Zahrada

Naleznete-li na rostlinách puklice, okamžitě se jich zbavte. Tito škůdci se živí rostlinnými šťávami

Pokud se na vašich rostlinách objevily puklice, je důležité rychle jednat, abyste zabránili jejich šíření a poškození rostliny. Zde je několik kroků, jak se můžete těchto škůdců zbavit.

Jde o savý hmyz, který se živí rostlinnými šťávami.
Zdroj: Shutterstock

Puklice jsou malí škůdci, červci, kteří spolu s mšicemi, štítenkami a s molicemi řadíme mezi mšicový hmyz. Jde o savý hmyz, který se živí rostlinnými šťávami.

Jak rozpoznat přítomnost puklic na rostlinách?

Bílý voskový povlak – puklice se často objevují jako malé bílé moučnaté povlaky na listech, stoncích nebo na spodní straně listů.

Lepivý medovitý povlak – jako produkt jejich sání se na rostlinách často objevuje lepkavá, sladká substance známá jako medovitý povlak. Tato substance může přitahovat další hmyz, jako např. mravence, a také může vést k šíření černých plísňových povlaků na listech.

Další příznaky napadení – infikované rostliny mohou vykazovat i jiné příznaky: vadnutí, deformaci listů, ztrátu barvy a celkovou slabost rostliny. V těžkých případech může dojít až k uhynutí postižených částí rostliny.

Rostliny náchylné k puklicím

Protože se tito škůdci živí rostlinnými šťávami, mají tendenci upřednostňovat rostliny s vysokým obsahem šťáv. Často postihují druhy, jako jsou například orchideje, sukulenty a kaktusy, oleandry, hortenzie, pokojové fíkusy, citrusy či africké fialky.

Často postihují druhy, jako jsou například orchideje
Často postihují druhy, jako jsou například orchideje. | Zdroj: Shutterstock

Nejlepší metody prevence výskytu

Prevence je u tohoto škůdce klíčová k tomu, abyste udrželi zdravé a krásné rostliny bez potřeby použití pesticidů. Nejúčinnější metodou je pravidelná kontrola rostlin, kterou dokážete velmi brzy identifikovat přítomnost puklic nebo počáteční znaky napadení. Kontrolujte spodní část listů, pupeny a křehké výhonky, které jsou často oblíbenými místy pro puklice.

Další účinnou metodou je udržování čistoty v zahradě. Proto z ní odstraňujte všechny odumřelé rostlinné zbytky a plevel, které mohou poskytnout úkryt nebo potravu pro puklice a jiné škůdce.

Stejně tak doporučujeme zaměřit se na odolnější druhy rostlin. Vybírejte si druhy, které jsou odolné vůči puklicím nebo méně atraktivní. Velmi důležitá je i péče o rostliny. Nezapomínejte na jejich pravidelnou zálivku a výživu, protože zdravé rostliny jsou méně náchylné k jakýmkoliv škůdcům. Je důležité v zahradě podporovat i výskyt přirozených predátorů těchto škůdců, jako jsou berušky, zlatoočka. Ty přilákáte do zahrad například i výsadbou levandule či měsíčku.

Recepty na efektivní boj

Mechanické odstranění

Použijte vatový tampon namočený v alkoholu nebo v mýdlové vodě, abyste jím puklice fyzicky odstranili z listů a ze stonků oleandru.

Postřik mýdlovou vodou

Připravte si roztok vody a jemného mýdla (nejlepší k použití je ekologické). Tento roztok nastříkejte přímo na puklice. Mýdlo pomáhá rozbít ochranný voskový obal puklic, čímž je zneškodníte.

Mýdlo pomáhá rozbít ochranný voskový obal puklic, čímž je zneškodníte.
Mýdlo pomáhá rozbít ochranný voskový obal puklic, čímž je zneškodníte. | Zdroj: Shutterstock

Použití olejů

Neemový olej, nazývaný i nimbový olej, má mimořádně cenné složení, díky kterému je možné ho účinně použít v boji proti puklicím přírodní cestou. Tento olej pokryje škůdce tenkým filmem, který jim znemožní dýchání. Důležité je aplikovat olej rovnoměrně a důkladně jím pokrýt všechna postižená místa.

Biologická kontrola

V boji proti puklicím můžete zkusit nasadit na puklice jejich přirozené nepřátele, jako jsou například berušky nebo parazitické vosičky, které se puklicemi živí. Tento způsob je vhodné použít hlavně v uzavřených prostorech, jako jsou skleníky a fóliovníky.

Chemické postřiky

Pokud je napadení puklicemi příliš rozsáhlé a ostatní metody nefungují, můžete zvážit použití insekticidu. Vyberte si přípravek speciálně určený na puklice a vždy dodržujte návod k použití, abyste předešli poškození rostliny a minimalizovali vliv na životní prostředí. Použít lze jednosložkové boritanové listové hnojivo nebo dusíkaté listové hnojivo obsahující citrusovou silici, která zvyšuje odolnost rostlin proti savým a žravým škůdcům.

Text: Jana Komadelová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů