Zahrada

KONTRYHEL DO KAŽDÉ ZAHRÁDKY

Možná ho znáte z procházek přírodou. Tak proč mu nenajít místo i ve vaší zahradě? Některé plané formy této krásné a vděčné trvalky můžeme najít ve volně v přírodě na loukách, pastvinách a mezích. Nejlépe mu vyhovují vlhčí lokality ve vyšších polohách. Jiné druhy kontryhelů, a zejména pak jejich krásné kultivary, patří k oblíbeným zahradním trvalkám se širokým spektrem použití.

Pro kontryhele jsou typické okrouhlé, sedmi– až devítilaločnaté lístky nálevkovitého tvaru a zelenožluté květy. Listy jsou lehce plstnaté a po dešti nebo ranní rose na nich hezky ulpívají vodní kapky.

V zahradách se kontryhel pěstuje zejména pro své dekorativní listy a hezký tvar. Nejčastěji se kombinuje s jinými listem okrasnými druhy. Nejlepší společnost mu poskytnou funkie (Hosta), pryšce (Euphorbia), popelivky (Ligularia), okrasné trávy ostřice (Carex), dlužichy (Heuchera) a dlužichovky (Huecherella). Zajímavé jsou i záhonové výsadby kontryhele a kvetoucích trvalek. Osvědčenou, krásnou kombinaci vytvoří spolu s pivoňkami (Paeonia), šantou (Nepeta) a kakostem (Geranium). Moc dobře vypadá i jednodruhová výsadba kontryhele například ve štěrku nebo v drobné kamenité suti. Díky svému kompaktnímu a uhlazenému charakteru představuje i skvělou trvalku na obruby záhonů. Kontryhele můžeme vysazovat i do nádob a do skalek, kde se uplatní zejména druhy s menšími listy. Trsy kontryhele vypadají výborně v moderně pojaté zahradě, stejně jako v přírodních zahradách.

PODMÍNKY NA PĚSTOVÁNÍ

  • Kontryhel vytváří pěkné kompaktní trsy polokulovitého tvaru. Většinou nejlépe vypadá výsadba vícero rostlin pohromadě. Občas vzejde několik rostlinek z náhodného samovýsevu, ale určitě se nejedná o invazivní rostlinu, která by utlačovala okolní sousedy.
  • Kontryhele vytvářejí celkem dlouhý kořen a nemají rádi přesazování. Pokud na jednom místě zakoření, neměly by se zbytečně vyrývat a přemisťovat. Poškozený nebo překopnutý kořen obtížně regeneruje.
  • Pokud je přesazení nutné, provedeme je raději na podzim nebo brzy z jara a rostlinu vyryjeme s dostatečně velkým balem.
  • Kontryhele, díky svému charakteru, nejlépe vyniknou  v okolí potůčků a zahradních jezírek. Vyhovuje jim vlhčí půda a polostín, pokud jim ale zajistíme pravidelnou zálivku, porostou pěkně i na slunném stanovišti.
  • Celodenní úpal a suchý vzduch však kontryhelům nesvědčí, listy pak mohou zasychat a často je napadne i nepříjemné padlí.
  • Kontryhel se nejlépe množí na jaře dělením trsů nebo semeny. Semínka sbíráme v předchozím roce po odkvětu. Semena necháme na matečné rostlině dobře dozrát. Pak je spolu s krátkou částí stonku a semeníkem odstřihneme a skladujeme v papírových sáčcích. Pro jistotu můžeme sáčky nechat důkladně proschnout na slunci a poté skladujeme na temném a suchém místě. Řadu mladých rostlinek získáme i samovýsevem. Semenáčky stačí po vzejití vyrýpnout ze záhonu a přesadit do malých květináčů s kvalitní zeminou.Pamatujme ale, že kontryhele kvetou bohatě a tvorba semen rostlinu vysiluje. Pro dobrý vzhled a vitalitu matečného trsu se vyplatí odkvetlé stvoly odstřihnout a na semínka nechat jen jeden nebo dva stonky.

KONTRYHELOVÝ ČAJ

Planým, volně rostoucím druhem je kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), lidově se mu říká i alchemilka. Tento druh se využívá také v přírodním léčitelství. Celá rostlina obsahuje třísloviny, hořčiny, silice a vitamín C. Nať kontryhele slouží k přípravě výluhu. Obvykle jednu čajovou lžičku přelijeme šálkem vařící vody a necháme několik minut louhovat. Kontryhelový čaj pomáhá zejména ženám při velké řadě gynekologických obtíží. Odvar z kontryhele působí svíravě, odvodňuje, mírní horečku a posiluje srdce. Hodí se i na vyplachování ran na kůži a omývání vředů.

Nejoblíbenějším zahradním druhem je kontryhel měkký (Alchemilla mollis), který má velké listy a tvoří bohaté trsy. Květní stvoly mohou být až 70 cm dlouhé. Cenný je kultivar ‚Robusta‘ s mohutnějším vitálním růstem. Květy tohoto kultivaru mají dlouhé stonky a najdou své uplatnění i v aranžérství. Vypadají nádherně a dobře se doplňují s modrými hortenziemi, gerberami a růžemi.

Pěkným, záhonovým druhem je i Alchemilla sericata, a zejména pak kultivar ‚Gold Strike‘.

Do skalek se zase dobře hodí drobnolistý kontryhel alpský (Alchemilla alpina). Má tmavě zelenou barvu a lístky mají po obvodu na okraji dekorativní bílou linku.

Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock