Bydlel jsem kdysi v jednom domě na pražském Smíchově, kde si z dvorku udělala jistá nájemnice smetiště. Vybírala popelnice a na dvorku vše třídila na několik hromad. Nepomohly stížnosti ani domluvy, teprve když paní ubytovali na psychiatrii, bylo možno vše odvézt na skládku. Jediná možnost, jak zachovat městské dvorky v pořádku, závisela na schopnosti nájemníků se domluvit, a to se málokde povedlo. Tento stav trvá dodnes, nic na tom nezměnil ani nástup tržního hospodářství.
V Praze 10 loni vyhlásili soutěž „O nejhezčí dvorek roku 2010“. Přihlášek nebylo na tisíce, třebaže šlo o soutěž bohatě dotovanou. Přesto se našli zájemci a komise nakonec měla z čeho vybírat. Vyhrál i dvorek ve Věšínově ulici. Byli jsme se na něj podívat.
Hlava snažení o zmíněnou cenu – pan Lubomír Burian – si zavzpomínal na doby, kdy si nájemníci dvorek rozdělili na záhony a každý tu pěstoval, co se mu zachtělo. Později zájem o pěstování zeleniny a ovoce na dvorku opadnul, vitaminů už bylo v obchodech dost. Naštěstí tu 13 nájemníků vždy táhlo za jeden provaz a všichni měli chuť udržet na dvorku pořádek především pro děti. Vybudovali tu pergolu a u ní prostor na grilování. Dětem instalovali trampolínu, sušení prádla oddělili od zahradní části. Vyhráli 100 tisíc korun a za ně dvorek ještě víc zvelebili a najali si zahradníka na údržbu. Letos Praha 10 vyhlásila další ročník této soutěže a lze předpokládat, že zájem se zvětší. Možná to pomůže, aby nájemníci a vlastníci bytů mysleli nejen na svoje zahrádky u chat a chalup, ale i na přírodu ve svém bydlišti.