Zahrada

Jak přezimovat choulostivé rostliny? Pozor na přetopené a tmavé místnosti

Exotické rostliny jsme si zamilovali pro nádherné květy, výrazné barvy i tak trochu netradiční vzhled. Naprostá většina z nich si ale neporadí s podmínkami během zimy, proto je nezapomeňte včas správně zazimovat.

přezimování choulostivých rostlin
Zdroj: Shutterstock

Problémy s přezimováním teplomilných rostlin může některé méně zkušené pěstitele dokonce i odradit. Většina z tropických i subtropických rostlin totiž během zimy potřebuje chladnou, ale přesto velmi světlou místnost. Některé rostliny navíc dorůstají větších rozměrů, stačí si vybavit olivovník, středomořský oleandr nebo některé druhy palem. I větší rozměr rostlin může být problém, zvlášť pokud doma nemáte místa nazbyt. I tak to ale za tu snahu stojí, letité rostliny se odmění bohatou záplavou květů, takže se stanou dominantou každé terasy nebo balkonu.

Pokaždé trochu jinak

Zazimování teplomilných rostlin se může druh od druhu výrazně lišit. Zatímco některé dřevité rostliny snesou i první podzimní mráz, jiné méně odolné musíte do zazimovací místnosti odnést s předstihem. Majitelé zimní zahrady mají většinou vyhráno, co ale dělat, když se musíte spokojit s běžným interiérem? Pokud to jen trochu jde, vypněte nebo omezte topení. Pro všechny zazimované rostliny bývá největší hrozbou právě přetopená a tmavá místnost. U palem si zase dávejte pozor na chladnou podlahu, tyto rostliny mohou od studené země dokonce „nastydnout“. Velké rozdíly mohou být ale také v nárocích na vzdušnou vlhkost. Zatímco oleandr si poradí i se suchým vzduchem, citrusy raději občas roste.

I když se budete snažit požadavkům zazimovaných rostlin vyhovět, i tak počítejte s tím, že je budete muset na jaře opět dostat do kondice. Některým rostlinám opadají listy, jiné lehce zaschnou nebo je napadnou škůdci. Po přesazení do čerstvého substrátu, zalití a přihnojení se ale opět dostanou rychle do plné krásy. Pokud některým rostlinám zaschnou koncové výhony, stačí je po odzimování seříznout až k živému pupenu, spolehlivě potom obrazí.

Některým rostlinám opadají listy, jiné lehce zaschnou nebo je napadnou škůdci.
Některým rostlinám opadají listy, jiné lehce zaschnou nebo je napadnou škůdci. | Zdroj: Shutterstock

Setkat se ale můžete i s teplomilnými rostlinami, které zimu přečkají ve venkovním prostředí. V posledních letech jsou obzvláště oblíbené mrazuvzdorné odrůdy fíkovníku, které po vysazení do volné půdy a zakrytí bílou netkanou textilií vydrží i mráz okolo 17 °C. Podobně tomu je u některých palem. I mezi fuchsiemi ale najdete jednu výjimku, a tou je fuchsie magellanská, kterou jako jediný druh fuchsií můžete pěstovat na chráněném stanovišti ve volné půdě. U ostatních rostlin se ale riskování nevyplatí, proto je včas přeneste do vhodné místnosti.

Všeobecně ale platí, že se s mrazem vypořádají spíš letité rostliny pěstované ve volné půdě. Rostliny vysazené do nádob budou ochranu vyžadovat vždy, protože u nich hrozní promrznutí kořenového balu. V tomto případě bude nutné chránit nejen samotnou rostlinu, ale také samotný kořenový systém v nádobě.

Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů