Zahrada

Jak se starat o květinové záhony, abyste se z nich mohli těšit do pozdního podzimu

Květinové záhony jsou nejkrásnější během léta. Když se o ně správně staráme, můžeme se jimi těšit až do pozdního podzimu, nestačí je však jen zavlažovat. Prozradíme vám, na co nesmíte zapomenout.

zahradkář pracuje na své zahradě se záhonmi

Zavlažování a hnojení

I když neprší, záhon s kvetoucími trvalkami a především letničkami musíme vydatně zavlažovat. Zavlažujeme ráno a podle možnosti podmokem, tedy ne na listy, neboť tak by rostliny snáze podlehly různým houbovým chorobám. Totéž platí i o zavlažování v pozdních večerních hodinách.
Na zavlažování jsou náročné hlavně letničky. Trpí-li suchem, obvykle málo kvetou, případně jsou zakrslé a zasychají jim listy. Trvalky vydrží bez vody déle, vhodnější je zalévat je méně často, zato však vydatně.
K přihnojování po odkvětu používáme vždy hnojivo určené pro kvetoucí zahradní rostliny, případně pro růže. Obecně potřebují více živin rostliny rostoucí na slunci než v polostínu. Koncem srpna přihnojování ukončíme.

dívka zalévá květiny na zahradě

Péče o záhony

Při pravidelné letní kontrole květinových záhonů odstraňujeme odkvetlé, zvadlé a deformované květiny.
Platí to pro letničky, trvalky i růže. Tvorba plodů a semen totiž rostliny vysiluje. U některých trvalek a téměř u všech letniček tak podpoříme tvorbu dalších květů, často ve větším množství. Ponecháme-li plody a semena, rostliny už dále nebudou kvést. Také z keřů bychom měli během léta odstraňovat poškozené stonky či větvičky napadené nemocemi a škůdci.

Po řezu opět rozkvetou

Z trvalek opět po řezu rozkvetou stračky, lupiny, plamenky a šalvěj. Odkvetlé rostliny zřežeme asi 10 cm nad půdou. Jedním ze způsobů, jak podpořit bohatší kvetení, je i pravidelný sběr květů do váz, případně na sušení (smily, limonky). Plody a semena trvalek a letniček necháváme jen tehdy, když si je chceme rozmnožit samovýsevem. Dobře to funguje u orlíčku, sporýše a náprstníku. Na konci léta můžeme z květinových záhonů sbírat semena letniček a vybraných trvalek, pokud jsme odkvetlá soukvětí neodstranili.

fialový květ lupiny
Lupina po řezu ještě jednou rozkvete.

Dělení a výsadba

  • Pokud trvalky kvetou méně, trsy jsou přestárlé a řídké, je načase je vybrat, rozdělit a rozsadit na nová místa.
  • Vybíráme celé trsy zdravých rostlin, s kompletním, co největším kořenovým balem. Ten rozdělíme nožem nebo rýčem tak, aby oddělené části měly dostatek kořenů.
  • Ideální doba pro dělení je po odkvětu, koncem srpna nebo začátkem září.
  • Takto se dají rozsadit kosatce, pivoňky, kopretiny, bohyšky, kohoutky, jirnice, alpské hvězdnice, chrpy i denivky.
  • Vždy na konci léta je třeba rozsazovat druhy kvetoucí brzy na jaře a začátkem léta. Trvalky, které kvetou v létě, stačí rozdělit a přesadit brzy na jaře. Platí to i o okrasných trávách.
  • Nové rostliny po přesazení pravidelně zavlažujeme, půda nikdy nesmí vyschnout. Je to důležité hlavně během letních měsíců.
  • Zároveň můžeme během léta obohatit květinové záhony o nové druhy trvalek, které se nyní prodávají v kvetoucím stavu. Vysazujeme je na volná a připravená místa vždy jen s kořenovým balem a ve dnech, kdy není příliš teplo a případně je deštivější počasí. Pokud to rozměry záhonu dovolí, vysazujeme alespoň tři kusy z jednoho druhu, aby vznikl pěkný trs.

Tip na článek: Zahrada na střeše Krtkodomu


Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů