Klasické truhlíky
Klasické truhlíky se dostanou v rozměrech od délky 40 až 120 cm, jejich šíře bývá 15 nebo 20 cm. Při výsadbě musíme vždy počítat s drenážní vrstvou a vyvrtáním několika otvorů ve dně. Vynikající pomůckou zde je stará pletací jehlice, která se rozpálí nad plamenem (třeba sporáku) a horkým koncem tak vytvoříme poměrně snadno otvory. Z důvodu odtoku zálivkové vody je nutné počítat s podmiskou, aby se přebytečná voda mohla zachytit a nevytékala ven. Nevýhodou klasických truhlíků je nutnost pravidelné, během horkého období i každodenní zálivky. Jsou vhodné pro všechny druhy běžných balkonových rostlin.
Samozavlažovací truhlíky
[related_post]
… nepotřebují odtokové otvory, protože mají na dně vyvýšený rošt a část prostoru pod ním slouží k zadržení zálivkové vody. Samozavlažovacích truhlíků najdeme v obchodech celou řadu nejen velikostí, ale i barev. Například truhlíky Plastia jsou vybaveny zásobníkem vody a hladinoměrem, který ukazuje množství vody v truhlíku. Pokles ukazatele hladinoměru signalizuje, kdy je čas zalévat. Hladinoměr tak současně ukáže maximální zásobu vody. Další výhodou tohoto typu samozavlažovacích truhlíků je, že se nemusíte bát přemokření rostlin v době déletrvajících dešťů. Veškerá přebytečná voda totiž vyteče přepadovými otvory. Pokud jsou vystaveny celodennímu žáru, je pěstování v obou typech problematické.
Text a foto: Ing. Ľudmila Dušková
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů
Zeptejte se
Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz