Zahrada

JAK RYCHLE ZÍSKAT LOUBINEC

Popínavé rostliny jsou zajímavou i užitečnou součástí zahradního prostoru. Jedním z nejvděčnějších a nejrychleji rostoucích druhů je opadavý loubinec, přísavník či psí víno. Koncem podzimu je ideální příležitost pro jeho rozmnožení.

OPADAVÝ LOUBINEC – rozmnožení:

Kontrolní seznam

  • opadavý loubinec, Parthenocissus tricuspidata
  • stimulátor
  • zahradnický substrát – 20 l, nemáte-li ze zahrady

Nářadí a pomůcky

  • zahradnické nůžky
  • kypřič půdy
  • zahradnický nožík
  • stůl

JAK NA TO:

1. Příprava


Připravíme si zahradnické nůžky, měřítko, stimulátor a kypřič půdy. Potřebovat budeme i stolek, lépe se nám bude pracovat.

2. Odběr řízků


Loubinec si poměrně snadno rozmnožíme pomocí dobře vyzrálých dřevitých řízků. Odebírat se mohou před i po opadání listů.

3. Nastříhání


Řízky odebíráme ostrými zahradnickými nůžkami. Vhodné jsou řízky ze sluneční strany. Měly by mít tři pažní pupeny.

4. Měření


Vhodný řízek má tloušťku tužky a jeho délka nesmí přesáhnout 40 cm.

5. Odlistění


Pokud se na nastříhaných řízcích nacházejí listy, odstraníme je. Později na podzim a začátkem zimy to už není nutné.

6. Kontrola


Řízek by neměl být příliš zakřivený, ani nesmí mít listy. Také nejsou vhodné poškozené nebo nemocné řízky.

7. Stimulátor


Důležitým krokem je ošetření konců řízků práškovým stimulátorem. Ten se postará o rychlejší a kvalitnější zakořenění.

8. Prokypření půdy


Řízky vysadíme přímo na připravené záhony, do kypré a mírně vlhké půdy. Ještě předtím ji důkladně a do hloubky prokypříme.

9. Zapíchnutí


Řízky zapichujeme do půdy tak, aby alespoň dva pupeny byly pod povrchem půdy. Zeminu okolo přitlačíme a zalijeme. Řízky můžeme zakrýt sklenicí.

10. Potápění


Loubinec si jednoduše rozmnožíme i potápěním (hřížením) – delší výhonek zapustíme do půdy. Následující sezonu se zakořeněné rostliny odstřihnou a oddělí.

11. Výsev semen


Před koncem roku posbíráme z loubince fialové plody se semeny, které vysadíme na záhon. Z nich vyklíčí nové rostliny, ty následující podzim přesadíme.

DOBRÉ RADY:

Termín rozmnožování

Ideální doba na rozmnožení loubince je podzim, za příznivého počasí i začátek prosince. Do jara řízky zakoření a lze je rozsadit na definitivní místa.

Nároky na půdu

Loubinec potřebuje propustnou půdu bohatší na živiny. Daří se mu na slunci i v polostínu či stínu. Je pěstitelsky nenáročný a dlouhověký. Vysazuje se vždy s kořenovým balem.

Řez

Loubinec je popínavá, mírně agresivní dřevina. Chceme-li ho udržet v dobré formě a na uzdě, musíme ho stříhat. Výhonky by neměly přerůstat přes zdi, do okapových rour či pod střešní krytinu. Řez je nejlépe realizovat na jaře (i radikálněji – asi 1 m nad povrchem půdy). Pravidelným řezem se rostlina zahušťuje.

Místo výsadby

Loubinec se přichytává na podklad pomocí přísavných destiček a kořínků. Nedají se jen tak snadno odstranit. Proto je třeba zvážit místo výsadby. Poškozené zdi a povrchy může tato dřevina ještě více narušit.

 

Výběr druhů

Běžně se v našich podmínkách dají koupit a pěstovat dva druhy – loubinec trojlaločný a loubinec pětilistý. Oba druhy se na chráněném a slunném místě na podzim překrásně vybarvují. Na jedné ploše je dobré pěstovat vždy jen jeden druh. Zajímavá je však kombinace opadavého loubince a vždyzeleného břečťanu.

Autor radí:

  • Na jedné ploše je dobré pěstovat vždy jen jeden druh. Zajímavá je však kombinace opadavého loubince a vždyzeleného břečťanu.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor