Zahrada

Kdouloň obecná se vrací do našich zahrad. Víte, jak ji pěstovat?

V prvorepublikových zahradách patřila mezi běžné ovoce, pak se na ni na dlouhá léta zapomnělo a dnes se k jejímu pěstování zase vracíme. Kdouloň obecná je nejen krásná, ale z jejích plodů si vyrobíte i výborný džem.

Plody kdouloně obecné

Kdouloň obecná (Cydonia oblonga)

Plody kdouloně příjemně ovocně voní a každému pokrmu dodají nezapomenutelné aroma. Jižní státy je používají na výrobu moštů, ale poslouží i pro přípravu marmelád či tradičních zavařenin. Nekonzumujeme je syrové.

Konzumace čerstvých plodů se moc nedoporučuje kvůli žaludečním obtížím, proto je plody nutné tepelně upravit.

Jak ji pěstovat

Pěstování kdouloně není nijak složité, přesto jí nejvíce svědčí teplé oblasti. Právě proto ji najdeme hlavně na Moravě nebo na jižním Slovensku. V oblibě ji také mají jižní státy, kde se těmto až šest metrů vysokým stromkům nebo keřům výborně daří. Půdu vyžadují bohatou na humus a dobře propustnou. Dlouhodobé sucho rostliny sice přežijí, ale i tak je dobré je hlavně v létě zalévat, kořeny ale nikdy nesmí stát dlouho ve vodě. Půda by měla být mírně kyselá, vyšší obsah vápna je naopak nežádoucí.

Kdouloň obecná

Na zahradě bude kdouloň nejlépe prospívat na plném slunci, ideálně pak na jižní straně pozemku, podobně jako je tomu u broskvoní a meruněk. Na choroby a škůdce nijak příliš netrpí, proto je vhodná i pro pěstitele začátečníky. V prvních letech po výsadbě je vhodné v předjaří provést řez pro zapěstování pevných kosterních větví. V dalších letech se zaměřujeme na prosvětlování koruny. Při nižší plodnosti je vhodné provést řez zmlazovací.

Sběr

Žluté plody podobné hruškám sklízíme nejčastěji na začátku října nebo méně často v mimořádně teplé sezóně na konci září.

Výsadba a sběr kdouly

Uskladnění

Ačkoliv jsou kdoule i při plné zralosti v říjnu stále ještě hodně tvrdé, nedoporučuje se je skladovat dlouhodobě. Po sklizni je tedy co nejdříve tepelně zpracujeme.

Naše volba odrůd

Champion – velké plody hruškovitého tvaru, u nás nejčastěji pěstovaná odrůda.
Portugal – žluté plody hruškovitého tvaru s příjemně nasládlou vůní.
Kansenko – odrůda se zavalitými plody dozrává až koncem října.

Kdouloň v kuchyni

V Portugalsku se kdouloň nazývá „marmelo“ a právě tady se zrodilo slovo marmeláda.

Kdoulová marmeláda

Na  1 kg marmelády podusíme v hrnci 1 kg plodů zbavených jádřinců a 300 ml vody do měkkého pyré. Při varu přidáme 750 g cukru a nakonec 8 g kyseliny citronové. Krátce povaříme.
Pyré přepasírujeme přes síto.

Voňavé křížaly

Umyté plody oloupeme a zbavíme jádřinců. Nakrájíme na tenké plátky, které dáme do sušičky na ovoce. Sušíme při teplotě okolo 40 °C. Nejlépe je uchováme v patentové sklenici mimo světlo.

Kdoulová marmeláda

Výživová hodnota

Kromě velkého množství vody plody obsahují okolo 11 % sacharidů. Jsou bohaté také na vlákninu, karotenoidy, vitamín C, jód, draslík, fosfor a mangan. Používají se při bolesti v krku, průjmech i při vysokém krevním tlaku.

Víte, že..

…se kdouloně pěstované jako čtvrtkmeny používají jako podnož pro kulturní odrůdy hrušní? Při odumření hrušně se tak může stát, že se podnož opět probudí a začne plodit kdoule.
…ze semen sice lze vypěstovat novou rostlinu, ale plody budou malé a příliš tvrdé. Mnohem kvalitnější kdouloně se dají vypěstovat hřížením kvalitní odrůdy nebo řízkováním.


Text: Lucie Peukert
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů