Patří k nejkrásnějším popínavým dřevinám. V době kvetení je vistárie skutečně pohádková. Ale může způsobit i pořádné problémy, když se dostane například do blízkosti okapové roury.
Vistárie ve zkratce
- STANOVIŠTĚ
Potřebuje chráněné místo na slunci s výživnou, vápenitou a stále mírně vlhkou půdou. Vistárie snáší i nižší teploty (po namrznutí dobře obrůstá), neškodí jí ani sucho a úpal. Nejlépe uděláme, když ji vysadíme na jižní či jihovýchodní stranu.
- KAM SE NEHODÍ
Pro svou mohutnost není vhodná do menších zahrad a ani tam, kde se pohybují děti – jde o jedovatou dřevinu a lákat je mohou například lusky se semínky.
- CO POTŘEBUJE
Předpokladem pěstitelského úspěchu je pevná opora a pravidelný řez.
Květnatá nebo čínská
Vistárie květnatá (Wisteria floribunda) každoročně během pozdního jara okouzluje střapci růžových, fialových, modrých či bílých květů, které jsou často dlouhé až 50 cm. Mnohem menší, zato však sladce vonící květy má vistárie čínská (Wisteria sinensis), která kvete před pučením listů. Vistárie velmi rychle obroste nevzhledné fasády, zdi, pergoly či altány.
Pozor na ni
Vistárie je dřevitá, rychle rostoucí, až agresivní liána – vistárie květnatá se ovíjí vpravo a vistárie čínská vlevo. Nevyplácí se ji podcenit. Nezřídka se vyšplhá do výšky 10 až 15 m. Obvykle kvete současně s vyvíjejícími se mladými pérovitými listy. Po odkvětu je rostlina zdrojem blahodárného stínu. Na podzim se listy krásně vybarvují do zlatožluta.
Po odkvětu je vistárie zdrojem blahodárného stínu.
Bez opory ne
Vistárie nutně potřebuje pevně ukotvenou oporu (například silné kovové tyče zafixované v betonovém lůžku) – hlavně v době kvetení a po dešti je hmotnost rostliny velmi vysoká. Rozhodně se nesmí dostat do blízkosti antén, satelitů, střešní krytiny či okapových rour, protože je může sílou ovíjivých větví zdeformovat a zničit. Taktéž může zlikvidovat laťkový plot či treláž, roste-li bez zásahu.
Růst vistárie musíme usměrňovat řezem, jen tak ji udržíme ve vymezeném prostoru.
Jak předejít škodám
Podmínkou úspěšného pěstování je v prvé řadě pravidelný a hluboký řez. Tímto zásahem vistárii udržíme pod kontrolou. Navíc pravidelný řez podporuje bohaté kvetení. Na jaře (v dubnu) zřežeme loňské výhony na tři pupeny od hlavního stonku (pozor, v mohutně působících pupenech se vždy ukrývají soukvětí). Koncem zimy odstraníme všechny zbytečné a překážející výhony, případně to můžeme provést i během vegetačního období – v létě či začátkem podzimu. Po odkvětu, když bylinné výhonky dosáhnou délky přibližně 60 cm, se doporučuje zřezat je na pět pupenů. Při radikálnějším řezu (nebojme se ho) ponecháme vždy hlavní a nejsilnější větve, čili všechny, které se plazí a ovíjejí nebo vyrůstají z kořene, můžeme odstranit na větvový kroužek, tedy těsně u hlavní nejsilnější větve.
Dobrá rada
Vistárii lze vysazovat během celého vegetačního období s kořenovým balem. Pokud se rozhodneme vypěstovat si ji svépomocí – výsevem semen, musíme počítat s tím, že rostliny rozkvetou až za několik let.
Vistárie velmi rychle obroste nevzhledné fasády, zdi, ploty či pergoly. Na jaře vyniknou její dominantní střapcovité květy, někdy dlouhé až 50 cm.
Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock