Správná péče o chryzantémy
Kontrolní seznam
Materiál do 130 Kč
- hnojivo na chryzantémy do 80 Kč
- insekticidní nebo fungicidní postřik do 52 Kč
Nářadí
- motyka
- konev s vodou
- pracovní rukavice
- zahradnické nůžky
- opěrná síť
- dřevěné kolíky
- rozprašovač
Krok za krokom
Skvrnitost
Během deštivějšího počasí chryzantémy ohrožuje septoriová skvrnitost. Pomůže opakovaný postřik fungicidním přípravkem.
Vyštipování
Chceme-li u velkokvětých kultivarů docílit pěkného květu, musíme koncem léta začít vyštipovat boční výhonky. Rostlina tak soustředí sílu do tvorby jednoho květu.
Kolík
Vyšší druhy chryzantém potřebují pevnou oporu – dřevěné kolíky. Zatlučeme je hlouběji do půdy a rostliny k nim přivážeme.
Síť
Máme-li na záhonu souvislý porost chryzantém, jako opora nám poslouží natažená síť. Můžeme ji natahovat postupně (ve dvou vrstvách), jak rostliny dorůstají.
Plevel
Dáváme si záležet na tom, aby záhon s chryzantémami byl bez plevele. Ten jim totiž odebírá vláhu i živiny.
Okopávání
Okolí rostlin je třeba důkladně kypřit. Ke kořenům rostlin se tak dostane více vzduchu, ty se rozrostou a zlepší se celkové podmínky pro růst.
Zálivka
Chryzantémy paří k rostlinám s vysokou spotřebou vody. Zavlažujeme je ráno, pokud možno přímo ke kořenům, nikoliv na listy.
Přihnojování
Velikost a kvalitu květů podpoříme pravidelným přihnojováním jednou týdně ve formě zálivky. Použijeme hnojivo určené pro trvalky.
Retardátory
Kompaktního a zakrslého růstu docílíme postřikem s přípravkem ze skupiny rostlinných retardátorů. Rostliny budou mít tvar malých i větších klubek.
Automatická závlaha
Chryzantémy se nádherně rozvinou a bohatěji pokvetou, když k nim přivedeme vývody automatické závlahy.
Mšice
Začátkem podzimu můžeme najít na květních pupenech i pevných výhoncích mšice. Ihned je nutné použít insekticidní přípravek, případně rostlinné výluhy.
Dobré rady
Volba místa
Chryzantémy nejkrásněji rozkvetou na slunných nebo polostinných místech chráněných před větrem. Půda by měla být mírně vlhká, výživná a propustná (nevysazujeme je do štěrkovité půdy). Sucho chryzantémám nevyhovuje, stejně tak ani zamokřená půda.
Ošetřování
Důležité je pravidelné zavlažování (nikoliv na listy) a přihnojování hnojivem určeným pro chryzantémy. Též se vyplatí odstraňovat odkvetlé květy – budou se tvořit další. Okolí vysazených rostlin je vhodné mulčovat organickým materiálem, například hrubším kompostem. Později na podzim je třeba do porostu nahrnout suché listí, případně jehličnaté chvojí. Po odkvětu se rostliny nestříhají (to až na jaře), odstraníme jen odkvetlé květy.
Rozmnožování
Chryzantémy se dobře rozmnožují dělením trsů na jaře. Nové rostliny lze sadit i brzy na podzim. Předpokladem zakořenění je teplejší a vlhké počasí.
Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock