Zahrada

Máte problém s péčí o rostliny a vyschnou dříve, než se nadějete? Stačí dodržet základní rady a vyhnete se tomu

Někteří lidé o sobě tvrdí, že by pokojové rostliny chtěli pěstovat, ale že na to zkrátka asi nemají buňky. Pod jejich rukama chcípne i kaktus. Na to tvrdíme – dejte tomu ještě šanci, pokojové rostliny opravdu nevyžadují tolik péče. Jen si to chce vytvořit návyky, abyste nikdy nezapomněli dodat rostlině vodu, výživu a včas zasáhli, když se objeví první známky nemoci.

Banánové slupky očistěte, nakrájejte, vložte do sklenice, poté je zalijte studenou převařenou vodou a nechte je několik dní macerovat.
Zdroj: iStock

A aby se rostlinám dlouhodobě dařilo, k tomu vám může pomoci pár jednoduchých triků – „life hacků“, jak se dnes říká. Přinášíme vám pět, které byste rozhodně měli znát.

1. Pet láhev vám poslouží jako samozavlažovací systém

Jedete na pár dní na dovolenou? Žádný problém. Nemusíte půjčovat klíče sousedům, vaše rostliny to vydrží. Stačí aplikovat jednoduchý trik.

Naplňte plastovou láhev vodou a zašroubujte její víčko. Pak ji zapíchněte do hlíny vaší rostliny, dnem nahoru. Nic si z toho nedělejte, že to nevypadá hezky. Důležitý je efekt, který to způsobí – voda se bude po troškách vsakovat do hlíny a rostlina tak dostane aspoň minimální dávku závlahy. 

2. Odstátá voda je nejlepší

U vody ještě zůstaneme. Jakou vodou vlastně zalévat? Ideálně ne tou, kterou si natočíte čerstvou z kohoutku. Lepší je odstátá. Z vody, která je stará aspoň den, vyprchal chlór, který pokojové rostliny nesnášejí.

Odstátou vodu si můžete účelově připravovat. Nebo používat tu, která se v domácnosti vždy najde. Vaše dítě nevypilo sklenici, kterou jste mu připravili před spaním? Když jste myli nádobí ve dřezu, zůstal zde hrnec napůl plný (vodou bez mycího prostředku)? To je ta pravá voda pro zalévání.

Zalévejte odstátou vodou. Třeba tou ze sklenice, kterou vaše dítě nevypilo.
Zalévejte odstátou vodou. Třeba tou ze sklenice, kterou vaše dítě nevypilo. | Zdroj: iStock

3. Použijte neemový olej

To je ta nejlepší ochrana pro vaše kytičky. Olej má účinky proti bakteriím, houbám, plísním i virům. Navíc je na rozdíl od klasických insekticidů stoprocentně přírodní.

Neemový olej je ta nejlepší přírodní ochrana.
Neemový olej je ta nejlepší přírodní ochrana. | Zdroj: iStock

4. Světlo pro rostliny? Můžete koupit umělé osvětlení

Je na parapetu vašeho okna tlačenice? Pak pro ty rostliny, které máte na vašem stolku nebo na skříni, pořiďte umělé světlo.

To zní jako banální rada, o takových lampičkách slyšel každý. My na to ale upozorňujeme z toho důvodu, že mnozí lidé mají od těchto světel odstup. Vybaví si škaredé fialové lampy, které do útulně vypadajícího interiéru vnáší rušivý prvek sci-fi.

Tak to už je minulost. Dnes se prodávají i hezké lampy, s bílým světlem. V interiéru vypadají dobře a jejich záře ještě rostlinu pěkně zvýrazní.

Tak takové hororově vypadající lampy už jsou minulostí.
Tak takové hororově vypadající lampy už jsou minulostí. | Zdroj: iStock

5. Banánové slupky jako hnojivo

Dojedli jste banán? Slupku nevyhazujte. Banánová slupka je ideální hnojivo. Je bohaté zvláště na draslík, který zvyšuje odolnost rostlin, posiluje kořenový systém a prodlužuje trvanlivost plodů. Květináče vašich rostlin jsou asi malé, proto naporcujte očištěné slupky na asi centimetrové kousky. Rozprostřete je pak kolem kořenů rostlin.

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů