V zahradě je neustále potřeba kontrolovat, zda nejsou rostliny napadeny houbovou chorobou anebo plísní. V případě, že napadené kusy rostlin objevíte, je potřeba je neprodleně zlikvidovat.
„Stejně jako kontrolujeme kvalitu a zdraví rostlin, je potřeba zaměřit svou pozornost také na to, zda některé z vysazených rostlin předčasně neraší. Pokud v zahradě objevíte rašící zelený výhonek cibulovin, jde o následek nadměrné teploty. Hlízy a cibule proto raději přestěhujte na sušší místo,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Péče o půdu a záhony
Posypávání záhonů popelem je možná jedna z méně obvyklých aktivit, přesto však nesmírně důležitá. Dřevěný popel obsahuje větší množství draslíku a vápníku, což jsou dvě nezbytné živiny, které rostliny potřebují ke zdravému růstu.
Ve chvílích, kdy není půda zmrzlá na kus ledu, můžete vzít rýč a zrýt záhony, které jste nestihli zrýt na podzim. Můžete také zrýt další dosud neosázenou plochu a zvětšit tak současnou zahrádku.
Zvláště ve dnech, kdy venku panují holomrazy, je nesmírně důležité chránit slabé rostlinky před jejich poškozením. „Toto doporučení platí zejména pro mladé rostlinky česneku, jahodníky a bylinky. Ochranu provedete dostatečnou vrstvou slaměného mulče nebo chvojím,“ říká David Benda z Hornbach.
Úpravy zatravněných ploch
Tyto úpravy je potřeba provádět v době déletrvajícího sucha. Vějířovými hráběmi můžete odstranit mech. Jestliže se na půdě nachází sníh, je to ideální doba pro vápnění půdy dolomitickým vápencem. Jde o nesmírně šetrný způsob, díky kterému se vápenec postupně vsákne do půdy.
Jestliže jste listí nestihli pohrabat na podzim, máte v zimě ideální příležitost. To samozřejmě ve chvíli, kdy zahradu nepokryla sněhová pokrývka. Pohrabáním listí omezíte šíření některých chorob, hlavně takzvané strupovitosti jabloně a strupovitosti hrušní.
Vysazování nových stromků
Vysazovat nové stromy můžete nejen na podzim, ale také v zimě během vegetačního klidu. Než ale k samotné výsadbě přistoupíte, měli byste znát místní půdní a klimatické podmínky na zahradě. Počítejte s tím, že nejnáročnější jsou meruňky a broskve, potom jabloně, hrušně a slivoně. Nejméně náročné jsou třešně, drobné ovoce, červený a černý jeřáb.
„V době vegetačního klidu proveďte předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Tímto krokem zničíte celou plejádu nejen dospělců, ale i jejich vajíček. S postřikem nešetřete, protože škůdci přezimují většinou za starší kůrou a je třeba, aby i tam postřik zatekl,“ doplňuje David Benda odborník z Hornbach s tím, že se můžete věnovat i nákupu nových semínek, výrobě nového kurníku anebo kompostu.
Zdroj: PR článek společnosti Hornbach