Protože velmi oblíbené jsou zapuštěné laminátové bazény , zaměříme se na jejich odzimování. Tyto bazény disponují dlouhou životností, jsou vysoce odolné a dávají možnost si skutečně aktivně užít pohyb ve vodě. Na zimu se z nich voda nevypouští, a pokud se zastřeší, lze si užít koupání od časného jara až do podzimu.
Kompozitní materiály, z kterých jsou bazény vyrobeny, poskytují hned celou řadu unikátních vlastností a výhod. Jsou odolné vůči chemikáliím používaným na úpravu vody i vůči UV záření, neoxidují, nekřehnou, nevytváří se v nich působením změn teplot mikrotrhlinky, jsou tepelně i tvarově stálé a velmi odolné proti mechanickému poškození. Protože se tyto bazény vyrábějí jako jednolité, nemají žádné spáry po lepení či svařování, takže se není třeba obávat vzniku problému ve spojích. Díky tomu lze bazén bez problémů užívat po mnoho let. Vlastní konstrukce bazénu a povrchová úprava je zde řešena tak, že voda v bazénu zůstává po celý rok, a to bez obav jeho poškození mrazem.
Nečistoty pryč!
Při odzimování bazénu je po odkrytí zimní plachty nejprve potřeba odstranit z vodní hladiny síťkou všechny nečistoty, ať už se jedná o spadané listí, hmyz, drobné větévky a další. Pokud jsou na dně bazénu usazeniny, je nutné je vodním vysavačem odsát do odpadu tak, aby se nerozvířily ve vodě. Jestliže se na stěně bazénu vytvořily usazeniny, je potřeba je mechanicky odstranit kartáčem na stěny, v úrovni vodní hladiny je případně vyčistit k tomu určenými přípravky.
Filtrace a správná chemie
Po zbavení bazénu mechanických nečistot se spustí filtrační zařízení a vlastní technologie samotného bazénu. Spolu s tím je dobré nechat proprat pískovou náplň filtračního zařízení. V případě použití automatických stanic se pouze provede kalibrace jednotlivých sond. Jestliže bazén není takto vybaven, je nutné nejprve změřit a následně vhodnými přípravky (pH mínus či pH plus) upravit hodnotu bazénové vody, aby nebyla příliš kyselá ani zásaditá (pH). Pohybovat by se měla v rozmezí 6,8 – 7,5. Správná hodnota pH je přitom nutností, jen při ní bude bazénová chemie správně fungovat.
Prospěšný šok
Dalším potřebným krokem je dezinfikovat vodu, aby v ní nezůstaly látky, které by mohly kazit vodu a případně našemu tělu uškodit. K tomu slouží tzv. „chlorový šok“, kdy se do vody přidá rychlorozpustný chlór. Den poté se použije standardní vícekombinační tableta pro údržbu vody. Pokud je voda stále nazelenalá, je možno aplikovat přípravek proti vodní řase. Současně se změří množství chlóru ve vodě. Jeho koncentrace by (v závislosti na teplotě vody) neměla přesahovat 1,0mg/l. A opět se upraví hodnota pH. A tím je již všechno hotovo – zbývá už jen jediné, počkat na první teplý den, abyste si mohli koupání začít do sytosti užívat.
Malý či velký?
Ještě bazén nemáte a teprve o něm přemýšlíte? Zapuštěný bazén můžete mít i na malé zahradě. Zajímavé řešení představuje například bazén s rozměry 6,50 x 3,00 x 1,35m. Tento typický oválný bazén s širokým pohodlným schodištěm se bude skvěle vyjímat na úzkém delším pozemku, a přitom poskytne dostatek prostoru pro vodní radovánky.