Zahrada

Jak úspěšně bojovat s chorobami zeleniny: Efektivní chemické a ekologické metody

Pěstování zdravé a odolné zeleniny je snem každého zahradníka. Avšak choroby a škůdci mohou tento sen rychle zmařit. V tomto článku se podíváme na osvědčené chemické a ekologické metody, které vám pomohou úspěšně bojovat s nejčastějšími nemocemi zeleniny a zajistit bohatou úrodu.

Nemoci zeleniny
Zdroj: Shutterstock

Alternariová skvrnitost brambor

Projevuje se tvorbou hnědých skvrn na listech. Nejprve na těch starších, postupně se onemocnění přesouvá na celou rostlinu. Houba napadá porosty během sušších letních dnů.

Chemická ochrana

Vhodná je aplikace fungicidních přípravků. Použít lze například přípravek SIGNUM.

Ekologická ochrana

Nutné je dodržování optimálních pěstitelských podmínek, výběr vhodného stanoviště a střídání pěstitelských ploch, přiměřený výživový a závlahový režim. Dá se aplikovat bakteriální přípravek NOVAFERM SIRIUS.

Alternariová skvrnitost brambor
Alternariová skvrnitost brambor | Zdroj: Shutterstock

Fytoftóra/plíseň bramborová (na rajčatech)

Na listech i stoncích se objevují hnědavé skvrny, později vznikají šedohnědé skvrny na povrchu plodů. Pokud se problém neřeší, nemoc se rychle šíří a rostliny mohou uhynout.

Chemická ochrana

S postřiky je třeba začít preventivně už v červnu, potom ve dvoutýdenních intervalech, během deštivého počasí jednou týdně. Použít lze CHAMPION 50 WG, POLYRAM WG, KUPRIKOL 50 nebo CUPROXAT SC.

Ekologická ochrana

Prevencí je pěstování na slunných stanovištích, nejlépe v řidším sponu, zalévání podmokem. Preventivně je možné používat biologický ochranný přípravek proti houbovým nemocem POLYVERSUM.

Fytoftóra/plíseň bramborová (na rajčatech)
Fytoftóra/plíseň bramborová (na rajčatech) | Zdroj: Shutterstock

Padlí mrkve/petržele

Na listech mrkve nebo i petržele se tvoří bělavé povlaky, listy později úplně zasychají, rostliny slábnou.

Chemická ochrana

Použít lze přípravky na bázi síry, například THIOVIT JET, SULFURUS. Rostliny je nutno ošetřit ihned po zjištění prvních příznaků.

Ekologická ochrana

Mechanický sběr napadených listů, využití postřiků z bylinných výluhů, například z heřmánku, přesličky nebo vratiče. Touto nemocí bývají ohroženy příliš přehuštěné porosty, zaplevelené a intenzivně zavlažované, případně ty, které jsou umístěny na příliš stinných místech.

Padlí mrkve/petržele
Padlí mrkve/petržele | Zdroj: Shutterstock

Padlí okurky

Nemoc se projevuje bělavým, později šedavým povlakem na listech, stoncích i na soukvětích. Napadá okurky, cukety, melouny a další tykvovité rostliny. Šedavé skvrny postupně splývají, listy usychají.

Chemická ochrana

Porosty polních okurek je třeba preventivně ošetřovat v druhé polovině července a potom podle potřeby. Použít lze KUMULUS WG, ASKON nebo THIOVIT JET.

Ekologická ochrana

Pěstování odolnějších odrůd okurek nebo jiné tykvovité zeleniny na slunných a vzdušných stanovištích. V první polovině vegetace můžeme zvýšit odolnost okurek postřikem bio-přípravkem z mořských řas ALGINURE. Využít lze i fenyklový olej HF-MYCOL.

Padlí okurky
Padlí okurky | Zdroj: Shutterstock

Bakterióza papriky

Výsev přibližně 3 mm velkých, fialovošedých skvrn s černým středem a se žlutým lemem ukazuje na postižení bakterií. Přenáší se především osivem a dále se šíří hlavně za deštivého počasí a větrem, ale i motykou či rukama. Poškozuje listy i plody. Povrch skvrn praská a stává se vstupem pro sekundární infekce. Jde o poměrně častou nemoc.

Chemická ochrana

Zatím není.

Ekologická ochrana

Napadené rostliny likvidujeme, spálíme nebo zakopeme hluboko do půdy. Na daném místě alespoň čtyři roky nepěstujeme žádné rostliny z čeledi lilkovité čili ani rajčata, brambory či lilek.

Bakterióza papriky
Bakterióza papriky | Zdroj: Shutterstock

GALERIE

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů