Zahrada

JAK PRODLOUŽIT PŮSOBNOST ZAHRADY

Při zakládání zahrady, při její renovaci či dosazování se zaměřte na takové druhy, které sezonu prodlouží. Nezapomente na keře a rostliny, které kvetou časně z jara, nebo na podzim. Efekt zahrady prodlouží nejen kvetení, ale i zajímavé olistění, pestré podzimní vybarvení, zajímavé plody a kůra…

 

Zejména na podzim, kdy dokvetou letničky a trvalky, je zahrada najednou pustá a smutná. Také listnaté dřeviny začínají pozvolna opadávat a holé větve ještě více umocní prázdný dojem zahrady.

Podzimni astra

 

DRUHY PRO PODZIMNÍ EFEKT

Podzim je spojený s pestrými listy, v každé zahradě by tedy neměly chybět druhy s pěkným podzimním vybarvením. Zejména červené a oranžové odstíny jsou velmi atraktivní. Mezi takové druhy patří určitě škumpa (Rhus), japonské javory (Acer palmatum, Acer japonicum). Pro doplnění podzimní palety zasadíme do zahrady i stromy se žlutozlatým podzimním vybarvením – pěkným zástupcem je například bříza papírová (Betula papyrifera). Na podzim se také dobře uplatní druhy s pěknými plody – krásně červeně plodí skalník (Cotoneaster), drobná jablíčka zdobí i okrasné jabloně. Zajímavá plodenství, která skutečně připomínají jemné vlásky, má i ruj vlasatá (Cotinus coggygria).

Skalník

Škumpa

Ruj vlasatá, Cotynus

Rozchodník a sasanka

Vilín

Později na podzim a v zimě do zahrady již tolik nechodíme a netrávíme zde tolik času. I tak by ale měla nabízet pěknou podívanou. Zejména z oken kuchyně nebo obývacího pokoje. Taková scenerie působí jako živý obraz a určitě jej perfektně doplní vysoké traviny a v zimě kvetoucí keře, jako je třeba vilín (Hamamelis), kalina bodnanská (Viburnum bodnantense) a jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).

BALKÓN A TERASA

Na terasy a balkony můžeme postavit větší dekorativní nádoby osázené vřesy, vřesovci, astrami a travinami. Výsadbu můžeme doplnit i o okrasné dýně.Jakékoliv zahradní dekorace přinesou vítané oživení. Stolek s květinami a podzimním ovocem, osázené květináče, skleněné láhve, pestrá plastika apod.

Dekorace balkonu­ a podzimni aranžmá

OKRASNÉ TRAVINY

V zahradě pamatujeme také na výsadbu vyšších okrasných travin. V pozdním létě a na podzim působí květenství trav velmi dekorativně. U nás se nejčastěji pěstují různé druhy a kultivary ozdobnice (Miscanthus). Pro naše podmínky se hodí lépe než exotická pampová tráva (Cortaderia). Z trvalek jsou nepřekonatelné astry (Aster novi-belgii, Aster novae-angliae, Aster dumosus), rozchodník (Sedum), podzimní sasanka (Anemone × hybrida ‚Honorine Jobert‘) a zahradní chryzantémy listopadky (Chrysanthemum). Do prvních mrazíků zahradu oživují také jiřiny (Dahlia).

ListopadkaChrysanthemum

POPÍNAVÉ DŘEVINY

Krásný efekt  ve velké ploše vykouzlí i popínavé dřeviny. Přísavník trojcípý (Parthenocissus tricuspidata) má úchvatné zbarvení v tónech oranžové a červené. Také vřesy a vřesovce patří na podzim k těm nejkrásnějším rostlinám, bohatě kvetou, a i když na záhoně pomrznou, vypadají stále stejně dobře.

Přísavník trojcípy

Dobré rady do zahrady

Kromě chytrého výběru druhů máme i další nástroje, jak zahradu udržet pěknou co nejdéle.

VÝŽIVA A PŘIHNOJOVÁNÍ ROSTLIN

  • Pro dobrý zdravotní stav, dlouho zelené listy a pěkné kvetení má klíčový vliv výživa, okopávání a zálivka rostlin.  Od poloviny září raději volíme pro přihnojování vytrvalých dřevin hnojiva s nižším obsahem dusíku, který podporuje bujný prodlužující růst. Na trhu jsou speciální podzimní hnojiva, která mají poměr základních živin nastaven ve prospěch draslíku a fosforu. Zejména draslík je na podzim důležitý, podporuje vyzrávání pletiv, a tím i dobré přezimování rostlin.
Viburnum bodnantense

Vilín

ODSTRAŇOVÁNÍ ODKVETLÝCH KVĚTŮ

  • Velmi důležité je pravidelné odstraňování všech odkvetlých květů trvalek, letniček i keřů. Odkvetlá květenství nejen že nevypadají dobře, ale zároveň rostliny vysilují tvorbou semen. Odstranění květenství často podpoří rostliny k tvorbě postranních výhonů s poupaty. Pokud je stonek seschlý, odstřihneme jej raději u země.
  • Některé bohatě kvetoucí letničky se kvetením tak vysílí, že odumřou již v polovině nebo koncem léta. Keříky lobelek, nevěstina závoje a všelichy můžeme po odkvětu hlavní vlny radikálně seříznout o polovinu i více. Letničky pak znovu obrazí a vykvetou. Na podzim odkvetlé letničky již řezem neaktivujeme. Spíše je včas odstraníme a prázdné místo na záhoně zaplníme dvouletkami nebo „podzimními“ květinami. Již při výsadbě letniček pamatujeme na druhy, které kvetou prakticky do zámrazu. Velmi cenné jsou např. mnohé letničky k sušení jako je slaměnka (Helichrysum bracteatum) a statice (Limonium sinuatum), které kvetou krásně až do podzimu.
  • Záhony po letničkách můžeme také osázet podzimními astrami. Tyto vděčné druhy jsou vytrvalé a nenáročné. Příští rok je můžeme z jara přesadit na jiné místo, nejlépe když je zakomponujeme do smíšeného trvalkového záhonu.

Autorka radí: „Možností, jak prodloužit působnost zahrady, je spousta, jen je potřeba se alespoň trochu orientovat v sortimentu, nechat se inspirovat knihami nebo procházet zahradnická centra!“

Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová