Připravila: Ludmila Dušková, foto: autorka
Mezi zahrádkáři a drobnými pěstiteli výrazně převažuje pěstování tyčkových odrůd nad keříčkovými. Tyčková rajčata se pěstují výhradně z předpěstované sadby. Zdravá, silná a dobře otužené sazenice jsou zárukou vysoké a kvalitní úrody.
Stanoviště, substrát a hnojení
Rajče patří mezi teplomilné rostliny a vyžaduje proto slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Na předplodinu nejsou rajčata náročná. Při výběru pozemku bychom se ale měli vyvarovat zařazení po bramborách, paprikách, lilku a především opakovaně po rajčatech. Výborně snášejí hnojení statkovými hnojivy, proto je zařazujeme do 1. tratě. Pro optimální vývoj mladých rostlin je důležitý obsah fosforu v půdě. Jeho zásoba by měla být dostatečná po zapravení základního hnojení na podzim nebo i na jaře při jarním zpracování půdy. Dusíkaté hnojení je vhodné rozdělit na dvě aplikace: první při základním hnojení na jaře, druhou na počátku tvorby prvních plodů o velikosti asi 2 cm. Velikost plodů příznivě ovlivňuje zásoba draslíku v půdě.
Výběr vhodné odrůdy
Důležitým předpokladem dobré sklizně je výběr odrůdy. Poslední roky jdou do popředí odrůdy typu „long life“, vyznačující se vysokou trvanlivostí mnohdy (až 4 týdny!) a odolností k praskání. Z nových tuzemských odrůd jsou v této skupině opravdovou špičkou odrůdy Pedro F1 a Ateron F1, určené pro pěstování ve skleníku a foliovníku. V teplých oblastech spolehlivě dozrávají i venku v celých vijanech. Plody vynikající chuti mají vysokou trvanlivost. Mezi osvědčené odrůdy patří i Start F1, Tipo F1 nebo Tornádo F1.
Rajčata rybízová, melounová i jiná
V posledních letech jdou ale do popředí rajčata „ovocná“, drobnoplodá, zajímavé nejen vybarvením, ale i chutí. Názvy i tvarem a vybarvením kopírují ovoce, k němuž jsou přirovnávána. Určena jsou především pro děti. Donedávna byly v sortimentu pouze dvě odrůdy: Idyll – rajče rybízové a Ildi – s plody ve tvaru drobných hruštiček.
Sortiment se ale stále rozšiřuje: Rajče melounové dostalo název Duo: je kulaté, s menším průměrem plodu 3-4 cm. Vyzrálé plody jsou na červeném povrchu zelenožlutě žíhané, šťavnaté s menším množstvím semen, sladké, velmi dobré chuti.
Cherolla F1 je vysoce výnosný hybrid rybízového rajčete, určeného především pro polní pěstování ve všech klimatických oblastech. Rostlina je středně vzrůstná, značně odolná proti plísni bramborové. Plody má kulaté, zářivě červené, menší, v průměru 2 cm o hmotnosti 30 g. Využívají se zejména jako přízdoba k pokrmům i k přímému konzumu. Pro sladkou chuť a atraktivní vzhled je vyhledávají především děti. Žlutou variantou je odrůda Goldkrone.
Odrůdy Bejbino F1 a Rubinek byly zařazeny do sortimentu pro mimořádně chutné plody. Nové vysoce výnosné odrůdy koktejlových rajčat se hodí především pro polní pěstování ve všech klimatických oblastech. Rostliny jsou středně vzrůstné, značně odolné proti plísni bramborové. Zářivě červené, menší kulaté plody mají v průměru 2-3 cm a váží 30-40 g. Využívají se jako přízdoba k pokrmům a k přímému konzumu. Pro sladkou chuť a atraktivní vzhled jsou oblíbení u dětí.
Rajče hruškové vytváří plody ve tvaru malých hruštiček -červené Radana a žluté Perun; ty rostou na dlouhých vijanech v obrovském nasazení atraktivních, chuťově vynikajících plodů. Jsou velmi sladké, s jemnou a poměrně měkkou slupkou.
Najdou se i rarity
Raritou je odrůda Zlatava, která má plody žluté s červenou dužninou. Drobnoplodé rajče Pollicino F1 vytváří malá datlová rajčátka vynikající chuti díky dobré kombinaci cukrů a kyselin. Plody mají tvar datlí o hmotnosti zhruba 20 až 25 gramů. Jde o hybridní odrůdu vhodnou pro pěstování ve foliovnících, sklenících i polních podmínkách. Protože se jedná o druhy rajčat tyčkových, je vhodné odstraňovat boční výhony a rostlinu vést pouze na jeden – hlavní výhon a ten vyvazovat k opoře. Pokud se zbytečně ponechává výhonů více, dochází k nadměrné tvorbě plodů, které později dozrávají a jsou méně kvalitní. Rybízová rajčata patří k velmi úrodným, postačí proto jediný výhon, na kterém se za každým listem vytváří dlouhý vijan s velkým množstvím plodů. Přehoustlá rostlina je navíc náchylnější k houbovým chorobám, protože po dešti pomaleji osychá a právě dlouhodobé ovlhčení listů vede k výskytu plísně bramborové. Rostlinu je vhodné za 6. vijanem zakrátit, aby nasazené plody stačily do konce vegetace vyzrát.
Odrůdy pro balkony
Jsou určené všem, kteří nemají zahrádku, ale přesto chtějí na omezeném prostoru balkonu sklízet rajčata. Nízké rozkladité rostliny lze úspěšně pěstovat v truhlících i v květináčích. Sladké plody mají v průměru 2 cm a rostliny bývají velmi úrodné a brzy plodí. Proto je možné sklízet plody na balkónových rajčatech od července až do zámrazu. Vynikající jsou odrůdy Vilma červená a Aztek se žlutými plody.
Možnost výběru zajímavých a netradičních odrůd je opravdu nepřeberná. Osivo se ale musí vysít během března kvůli včasnému předpěstování sadby. Na to je nyní již pozdě, ale dají se zakoupit již předpěstované sazenice. Výsadba rostlin ven se provádí ve druhé polovině května.
Extra tip:
Rajčata místo petunií
Jako novinka na trhu se objevily dvě atraktivní odrůdy rajčat převislých: Tumbling Tom Red a Bajaja – červené odrůdy převislých třešničkových rajčátek, určených pro pěstování v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících. Pravidelné přihnojování zvýší násadu plodů. Tumbling Tom Yellow a Venus jsou žluté odrůdy převislých třešničkových rajčátek, určených pro pěstování v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících.