Zahrada

Jak si vytvořit nenáročnou zahradu na suchém a slunečném místě

Také na suchém a slunečném místě se dá vytvořit nádherná zahrada s rostlinami, které nebudou vyžadovat náročnou péči. Kvetoucí trvalky se vejdou i mezi zpevněné plochy, do spár a k chodníkům.

Zdroj: iStock
Vizualizace slunečné zahrady s okrasnou výsadbou
Zdroj: Thinkstock

Výhody tohoto řešení

+ Díky preciznímu výběru rostlin, jimž nepřekáží sucho, je zahrada atraktivnější i během toho nejteplejšího léta – plná květů, zeleně, barev a vůní. Nevyžaduje každodenní úmorné zalévání.
+ Záhony jsou výškově odstupňované, takže rostliny o to více upoutají pozornost. Mají dostatek prostoru k růstu a jejich tvary více vyniknou.
+ Příkladně je řešeno pozadí terasovité zahrady – kromě kvetoucích rostlin tu najdeme i takové druhy, které zaujmou především svým tvarem.
+ Hustější výsadba zmenší výpar z půdy a nedává šanci plevelnatým rostlinám.
+ Místa mezi rostlinami jsou v dolní části vysypaná štěrkem, který doplňuje charakter vysazených rostlin a zároveň působí velmi přirozeně mezi vydlážděnými plochami.

„Menší plochu opticky zvětšíte tak, že zkombinujete pravidelně vydlážděné plochy se štěrkovými.“

Nevýhody tohoto řešení

– Hodilo by se sem několik okrasných trav, které by výsadbu provzdušnily a odlehčily, a zároveň i pár rostlin s aromatickými listy.
– V dolní části by bylo vhodné doplnit nižší plazivé kvetoucí skalničky. Najdou se mezi nimi i takové, kterým nepřekáží občasné šlápnutí.
– Do kompozice by se hodila vyšší dřevina, která by zahradu opticky zvětšila – například sloupovitě rostoucí jalovec.
– Rozložení vydlážděných ploch není zvoleno velmi šťastně. Praktičtějším řešením by bylo vytvořit větší plochu pro umístění zahradního nábytku a k ní vést několik nášlapných bloků.

Seznam rostlin k výsadbě

Rostliny do slunečné zahrady: perovskie, růže, kakost, modřín, sedoulek, dlužicha, rozchodník, zvonek
Zdroj: Shutterstock

1 Perovskie (Perovskia atriplicifolia)

Aromatická košatá trvalka se stříbřitým zbarvením listů a drobnými, ale velmi početnými kvítky. Vyhovují jí slunečná a suchá stanoviště. Je lákadlem pro hmyz. Na zimu musíme přikrýt kořeny.

2 Růže ‚Schneewittchen‘ (Rosa ‚Schneewittchen‘)

Hustá, čistě bílá odrůda keříkové růže kvete až do prvních mrazů. Její výška je cca 1–1,2 m. Nádherné je její spojení se stříbrno-namodralou perovskií. Nesmíme zapomínat na odstraňování odkvetlých květů.

3 Kakost krvavý (Geranium sanguineum)

Trvalka, která dlouho kvete, dobře snáší sucho a slunečná až mírně zastíněná stanoviště. Pokud zůstane déle bez vody, příliš jí to neublíží. Rostlinu musíme občas rozsadit, aby bohatě kvetla.

4 Modřín opadavý ‚Pendula‘ (Larix decidua ‚Pendula’)

Převislý opadavý jehličnan, který se na podzim zbarvuje do žluta. Jeho výška závisí na výšce štěpu. Potřebuje prostor, aby vynikl. Jeho světlezelené jehličí je měkké a nepíchá.

5 Sedoulek (Ophiopogon japonicus)

Nízká a svou barevností nápadná trvalka je podobná okrasným travám. Květy jsou méně nápadné, světle fialové, později se z nich vytvoří černé plody. Daří se mu v polostínu, o který se na slunečném místě postarají okolní rostliny.

6 Dlužicha třeslicovitá (Heuchera brizoides)

Trvalka je zajímavá barevnými listy. Po čtyřech letech je třeba ji přesadit na jiné místo, čímž se obnoví její vitalita. Po odkvetení jí prospěje, když odstraníme suché květy, aby se rostlina zbytečně nevysilovala.

7 Rozchodník ­květonosný (Sedum floriferum)

Plazivá a spolehlivě se rozrůstající trvalka, vytvářející pokryvné polštáře, se sukulentním charakterem. Výsadba na více místech v zahradě působí harmoničtěji. Dobře snáší i mulčování štěrkem.

8 Zvonek karpatský (Campanula carpatica)

Nízká trvalka kvetoucí v létě (přibližně v červnu a červenci) dorůstá do výšky cca 20 cm. Po odkvetení vyžaduje zřezat, aby opět rozkvetla. Zvonek roste polštářovitě a asi po třech letech se rozsazuje, aby si udržel svou vitalitu.

Text: Daniel Košťál
Foto: Thinkstock, isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů