Zahrada

Jarní zahrada: 8 rad, jak probudit zahradu

Milovníci okrasných zahrad vědí, že nastává čas, kdy si musí důkladně promyslet uspořádání zahrady. Už brzy se totiž pustíme s vervou do práce. Abychom se během sezony mohli těšit z krásného zeleného obývacího pokoje, pojďme na to krok za krokem.

1 Probuzení trávníku

Trávník po zimě důkladně vyčistíme – od listí, úlomků větviček a odumřelé suché trávy. Potom na něj můžeme rozhodit prosetý kompost (spolu s pískem) a dosít semena na nevzhledná místa. Trávník sekáme poprvé, když v zahradě rozkvétá zlatice (zlatý déšť). Optimální výška sekání by měla být 4 cm, u druhého sekání (asi o týden později) bychom měli trávník posekat hlouběji, asi na 2 cm. Plochu provzdušníme vertikutačními hráběmi nebo speciálním vertikutátorem, tak se z trávníku odstraní všechny plstnaté zbytky spolu s mechem, zkypří se půdní povrch a výrazně se posílí růst odnožujících druhů trav.

DOBRÁ RADA
Trávník sekáme poprvé, když v zahradě rozkvétá zlatice (lidově nazývaná zlatý déšť).

2 Výsadba bylinek

Z bylinkových záhonů vyhrabeme zbytky listů, zimní přikrývky a odumřelých rostlin. Do prokypřené půdy zapracujeme písek. Křovité bylinky můžeme sestříhat – budou mít v následující sezoně pěkný košatý tvar. Nezapomeňme odstranit suché a nemocné výhonky. Prospěšná bude i vydatnější zálivka.

3 Ořežme okrasné keře, ať jsou krásnější

Téměř všechny okrasné keře kvetoucí v létě zakládají pupeny na výhonech, které vyrostly během jara. Toho dosáhneme jen řezem začátkem dubna – všechny loňské výhonky zkrátíme na dva pupeny. Na jaře je dobré takto zřezat komuli (Buddleia davidii), třezalku (Hypericum calycinum), perovskii (Perovskia atriplicifolia), tavolníky (Spiraea x bumaldaSpiraea x japonica), ořechokřídlec (Caryopteris), vřes (Calluna) a mrazuvzdorné fuchsie (Fuchsia magellanica). Ze stálezelených dřevin odstraníme poškozené a suché listy, silný sestřih provedeme u druhů, které během mrazivé zimy úplně zmrzly (brsleny). Začátkem dubna nezapomeňme na řez popínavého plaménku (Clematis) – je třeba ho zkrátit přibližně ve výšce jednoho metru od země. Necháme jen nejsilnější jednoleté výhony, velmi slabé a namrzlé odstraníme celé. Takto ošetřujeme jen velkokvěté druhy plaménků (Clematis Jackmanii) a plamének tangutský (Clematis tangutica), které kvetou v létě. Po odkvětu zřežeme i zlatici.

4 Prázdná místa skalce nesluší

Začátkem dubna odstraníme ze skalky zimní přikrývku, především z raně kvetoucích druhů. Vyčistíme ji od napadaných listů, odstraníme uhynulé a vymrzlé druhy skalniček a přitlačíme kořeny rostlin vytažené mrazem. Do spár a mezer mezi kameny přisypeme zeminu chudou na živiny. Také bude nutné vyrovnat a zapustit do půdy uvolněné kameny. Kamenná drť nasypaná do volných prostorů mezi kameny a skalničkami zabrání růstu plevele, pomůže udržet skalničky v kompaktním tvaru. Na prázdná místa ve skalce však můžeme dosadit nové rostliny. Druhy, které se příliš rozrostly, je třeba vybrat, rozdělit a znovu zasadit.

5 Čas na nové přírůstky

Začátkem března odstraníme zimní kryt, obaly a rohože z choulostivých druhů dřevin a v dubnu vysazujeme nové druhy, nejlépe s kořenovým balem. Na výsadbu si vybereme dny, kdy je pod mrakem, případně den před ohlašovaným deštěm. Jáma musí být dost velká, k zemině přimíchejme prosetý kompost a rašelinu. Po výsadbě udržujeme půdu stále vlhkou, hlavně během slunečných dnů. V tomto období si můžeme vysadit stálezelené keře i do vegetačních nádob. Postaráme se i o živé ploty – vyhrabeme z nich suché i tlející listí, doplníme kůrový mulč a aplikujeme granulované vícesložkové hnojivo. Přihnojíme i ostatní dřeviny.

6 Záhony plné květin

V jarním období si můžeme založit trvalkový záhon. Půdu prokypříme do hloubky, odstraníme plevel, přidáme prosetý kompost a pomalu působící granulované hnojivo. Potom ji vyrovnáme a na zkoušku rozmístíme květináče s trvalkami na jejich budoucí místa. Vysázíme alespoň tři kusy z jednoho druhu trvalek, z těch vzrostlejších postačí jedna rostlina. Do trvalkového záhonu můžeme zakomponovat i kultivar růže nebo okrasné keře kvetoucí v létě. Později na jaře můžeme vysadit okrasné trávy, kapraďorosty a předpěstované kvetoucí dvouleté rostliny (macešky, pomněnky, sedmikrásky).

ODBORNÍK RADÍ

Začátkem března odstraníme zimní kryt z trvalkových záhonů, vyhrabeme listí,
ostříháme suchá stébla, prokypříme půdu a přidáme prosetý kompost,
případně vícesložkové granulované hnojivo. Můžeme obnovit i kůrový mulč na záhoně.

7 Sestřih pro krásu růží

Koncem zimy odstraníme ze záhonů přikrývku a odhrneme nahromaděnou zeminu (nejpozději po poloviny dubna). Vystříháme namrzlé, nemocné a suché výhonky, jakož i ty, jež směřují do středu keříku. Polyantky zkrátíme na 40 cm, floribundy na pět až sedm oček a velkokvěté růže na tři nebo čtyři očka (u těch je dobré ponechat jen čtyři mladší výhony). Zazimované stromečkové růže zvedneme (byly-li sehnuté k půdě), případně rozbalíme z jutoviny a z jednotlivých korunek vystříháme suché výhonky a ty, jež ji příliš zahušťují. Jaro je vhodné i pro výsadbu růží (doporučuje se s kořenovým balem).

8 Jezírko jako zrcadlo

Jezírko a jeho okolí vyčistíme od odumřelých a zahnívajících rostlinných zbytků a zimního odpadu. Rozrostlé vodní rostliny protřídíme, případně rozdělíme. Brzy na jaře můžeme osadit břehy rostlinami – nyní nejlépe uvidíme, kde jsou volná místa. Po výsadbě napustíme čistou vodu do jezírka.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock