Mravenci jsou prospěšní a důležití pro náš ekosystém: uklízejí zahradu, kypří půdu, rozsévají semena, dávají rostlinám možnost vyklíčit a také požírají mnohé škůdce. Přesto se občas stanou problémem. Zejména když se houfně rozlézají v trávníku a květináčích, podkopávají terasu, nebo dokonce zabloudí do domu či bytu, aby si pochutnávali na sladkých drobcích ze sušenek.
V obchodech narazíte na množství jedovatých látek, které vás zbaví mravenců – od plechovek s návnadou až po spreje proti hmyzu. Pokud ve svém okolí eliminujete chemii, existuje naštěstí i množství biologických metod, které lze použít pro boj s mravenci. Představujeme tedy tři ověřené metody s jejich výhodami i nevýhodami.
1 Levandulový olej
Mravenci mají dobrý čich. Používají různé vůně nebo feromony ke vzájemné komunikaci nebo se jimi navedou ke zdroji potravy. Jsou však také vůně, kterým se zdaleka vyhýbají, protože jim nevoní. Například levandulový olej.
Stačí, když ho nakapete na mravenčí chodníček nebo přímo na jejich hnízdo, což mravence povzbudí, aby odešli. Levandulový olej je tedy mírný způsob, jak se zbavit mravenců – alespoň na chvíli. Venku se však vůně rychle smyje deštěm, případně vůně levandule časem ztratí na intenzitě. Proto musíte tuto metodu čas od času zopakovat.
Mimochodem, pomoci může i výsadba levandule na problémová místa. Kromě vůně levandule mravenci odeženete i octem, skořicí či citrónovou kůrou.
2 Soda bikarbona a práškový cukr
Samotná soda bikarbona je v boji proti mravencům osvědčená, protože nejenže je dočasně odežene, ale i následně zahubí. Je tedy mimořádně radikální a neměla by být první volbou. Pokud však tento univerzální domácí prostředek smícháte s moučkovým cukrem, stává se z něj pro mravence ekologickou, ale i krutou pastí. Mravenci požírají nasládlou směs, která má silný nadýmací účinek a způsobí, že mravenci umírají v agónii. Někteří z nich doslova prasknou.
3 Odchyt do květináče
Pokud jsou mravenci na obtíž zejména v zahradě a ve vyvýšeném záhonu, použijte k jejich odchytu květináč. Třeba ho však správně upravit, aby se do něj mravenčí kolonie mohla nastěhovat. I když tato metoda vyžaduje určitou trpělivost, je pravděpodobně nejšetrnější. Jak na to?
Do většího hliněného květináče s otvorem na dně nasypte kyprou půdu, přidat můžete i slámu nebo hobliny. Potom jej umístěte přímo na hnízdo. Když se květináč zahřeje na slunci, nabídne mravencům ideální podmínky. Nepotrvá dlouho a mravenci přelezou do květináče, který jednoduše přemístíte na nové místo, kde nebudou překážet.
Tip: Mezi starým a novým místem by měla být vzdálenost alespoň 30 metrů, aby se nenastěhovali zpět.
Text: Monika Šestinová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů