01. 06. 2022 (dny květů)
- Vysejeme cukrovou kukuřici na sběr v říjnu. Zvolíme ranou F1 odrůdu. Ukončíme výsadbu letniček na záhony a do bedniček.
02. – 03. 06. 2022 (dny listů)
- Zavěsíme žluté lepové destičky do korun stromů, hlavně třešní a ořechů, alespoň částečně zachytí dospělce vrtule ořechové či třešňové.
- Zpod stromů důkladně vyhrabeme spadané ovoce. Červnový opad je přirozený. Sekáme, přihnojíme a zavlažíme trávník.
04. – 06. 06. 2022 (dny plodů)
- Nezapomeneme na probírku plodů broskví, meruněk, jablek a hrušek pro lepší a kvalitnější úrodu.
- Pravidelně vyštipujeme a vyvazujeme k opěře kolíková rajčata. Stonky přihrneme půdou, dobře zakoření, vytvoří se více plodů.
- Kolem ovocných stromů a keřů vytvoříme prohlubeninu (mísu) na závlahu. Šetříme tak vodou, závlaha je „adresná“, dostane se ke kořenům.
07. – 08. 06. 2022 (dny kořenů)
- Přesadíme větší letněné pokojové rostliny. Venku se s nimi snáze manipuluje. Zkontrolujeme, zda nejsou napadeny škůdci nebo chorobami.
- Připravíme záhon na novou výsadbu jahod. Při sběru jahod si označíme dřívkem pěkné, zdravé mateřské rostliny pro získání odnoží.
09. – 10. 06. 2022 (dny květů)
- Během horkých slunečných dnů zastíníme rostliny letněné na terase, balkónu či v zahradě netkanou textilií nebo slunečníkem.
- Brzy ráno si nařežeme květy a bylinky do vázy pro krásu a vůni. Vysadíme kosatce, odřežeme odkvetlé květy a semeníky pivoněk.
11. – 12. 06. 2022 (dny listů)
- Vysejeme kopr, ranou košťálovou zeleninu pěstovanou pro listy. Provedeme první sběr majoránky, druhý bude po dorostu nati v září.
- Řežeme a tvarujeme živé ploty a solitéry. Vysazujeme, rozsazujeme a okopáváme listovou zeleninu. Kypříme záhony, rozrušujeme půdní přísušek.
13. – 14. 06. 2022 (dny plodů)
- Pravidelně zavlažujeme plodovou zeleninu a ovocné druhy ke kořenům, ne na listy. Nejlépe ráno, aby byly připraveny na vedra během dne.
- Sbíráme léčivé části rostlin a bylinky (přesličku, řepík, jitrocel, šalvěj, meduňku, mátu aj.). Sušíme ve stínu, na vzdušném místě, zakryté gázou.
15. – 16. 06. 2022 (dny kořenů)
- Prokypříme uvolněné záhony po sběru hrachu či jahod. Odstraníme staré, suché trsy. Vysadíme rané brambory na další sběr v říjnu.
- Plevel trháme i s kořeny, nejlépe nevykvetlý. Kypříme záhony a rozrušujeme půdní přísušek, čímž se zlepší hospodaření s vodou.
17. – 19. 06. 2022 (dny květů)
- Na záhon či do bedniček vysejeme dvouleté květiny (macešky, pomněnky, hvozdík vousatý, zvonek prostřední, sedmikrásky, náprstník aj.).
- Po zežloutnutí nati vykopeme cibuloviny pěstované více let na jednom místě. Na nové místo je vysadíme koncem srpna – začátkem září.
- Vysadíme i zapomenuté či ve výprodeji koupené hlízy mečíků a jiřin, zkrášlí zahradu květy v říjnu.
20. – 21. 06. 2022 (dny listů)
- Řežeme a tvarujeme opadavé i vždyzelené živé ploty i solitéry. Po řezu je dobře zavlažíme.
- Podle potřeby a počasí zavlažujeme ovocné druhy, zeleninu, květiny, balkónové rostliny – rostliny vláhu dobře zužitkují.
22. – 23. 06. 2022 (dny plodů)
- Sbíráme dozrávající ovoce, plody spadané na zem důkladně shrabeme a hodíme do kompostu nebo do nádob na kvas a pálení.
- Včas podepřeme větve stromů, aby se pod váhou úrody nezlomily. Pozor na poškození kůry, což by byla vstupní brána pro infekci.
24. – 26. 06. 2022 (dny kořenů)
- Sbíráme česnek vysazený na podzim. Použijeme zahradní vidle, hlávky neoklepáváme o sebe, abychom je zbavili půdy, ale utřeme tkaninou.
- Sbíráme rané brambory pro přímou konzumaci. Vysadíme sazenice pórku, ledového salátu a vysejeme červenou řepu.
- Kypříme záhony, ničíme plevel. Jednotíme kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, pastrnák). Nať petržele mrazíme nebo sušíme.
27. – 28. 06. 2022 (dny květů)
- Ošetříme jádroviny proti strupovitosti. Sledujeme aktuality ÚKZÚZu o ochraně, abychom účinně zakročili proti chorobám a škůdcům.
- Postupně připravujeme prostory na skladování nové úrody. Uklízíme. Do drobných prací zapojíme děti či vnoučata.
29. – 30. 06. 2022 (dny listů)
- Vyštipujeme boční výhonky kolíkových rajčat. Ponecháme jeden, maximálně dva hlavní, aby se zbytečně neoslabovala tvorbou květů.
- Na volné záhony vysejeme keříčkovou fazoli či letní odrůdy hrachu. Zlepšují strukturu půdy, obohacují ji o dusík, případně slouží jako zelené hnojivo.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů