Zahrada

Jak se zbavit myši na zahradě? Dejte si pozor na mulč, kde se rádi skrývají

Pokud jste už měli „tu čest“ v zahrádce potkat myš, pravděpodobně víte, že zbavit se jí je dost náročné. Myši se rychle rozmnožují a dokážou zničit velkou část úrody i plodin samotných. I když mnozí tvrdí, že nejlepším způsobem, jak se myší zbavit, je obstarat si kočku, jsou i jiná přírodní řešení.

myš v zahradě
Zdroj: Shutterstock

Ve skutečnosti neexistují žádné repelenty, u kterých by bylo vědecky dokázáno, že spolehlivě odhánějí myši ze zahrad. Dobrou zprávou však je, že můžete kombinovat vícero zahradnických postupů s přirozenou ochranou proti škůdcům, a tak myši odlákat bez použití nebezpečných chemikálií. Klíčem k tomu, aby byla vaše zahrada myším nesympatická, je kombinace hygieny, snižování populace a odhánění. V každém případě se o vaši zahrádku musíte postarat dřív, než myši dostanou příležitost usadit se v ní. Nic neodkládejte, protože myši se rozmnožují jednou za dvacet osm dnů!

Pasti na myši

Domácí pasti na myši používají jako lákadlo arašídové máslo, čokoládové bonbony, sušené nebo čerstvé ovoce a všechny druhy ořechů. Věřte, nebo ne, sýr není nejlepší návnada. Pasti jsou nejlevnější a nejefektivnější nástroje na zbavení se malých populací myší. Často je však potřeba i deset až dvanáct pastí, pokud chcete v malé zahradě chytit jen dvě tři myši. Neměli by být od sebe dále než 180 cm.

Pasti denně kontrolujte. Pokud vidíte, že v pasti je myš, a pokud vaše past myš jen uvězní, ale neublíží jí, můžete ji vyvést dále od vašeho pozemku do přírodního prostředí. Když máte pasti, které myši zlikvidují, natáhněte si latexové nebo gumové rukavice, abyste se vyhnuli potenciální infekci, vložte mrtvého hlodavce do plastového pytle a zlikvidujte. Existuje celá řada typů a stylů pastí, proto si dobře přečtěte doporučení výrobců.

Věřte, nebo ne, sýr není nejlepší návnada.
Věřte, nebo ne, sýr není nejlepší návnada. | Zdroj: Shutterstock

Jak vyčistíte pasti pro opětovné použití?

Přidejte ½ hrnku bělidla do 4 l vody. Do roztoku namočte past asi na deset minut. Důkladně opláchněte studenou tekoucí vodou a nechte uschnout na vzduchu. Potom si nezapomeňte pořádně umýt ruce v rukavicích mýdlem a teplou vodou. Až nyní je čas sundat si rukavice a umýt si ruce běžným způsobem.

Chraňte výsadbu tkaninou

Malé plochy vysazených plodin můžete obehnat zahradní netkanou textilií nebo hustou ohrádkou, kterou postavíte svisle okolo plodin. Musí však být vysoká 30 až 60 cm a zakopaná asi 15 cm pod úroveň půdy, abyste zabránili hlodavcům podhrabat se. Dají se též vyrobit válce z kovových obručí, na které natáhnete netkanou textilii – obruč nasunete okolo rostliny. Takto ochráníte i mladé stromy proti ohryzání.

Malé plochy vysazených plodin můžete obehnat zahradní netkanou textilií
Malé plochy vysazených plodin můžete obehnat zahradní netkanou textilií. | Zdroj: Shutterstock

Domácí přírodní odpuzovače

Mnoho zahradníků věří, že proti myším fungují domácí přípravky vyrobené z rostlin. Vyzkoušet můžete rozmixované stroužky česneku s trochou vody a potom do směsi namočte vatové kuličky (nebo vatové kuličky nasyťte kafrem, mátovým olejem, čpavkem). Nasáknuté kuličky vaty rozmístěte po jedné na každých 60 cm prostoru. Nebo zkuste v celé oblasti, kde předpokládáte pohyb myší, rozsypat sušené či čerstvé bylinky, nejlépe funguje máta, levandule, případně listy cesmíny. Zahradnická centra také prodávají komerční přírodní odpuzovače myší, takže i ty můžete zkusit.

Vysaďte odpuzující rostliny. Patří k nim narcisy, hyacinty Muscari a silně vonící rostliny, jako jsou česnek, pryšec, levandule a máta.

Pozor na mulč a nepořádek

Mulč je v zahradě velmi prospěšný na udržení vlhkosti a proti růstu plevele, avšak pro myši představuje perfektní úkryt. Proto ho používejte s mírou a jen tam, kde je skutečně nutný. Kromě mulče mají rády posekanou neodklizenou trávu, tlející listy a slámu.

Mulč je pro myši perfektní úkryt.
Mulč je pro myši perfektní úkryt. | Zdroj: Shutterstock

Projděte se po vašem pozemku „očima myši“

Hledejte každý možný úkryt a jeden po druhém likvidujte, ucpěte spáry, trávník sekejte často, aby byla tráva co nejkratší, protože myši se vyhýbají otevřeným prostorům. Tam se mohou snadno stát obětí dravců. Přemístěte stohy cihel, kamenů a palivového dřeva co nejdále od zahrady. Seřízněte zarostlá místa, ostříhejte keříky a větve stromů v dostatečné vzdálenosti od země. Hromady rostlinných zbytků nikdy nenechávejte v zahradě ani do druhého dne, odpad odstraňte hned.

Pokud se počet hlodavců a přímo související škody zvýší, neváhejte přizvat na pomoc profesionálního deratizéra.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů