Zahrada

MINIZELENINA JE PRO MALÉ PROSTORY IDEÁLNÍ

Vyzkoušet nové NEOKOUKANÉ DRUHY OVOCE, ZELENINY a květin samozřejmě láká. Stejně jako gigantické plody, tak i MINIATURY si nacházejí své příznivce. Obě skupiny MAJÍ SVÁ SPECIFIKA, své výhody a způsob využití. Dnes se změříme na miniaturní zeleninu. Ale proč vlasně takové druhy pěstovat?

Pod názvem minizelenina nebo také babyzelenina rozumíme takové druhy či odrůdy, které jsou oproti průměru výrazně drobnější. Příkladem může být rajče, například odrůda Start, která se krásně vejde do dlaně. Tzv. třešnová rajčata pak skutečně dosahují velikosti zralé třešně, a proto je řadíme do skupiny mini, někdy také označované jako baby. To samé platí o chilli papričkách, které jsou oproti nejznámější paprice kapii mnohonásobně menší. Mezi minizeleniny ale například neřadíme růžičkovou kapustu, jejíž jednotlivé růžičky jsou sice drobné, ale pro daný druh zcela standardní. Stvol, na kterém se růžičky tvoří, je navíc sám o sobě vcelku mohutný a vysoký.

PROČ BABYZELENINU PĚSTOVAT

Tyto druhy jsou v prvé řadě předurčeny pro stanoviště, která pro kořenění i pro nadzemní část rostliny nabízejí jen omezený prostor. Jsou tedy jako dělané pro pěstování na balkónech,  terasách, kdekoliv v nádobách a samozřejmě na malých zahrádkách. Poslední dobou se stává zejména ve městech stále atraktivnější pěstování zeleniny v pytlích, a také zde představuje minizelenina jednu z nejlepších variant.

Obecně jejich malou velikost oceníme v kuchyni, protože odpadá krájení. Miniaturní zeleninu používáme vcelku, nanejvýš překrojenou na půlku. Vařené minimrkvičky představují atraktivní přílohu k jídlu. Celá rajčátka jsou neocenitelná v čerstvých zeleninových salátech. Minizelenina je také velmi atraktivní pro děti, které se s radostí pustí do vlastních prvních pěstitelských pokusů.  Dětskou zahrádku dobře doplní i takové druhy zeleniny, které samy o sobě mají nízký vzrůst a plodí přirozeně drobné plody. Takovými jsou například hrášek a ředvička.

PĚSTOVÁNÍ V PYTLÍCH

Tento způsob pěstování zeleniny je speciálně vhodný do měst, na střechy, terasy a balkóny, tedy všude tam, kde není možné zeleninu pěstovat na záhonu. Pytlové pěstování rovněž představuje nejlevnější způsob, jak si vypěstovat vlastní zeleninu. Důležitým předpokladem pro zdravý růst rostlin a bohatou sklizeň je výběr pěstebního substrátu, který musí být opravdu kvalitní, a to v celém profilu pytle. Pokud nemáme dobře připravený kompost, bude lepší koupit substrát v zahradnictví. Do zeleninových pytlů není bezprostředně nutné umístit drenáž, ale nikdy nezapomeneme odstříhnout na dně pytle rohy, nebo udělat několik odtokových děr. Volíme pytle z pevné folie, nebo z materiálu, který se jen tak snadno neprotrhne; čím větší vybereme, tím lépe. Na druhou stranu ale pamatujeme na to, že čím je pytel větší, tím se s ním i hůř manipuluje. Opravdu velké pytle plníme až na místě určení a nepřemísťujeme je. Zemina by měla dosahovat alespoň do výšky 50 cm. Platí, že čím je profil vyšší, tím lépe. Zeleninovou skladbu přizpůsobíme velikosti pytle. Můžeme pěstovat i jeden druh, ale ale výhodnější bývá vytvořit mix. Například dvě minirajčata, doplněná petrželkou, chilli papričkou či jiným mini druhem papriky vytvoří výborný mix.
Během vegetace je nutná pravidelná zálivka, protože pytle daleko rychleji vysychají, a během léta zaléváme jednou i dvakrát denně. Hnojení průmyslovými hnojivy se snažíme co nejvíce omezit. Pokud použijeme správný substrát a během vegetace dodáváme organickou hmotu, není přídavek minerálních hnojiv vyloženě nutný. Vzpřímeně rostoucí rajčata a papriky ocení podpůrný kolík.

NEJLEPŠÍ KULTIVARY

Mrkev – odrůdy Mignon a Rondo: je charakteristické svým kulatým tvarem kořenů, které připománají spíše malé ředkvičky. Mignon patří mezi karotky a ideální doba sklizně je ve chvíli, kdy kořeny dorostou okolo 5 cm délky. Vegetační doba je krátká a chuť výborná, šťavnatá, sladká, vhodná pro přímý konzum i pro tepelnou úpravu.

Paprika roční – odrůda Pyramid: tvoří nízké kompaktní keříky, plody má žluté až žlutozelené, někdy s nafialovělými stopami. Papričky jsou jen 2 cm velké, velmi aromatické a pálivé. Hodí se jako dekorace i jako přísada do indické kuchyně.

Paprika roční – odrůda Ontara: je zajímavá nejen malou velikostí plodů, ale i intenzivním červeným vybarvením.

Paprika roční – odrůda Hamík: je charakteristická malými oranžovými sladkými plody s velmi malým množstvím semen. Hodí se pro přímý konzum i pro nakládání. Za vyzkoušení stojí i odrůda Balkónovka.

Rajče Tumbling Tom Yellow: představuje převislou formu s drobnými, třeňovitými rajčaty, rostoucími na dlouhých vijanech, která jsou v konzumní zralosti sytě žlutá a lahodně sladká.

Rajče Tumbling Tom Red: obdobná, jako předchozí odrůda, ovšem s plody krásně červenými. Obě rajčátka jsou vzhledem ke svému růstu vhodná i do závěsných květináčů.

Rajče Bejbino F1: nese 2,5 cm velké kulaté červené plody, mimořádně vhodné do čerstvých zeleninových salátů. Rostliny jsou vzpřímeného vzrůstu a vyžadují opěrný kolík. K dalším pěkným rajčatům s malými plody patří Ananasové a Červená hruška.

Řepa salátová Pablo F1: v minizahrádce nesmí chybět. Má drobné, intenzivně zbarvené bulvičky, které se nejlépe hodí ke sterizaci. Řepu nekrájíme, bulvičky konzervujeme vcelku.

Minikukuřice Multina F1: zajímavý nízký druh s palicemi jen 10 cm velkými. Hodí se pro přímý konzum, ke sterilizaci i pro kuchyňské zpracování. Chuť je delikátní a jemná.

Nezeleninové druhy: z nezeleninových druhů pak výsadbu obohatí měsíční jahody, byliny, jako je kopr, nízké odrůdy kadeřavé petržele, listový salát dubáček, pažitka a bazalka.

Text: Daniela Dušková

Foto: autorka