Jak na to:
Připravíme si květináče vysoké alespoň 8 cm. Dobře je umyjeme horkou mýdlovou vodou nebo dezinfikujeme roztokem (Savo). Na dno nasypeme drenážní vrstvu (písek) na odvádění přebytečné vody a doplníme substrát na výsev do výšky 2 cm od horního okraje nádoby. Osivo před výsevem namočíme na čtyři hodiny do vlažné vody. Vyséváme do řádků vzdálených 2 cm a do hloubky 0,5 cm. Výsev opatrně zalejeme, nejlépe rosením, a udržujeme přiměřenou vlhkost a teplotu 20 až 24 °C. Substrát nesmí být přemokřený, poněvadž semínka a kořínky by shnily. Pro vytvoření mikroklimatu výsevy zakryjeme sklem, papírem, fólií či mikrotenovým sáčkem a pravidelně je větráme. Když začnou semínka klíčit (za šest až osm dní), přeložíme nádoby na světlé místo a snížíme teplotu na 14 až 18 °C. Po objevení tří pravých lístků rostlinky rozsadíme do zakořeňovačů. Za další tři týdny zaštípneme růstový vrchol, aby se sazenice rozrostly do šířky a vytvořily bohatou násadu květů.
Nádoby ZADARMO
V běžné domácnosti najdeme mnoho použitých nádob a obalů, které se dají dobře využít k předpěstování sazenic:
- papírové trubičky od alobalu nebo kuchyňských utěrek – stačí je nařezat na menší kousky, ze zmačkaného papíru vytvořit dno a nádoba pro výsev je hotová; sazenice můžeme vysadit přímo s trubičkou do půdy, neboť ta se v ní rozpadne;
- kartonové obaly od vajíček;
- kelímky od jogurtu a smetany;
- noviny a reklamní plakáty – z nich taktéž můžeme složit nádobky; nevýhodou je, že se vlivem vlhkosti rychle rozkládají, a protože snadno propouštějí vodu, musíme je uložit na odtokovou misku.
Kam se zeleninou
Nyní v lednu je vhodná doba k důkladnému rozmyšlení se, kam budeme vysévat či vysazovat zeleninu v následující sezoně. Stejný druh zeleniny bychom neměli na tomtéž místě pěstovat dříve než za tři roky, ideálně za čtyři. Připravíme si jednoduchý nákres záhonů, který bude respektovat nároky zeleniny na hnojení a střídání plodin během celého období vegetace.
Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, Isifa/Shutterstock