i přímé sluneční světlo. Vhodné jsou jižní a východní parapety.
5. Rozmnožení
Tyto rostliny rozmnožujeme brzy na jaře. Starší trsy opatrně vyjmeme, rozdělíme a nové rostliny vysadíme do nových květináčů.
6. Přesazení
Brzy na jaře je příležitost k přesazení masožravých rostlin. Přesazováním podpoříme jejich vitalitu a delší životnost.
7. Drenáž
Přesazujeme vždy do většího květináče. Na dno dáme drenážní vrstvu – perlit nebo keramzit. Použijeme kyselý substrát, například vláknitou rašelinu s pískem.
8. Výška
Rostlinu vysazujeme tak, aby byla v novém květináči ve stejné výšce jako v původním. Kdybychom ji vysadili hlouběji nebo výš, viditelně by trpěla.
9. Očista
Rostliny je nutné pravidelně zbavovat suchých a poškozených listů. Použijeme nůžky, u drobnějších druhů i pinzetu.
10. Prohlídka
Rostliny důkladně prohlížíme. Při výskytu škůdců a chorob ihned zasáhneme vhodným přípravkem.
11. Náboda
Nejlepší na pěstování jsou akvária, polouzavřené skleněné baňky či vyšší zavařeninové sklenice. Zde se k rostlinám přirozeně dostane i hmyz.
Dobré rady
Rosnatka
Pro zkušené pěstitele i pro úplné začátečníky jsou vhodné například dlouhověké rosnatky (Drosera). Do bytů jsou vhodné 2 druhy – Drosera binata s dlouhými vidličkovitými listy a Drosera capensis s menšími lžičkovitými listy. Listy jsou hustě pokryté malými výběžky – žlázkami, které ve velkém vylučují slizovitou tekutinu. Ta je pro hmyz extrémně lepkavá a obsahuje agresivní trávicí šťávy. Rosnatky začátkem léta hezky kvetou.
Mucholapka
Zajímavou a často pěstovanou masožravou rostlinou je mucholapka (Dionaea muscipula). Tato drobnější rostlina vyniká kromě květů atraktivními sklápěcími listy. Ty se uvádějí „do chodu“ jen tehdy, když si na ně sedne moucha.
Odborník radí
Mucholapky vyžadují velmi dobré proudění vzduchu nebo větrání prostoru, v němž rostou.
Špirlice
Špirlice (Sarracenia) jsou charakteristické dlouhými vzpřímenými trubičkami s menšími křidélky. Ve volné přírodě a na slunném místě se obvykle tyto trubičky poměrně rychle naplní drobnějším hmyzem.
Text a realizace: Daniel Košťál :: Foto: isifa/Shutterstock