Řezané květiny mají své kouzlo
Někdo by možná řekl, že lepší je si domů pořídit rostliny v květináčích, které vydrží dlouho. Ne každý je stvořený k péči o ně, někomu prostě nevydrží ani kaktus, jiný má raději pestrost, kterou mu přinesou jedině čerstvé řezané květiny ve váze.
Ty mají své kouzlo, domov nejen prozáří barvami, ale také provoní a povznesou ho zase o něco výš. Přece jenom, tam, kde je kousek přírody, se cítíme zase o něco lépe než v holých zdech.
Když domů přinesete kytici
Ti šťastnější, kteří mají zahrádku a na ní vysázené záhony květin, si mohou dopřát luxus toho, že do každé místnosti dají na stůl kytičku, kterou mění pokaždé, kdy se jim zlíbí. Kdo zahrádku nemá, ten musí vyrazit na louku nebo do květinářství, další možností je mít člověka, kterému na vás záleží a pravidelně vám nějakou tu kytičku dá. (Jo, to byly časy, kdy pánové svým partnerkám nebo dívkám nosili květiny i jen tak, prostě z lásky.)
Aby vám květiny dělaly dlouho radost, je třeba si vybrat takové, které jsou svěží, nemají žádný uschlý nebo nažloutlý list, krásně voní a jsou plné života. Přesně tak chceme, aby vypadaly co nejdéle. Se správnou péčí musíme začít hned, jak je doneseme domů.
Nejprve květiny vybalte
Když vám kytici doručí kurýr rozvozem květin po Praze, Plzni, Olomouci a dalších městech a vesničkách po celé ČR, bude bez obalu. Stejně by tomu mělo být i v okamžiku, kdy vám kytici někdo donese osobně. Když si ji ale přinesete sami, bude nejspíš už z květinářství zabalená do papíru. Z něj je třeba ji vybalit, zrovna tak kytici vyndejte z celofánu, pokud je zabalená do něj.
Připravte si vázu
Vyberte si vázu, do které chcete květiny vložit, důkladně ji omyjte a vyčistěte, ať v ní nezůstane žádná nečistota. Napusťte ji zhruba do poloviny vodou, ve které rozmícháte sáček s výživou pro řezané květiny. Ta zabrání množení bakterií ve vodě a prodlouží čerstvost květin.
Stonky očistěte a seřízněte
Vezměte si do ruky kytici a prozkoumejte, zda na stonku nemá trny a lístky, které by po vložení do vody byly ponořené. Pokud ano, odstraňte je, ať ve vodě nezačnou hnít. Pak nůžkami nebo ostrým nožem seřízněte zhruba o 2 cm stonky šikmým řezem, a to ideálně pod vodou. Proč šikmý řez, a ještě pod vodou? Když stonky seříznete na vzduchu, řez i za tu chvíli, než květiny dáte do vody, zaschne. A šikmý řez proto, aby květina měla co největší plochu pro příjem vody.
Najděte na vázu to pravé místo
Víte, že vázu nemůžete postavit, kam se vám zlíbí? Pokud chcete, aby vám květiny dělaly dlouho radost, i výběr místa má své zákonitosti. Váza by neměla stát v průvanu ani u zdroje tepla, v její blízkosti by neměla být mísa s ovocem, pozor je třeba dát i na kouř cigaret. Nic z toho květinám nesvědčí a zkracuje to jejich životnost.
Vodu pravidelně měňte
Vodu ve váze je třeba pravidelně měnit, a to ideálně obden. Vždy, když budete měnit vodu, zároveň opět seřízněte stonky a umožněte květinám přijímat dostatek vody.
Víte, že výjimkou jsou chryzantémy, u kterých se voda nemění, ale jen dolévá?
ZDROJ: PR článek společnosti LUMA marketing