Představují krásné, moderní a vysoce dekorativní květiny pro pěstování v okenních truhlících, ale i pro výsadbu na záhony. Petúnie jsou na rozdíl od muškátů jednoleté, a proto je vždy pěstujeme jen jednu sezónu.
PETÚNIE, NEBO SURFINIE?
- Petúnií je okolo 25 druhů a jejich původní, domácí lokalitou je Argentina a Brazílie.
- V současné době je k dostání ohromná škála odrůd v nejrůznějších barvách z tuzemského šlechtění, ale i z dovozu. Naprostou většinu pěstovaného sortimentu pak představují F1 hybridy.
- Nakombinovat a sladit výsadbu tón v tónu je v podstatě velmi snadné. Vždyť petúnie kvetou od bílé barvy přes žlutou, růžovou, červenou, fialovou až po temně modrou. Mnohé kultivary jsou i pěkně žíhané a páskované nebo mají výrazně zbarvenou žilnatinu. Květy mohou být vedle základního tvaru také poloplné či plné, různé velikosti a charakteru okraje a jeho zkadeření či zvlnění. Petúnie mají přirozeně vzpřímený či poléhavý růst, a proto jsou velmi vhodné i na záhonové ornamentální výsadby.
- Pro pěstování v truhlících jsou ceněné a nejvíce pěstované zejména převisle rostoucí, vegetativně množené typy, které se označují jako surfinie (Surfinia). Jejich výhony mohou být až 1,5 m dlouhé.
Jen pro zajímavost uveďme ještě jeden příklad vegetativně množených petúnií. Říkáme jim „Million Bells“. Jsou drobné, převislé s tenoučkými lodyhami, čárkovitými listy a menšími květy, ovšem v hojném množství. Obchodní názvy často klamou, a proto nás mnohdy ani nenapadne, že se nejedná o samostatné druhy, ale stále o petúnie.
VÝSEV
-
Nepřezimujeme je a každý rok na jaře nakupujeme mladé rostliny nebo vyséváme semínka.
Pokud se rozhodnete vyzkoušet výsev petúnií, je dobré začít dost brzy. Ideálně v období ledna až března při teplotě 15–18 °C, nejlépe ve skleníku nebo v bytě u okna. Výsevní miska se naplní lehčí kompostovou dobře vyzrálou zeminou nebo substrátem určeným pro výsevy, povrch lehce utlačíme, dobře zalijeme konví a necháme okapat. Semínka, která jsou velmi drobná (v 1g je 7–10 tisíc semen), rozptýlíme na povrch a opatrně zamlžíme vodou. Nemusíme zasypávat zeminou, semínka klíčí na světle. Misku je dobré zakrýt igelitem pro vytvoření stálé teploty a vlhkosti. Semena klíčí za 10–14 dní. Mladé rostlinky potřebují hodně světla, aby se nevytahovaly. Když vytvoří 2–4 listy, přepichují se opatrně do truhlíku na vzdálenost 4–5 cm. V dubnu se rostliny přesazují do květináčů o průměru 7–8 cm. Ve druhé polovině května se začínají ukazovat květy a v této době se mohou vysazovat ven. Do truhlíku o délce 1m vysazujeme 8–10 rostlin, na záhon pak do sponu 30 × 30 cm. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování plným hnojivem. Vyhovuje jim slunné stanoviště, kvetou do prvních mrazů.
Vegetativní množení se provádí řízkováním ve stejnou dobu jako výsev semene. Ačkoli je to snadná technika s dobrým výsledkem, doma se jí prakticky nevěnujeme, protože pro odběr řízků potřebujeme zdravou základnu matečných rostlin. Ty se pěstují hlavně v zahradnické výrobě na skleníkových stolech.
JAK PĚSTOVAT, ABY SE PETÚNIÍM DAŘILO?
- Pro pěstování je potřebné plné slunce. Pokud vysadíme květiny do polostínu, sice nějakou dobu porostou, ale výhony budou slabé a květů bude málo. Stejně tak druhý extrém, výsušný úpal, rostlinám nesvědčí.
- Důležité je také použití kvalitního substrátu. Protože petúnie patří k velmi pěstovaným květinám, můžeme v zahradnictví koupit také speciální „petúniový“ substrát, který splňuje všechny požadavky. Má pH 6–6,5 s dostatečným obsahem makroživin i hořčíku a vápníku, který rostliny potřebují. Abychom docílili bohatých kvetoucích závěsů, musíme v průběhu vegetace často a pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy, která aplikujeme spolu se zálivkou.
- Petúnie jsou také relativně křehké rostliny – co jim naprosto neprospívá, je větrné počasí a dlouhodobý déšť do květů. Někteří pěstitelé a milovníci petúnií preferují pěstování pod stříškou nebo pod střešním přesahem na chráněné straně domu. Zejména v těchto podmínkách dbáme na pravidelnou zálivku. Přeschnutí rostlinám nesvědčí a často je pak v oslabení napadnou nepříjemní škůdci. Pro pěstování se s úspěchem používají i samozavlažovací truhlíky větších rozměrů.
- Výhodou pěstování petúnií je také to, že nemusíme vůbec odstraňovat odkvetlé květy. Petúnie mají dobrou samočisticí schopnost, což znamená, že odkvetlé květy rychle opadnou a vzhled rostliny se nijak nenarušuje.
Petúnie se dají kombinovat i s jinými květinami, zejména ale surfinie nejlépe vyniknou v samostatné výsadbě. Pokud se jim daří, rostou velmi rychle a ostatní, drobnější druhy mohou snadno zcela přerůst.
CHOROBY A ŠKŮDCI
Choroby a škůdci se bohužel nevyhnou ani petúniím. Často jsou napadeny savým hmyzem, jako jsou molice, mšice a úporné svilušky. Pomůže pouze opakovaný zásah ochranným postřikem. Z chorob jsou časté bakteriové i houbové choroby. Zde je nejlepší ochranou prevence, tedy dodržet podmínky pěstování.
Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock