Výsev a výsadba
Roční a dvouleté šalvěje dopěstujeme snadno ze semena. Vyséváme je během března v interiéru a vysazujeme na záhon, až když pomine riziko mrazů, čili v druhé polovině května. Ze semena můžeme vysévat i trvalkové šalvěje, druhá možnost je rozmnožit je z odřezků nebo zakoupit hotové mladé sazenice. Nejlépe se zakořeňují mladé bylinné odřezky, uštípnuté těsně pod jedním z listů. Spodní listy z odřezku odtrhneme, jeho konec ponoříme do kořenového stimulátoru, vložíme do květináčů naplněných pískem a zakryjeme mikrotenovým sáčkem. Umístíme na slunečný parapet a udržujeme vlhké.
Šalvěj není náročná na druh půdy, podmínkou je však její propustnost. V těžkých půdách je řešením obohatit ji o štěrkovou složku. Slunečné stanoviště je ideální, protože slunce podporuje tvorbu aromatických látek. Šalvěji se daří i ve větších květináčích.
Bylinkový záhon vytvoříme zasazením šalvěje s jinými bylinkami vyžadujícími slunečné stanoviště.
Péče
Odkvetlé stonky zřežeme, aby nezdřevnatěly. Neřežeme až do starého dřeva, protože nemusí vyhnat nové výhonky. Některé druhy a choulostivé kultivary vyžadují zimní ochranu. Na začátku a na konci léta nasypeme kolem rostlin několik hrstí rohoviny a jemně ji zapracujeme do půdy. Trvalkové šalvěje je dobré po třech až čtyřech letech obnovit, protože po tomto období klesá jejich estetická hodnota. Pak je ta správná doba pro jejich namnožení z mladých odřezků nebo potápěním. Když dorostou mladé sazenice, původní rostliny vyhodíme a nahradíme je novými.
Sběr
Trvalková šalvěj je stálezelená, a tak můžeme čerstvé listy sbírat celoročně. Nejvíce aromatických látek však obsahují před kvetením. Jejich sběr načasujeme na ranní nebo podvečerní hodiny, když je v listech nejvyšší koncentrace aromatických olejů.
Výsadba a sběr
Skladování
Pokud můžeme, šalvěj používáme v čerstvém stavu. Dá se však dobře i sušit. Vrcholové výhonky a otrhané listy ze silnějších stonků rozprostřeme na papír nebo na plech na pečení a sušíme na stinném, teplém a dobře větraném místě.
Použití
Listy přidáváme do jídel v malých množstvích, jsou příliš aromatické. Uplatní se dobře v těstovinových a luštěninových salátech. Abychom i během zimy získali z lístků co nejvíce aroma, dáme je na sítko a přelijeme vroucí vodou.
Nemoci a škůdci
V našich podmínkách šalvěj obvykle nemocemi netrpí, nebývá ani napadána škůdci.
Jak získat více rostlin
Kromě tzv. řízkování je osvědčenou metodou i potápění. Nízko rostoucí větvičku dáme na jaře do vyhloubené rýhy v jamce, zafixujeme drátem, zahrneme půdou a vyčkáme do podzimu. Když výhonek dobře zakoření, odstřihneme ho od mateřské rostliny a vysadíme do květináče nebo na koncové stanoviště.
Odrůdy
Šalvěj lékařská – druh, vytrvalý stálezelený malý keřík s aromatickými listy a se světle modrými květy. Výška 75 cm.
‚Berggarten‘ – má široké a stříbrné listy, kompaktní vzrůst. Výška 50 cm.
‚Albiflora‘ – má bílé květy. Výška 40 cm.
Šalvěj levandulolistá – má užší listy a nižší vzrůst než šalvěj lékařská. Výška 40 cm.
Šalvěj ananasová ‚Mello’ – trvalka, která snáší mráz jen do -6 °C, proto ji přezimujeme v květináči v místnosti s teplotou cca 10 °C. Její listy s nádechem vůně melounu jsou též léčivé. Výška 50 až 80 cm.
Šalvěj hajní ‚Salute™ Light Pink‘ – je mrazuvzdorná trvalka s růžovými květy. Výška 45 cm.
Přilákáme včely, a tím zvýšíme úrodu
Květy šalvěje jsou bohaté na nektar, proto jsou schopné přilákat včely i motýly. Modře kvetoucí květy jsou přitom větším lákadlem než květy bílé nebo červené.
Šalvěj jako léčivá rostlina
Pro účely domácí lékárničky používáme dva druhy: šalvěj lékařskou (Salvia officinalis) a šalvěj levandulolistou (Salvia lavandulifolia). Jsou vhodné na přípravu čaje (užíváme jen krátkodobě při nachlazení, bolestech v krku) nebo záparu, který používáme jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny nebo mandlí.
Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů