Zahrada

Kompostovat můžete také v chladnějším počasí. Je třeba se držet určitých zásad

V zimních měsících může chlad zpomalit nebo úplně zastavit rozklad v kompostu. Abyste tomu předešli, je důležité kompostu zajistit dostatečnou izolaci a správnou péči.

kompostování v zimě
Zdroj: Shutterstock

Kompostování je v létě jednoduché díky vysokým teplotám a dostatku zeleného materiálu, který se rychle rozkládá. Stačí smíchat měkký odpad s dřevnatými odřezky a kompost se vytváří bez námahy. V zimě však proces vyžaduje více pozornosti a správný přístup. Aby si kompost i v chladném období dokázal vytvořit vlastní teplo, klíčová je izolace například pomocí starého koberce či pytlů se slámou. Důležité je též překrytí kompostu, aby se zabránilo jeho promoknutí. Zde jsou čtyři triky, které je třeba dodržovat.

1. Udržujte teplo

Kompostéry s víkem nebo překrytí kompostové haldy pomáhají udržet teplo, což urychluje proces kompostování. Víko zároveň chrání kompost před silnými zimními dešti, které by ho mohly ochladit a promočit, čímž by se celý proces zpomalil.

Kompostéry s víkem nebo překrytí kompostové haldy pomáhají udržet teplo
Kompostéry s víkem nebo překrytí kompostové haldy pomáhají udržet teplo. | Zdroj: Shutterstock

2. Dřevnatý odpad rozdrťte

Pokud máte v tomto období hodně dřevnatého odpadu, který vám vznikl například po řezu dřevin, přidávejte ho do kompostu vždy rozdrcený a nejlépe v tenkých vrstvách. Takový materiál poskytne více prostoru pro organismy, které urychlují rozklad a vytvářejí v kompostu teplo. Když větve nerozdrtíte v drtiči, může trvat roky, než se rozloží.

3. Udržujte rovnováhu

Při zimním kompostování je důležité udržet rovnováhu mezi vlhkými „zelenými“ a suchými „hnědými“ materiály. Vlhký materiál bohatý na dusík, jako je posekaná tráva, je v zimě nedostatkový, zatímco suché větve a listí jsou dostupné hojně. Příliš mnoho suchého materiálu však může způsobit vysychání kompostu, proto je potřeba dbát na vyvážené mísení. Proto je lepší nevyhazovat velké množství hnědého materiálu přímo na kompostovou hromadu. Namísto toho ho dočasně uložte do pytlů nebo na jinou hromadu a počkejte, než budete mít dostatek zeleného materiálu.

Při zimním kompostování je důležité udržet rovnováhu mezi vlhkými „zelenými“ a suchými „hnědými“ materiály.
Při zimním kompostování je důležité udržet rovnováhu mezi vlhkými „zelenými“ a suchými „hnědými“ materiály. | Zdroj: Shutterstock

4. Otáčejte kompostovou haldu

Dostatečný přísun vzduchu do kompostové hromady během zimy doslova vdechne život do celého procesu. Zvýšená cirkulace vzduchu podpoří nárůst populace rozkladných organismů, což urychlí zahřívání kompostu, a tím i jeho rychlejší rozklad. Pokud chcete urychlit kompostování, vyprázdněte kompostér, převrstvěte materiál a otočte ho sedmkrát směrem ke středu. Pro ultra rychlé kompostování naplňte celý koš najednou, a potom ho pravidelně otáčejte. Jestli se vám ruční přesouvání zdá příliš náročné, zvažte investici do bubnového kompostéru, který usnadní tento proces.

Text: Jana Komadelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů