Vychází z předpokladu, že fáze Měsíce ovlivňují růst a vývoj rostlin. Tvrdí například, že semena vysetá ve fázi ubývajícího Měsíce rychleji vzejdou díky energii nahromaděné v půdě. Zda to skutečně funguje, ukáže až praxe. Kalendář můžeme vnímat i jako malý harmonogram zahradních prací a návod k tomu, kterým částem rostlin se máme v jednotlivé dny věnovat.
Dorůstající měsíc – má vliv na nadzemní části rostlin; chráníme je před holomrazem a těžkým sněhem přikrývkou z chvojí, listí, kůrou, netkanou textilií, která propouští vlhkost. Připravíme ptačí krmítka na místa chráněná před kočkami. Doplníme do nich vhodnou potravu a vodu.
Nov – vhodné období na odstranění starých, nemocných (napadení šarkou) ovocných i okrasných dřevin. Promyslíme a naplánujeme novou výsadbu. Je dobré si vše poznamenat do poznámkového sešitu.
Úplněk – ve dnech kolem úplňku je vhodný čas na provzdušnění kompostu; natřeme kmeny vápenným mlékem, přivážeme kryt z kartonu, polystyrenu, dřevěnou laťku, slouží jako částečná ochrana před výkyvy teploty mezi dnem a nocí.
Ubývající měsíc – očistíme kmeny drátěným kartáčem, škrabkou od staré kůry, mechu a lišejníků. Zlikviduje se většina přezimujících škůdců a jejich různá vývojová stádia, která jsou ukryta v puklinách kůry. Před prací položíme pod strom vhodnou podložku.
Vysvětlivky
plod – ovoce, rajčata, okurky
kořen – kořenová zelenina
květ – kvetoucí rostliny, bylinky
list – listová zelenina
Text Ing. Hana Szabóová
Vizuál časopis Recepty prima nápadů 12-1/2015-2016