Kontrolní seznam
Materiál
- říční štěrk
- tkaná geotextilie
- podkladový makadam
- plastové obrubníky
- plastové klíny na obrubníky
- betonová dlažba
Nářadí
- kovové kolíky
- rýč
- lopata
- hrábě
- kladivo
- rukavice
- metr
- vodováha
Postup práce
1 Budoucí chodník si nejdříve vyměříme a vytyčíme kovovými kolíky. Pokud nemáme dost zbylé dlažby, šířku chodníku vytyčíme podle šířky dlaždic.
2 Ukladání nasucho
Celý chodník si můžeme vyložit dlaždicemi předem. Odzkoušíme si ideální rozestupy a zjistíme, zda je dlažby dost.
3 Podloží
Dlaždice odklopíme a v závislosti na předcházejícím měření zpod nich vyjmeme zeminu na lůžko z jemného makadamu v tloušťce 3 cm.
4 Plastový obrubník
Vyrovnané podloží vytyčíme plastovým obrubníkem, jaký se používá na oddělení záhonů od trávníku. Obrubník nefixujeme nastálo.
5 Tkaná geotextilie
Na vyrovnané podloží klademe tkanou geotextilii, která zabrání, aby nám v chodníku časem prorůstal plevel. Fixujeme ji obrubníkem.
6 Položení
Na geotextilii poklademe dlaždice, abychom mohli v dalším kroku zafixovat obrubník a geotextilii. Ověříme si přitom rozestupy a výšky.
7 Fixování obrubníku
Nyní můžeme definitivně zafixovat obrubník plastovými klíny tak, aby co nejtěsněji přiléhal k dlaždicím.
8 Sypání podloží
Dlaždice odklopíme a po celé délce chodníku nasypeme podloží z jemného makadamu, minimálně však do výšky cca 3 cm.
9 Zafixování
Na připravené lůžko dlaždice definitivně položíme a zafixujeme. Měly by do chodníku sednout jako ulité. Průběžně kontrolujeme spád.
10 Zásyp
Mezi uložené dlaždice nasypeme říční štěrk se stejnou frakcí, jaká je použita v drenáži budovy. Zásyp dorovnáme na úroveň drenáže.
Dobré rady
Problémové místo
Úzký dlouhý prostor za domem je doslova ztracená půda a nevyužité místo. Mnozí si tam ukládají dřevo do krbu či používají „hluchý“ prostor jako skladiště materiálu. Někteří se snaží i zde pěstovat rostliny, dokonce trávník. Na místě dlouhém i desítky metrů, úzkém něco přes 1,5 m a často i trvale zastíněném však takováto snaha často ztroskotává. Každopádně, tento prostor by měl být vždy průchodný.
Dlažbový chodník
Využít zbytkový materiál, jako jsou betonové dlaždice z vjezdu na pozemek, je to nejefektivnější řešení. Tím, že chodník dáme do výšky obrubníků drenáže budovy, docílíme širší pochozí plochy chodníku a využijeme i štěrkovou drenáž, která ubírá místo. Dvoumetrový odstup tak můžeme podélně rozdělit na chodník, který s šířkou drenáže dosáhne téměř 1 m a stává se tak komfortně průchodným i pro kolečko, navíc zůstane 1 m široký pás, kam můžeme zasadit produkční rostliny. Například maliny, ostružiny či borůvky.
Bez pojivového materiálu
Chodník dokážeme vybudovat i bez betonování, takže údržba ani případná demontáž není žádný problém. Chodník je jednoduchý na realizaci, flexibilní a demontovatelný. Prasklá dlažba se dá snadno vyměnit za jinou. Spolu s drenáží domu snadno a rychle vytvoříme pevnou a stabilní pochozí plochu po celé délce budovy na problémovém místě za domem.
Nás tip
Už při plánování myslíme na to, že dlaždice budou nakonec na úrovni betonového obrubníku a v rovině mírně klopené směrem od budovy.
Text: Martin Čurda
Foto: František Laššák