Zahrada

NASTARTUJTE TRÁVNÍK DO NOVÉ SEZÓNY

Pokud se během sezóny chceme pyšnit ukázkovým a hustým trávníkem, měli bychom už nyní zrealizovat několik důležitých úkonů. Zanedbat je se rozhodně nevyplácí. Tento měsíc je ideální na zrealizování prvních očistných kúr.

VYČIŠTĚNÍ

Když se začátkem jara oteplí půda a trávník mírně oschne, je čas zbavit ho nečistot, které se na něm během zimy nahromadily – listí, napadaných větviček, odumřelých zbytků trav a často i kopečků po krtcích. Ideální je, když během slunečného počasí trávník dvakrát důkladně pohrabeme. Na tento účel nám poslouží ostré řezací hrábě.

VÁLCOVÁNÍ

Po důkladném vyhrabání můžeme travnatou plochu posekat a provést válcování. To se dělá tehdy, když jsou travní trsy po zimě vytažené a plocha působí nerovnoměrně. Tento krok však neděláme za každou cenu, protože utužování půdy (hlavně během deštivého počasí) může nastartovat zbytečné problémy (například odumírání trávníku). Na druhé straně, pravidelné válcování přispívá k reprezentativnějšímu vzhledu trávníku, proto je dobré válcovat ho průběžně i během sezóny.

PROVZDUŠNĚNÍ

Pohled na trávník po zimě často není vábný. Mnohokrát se zviditelní mechy, které je potřebné hned na jaře odstranit. Zde pomůže provzdušnění aerifikátorem, na menší ploše postačí provzdušňovací vidle. Pomocí těchto nástrojů vyhloubíme do trávníku otvory, přes které se ke kořenům trav dostane potřebný vzduch. Po provzdušnění můžeme po travnaté ploše rozsypat jemný říční písek (a zacelit jím vzniklé otvory) – tak se zároveň vyrovnají i větší nerovnosti.

PROŘEZÁNÍ

V březnu či dubnu je dobré, pokud travnatou plochu prořežeme. Průběžně se totiž na ní shromažďuje posekaná tráva a plevel. A ten je často důvodem, proč ke kořenům trav hůř proniká nejen vzduch, ale i vláha a živiny. Výborným pomocníkem je vertikutátor. Takovýmto způsobem lze ošetřit hlavně čerstvě posekaný trávník. Vertikutátorem přejedeme trávník ve dvou směrech – podélně a příčně. Trávník sice po vertikutaci nepadá hezky, ale za krátkou dobu se dostane do té nejlepší formy.

Trávník PŘED a PO vertikutaci

  • Ideální dobou na jarní vertikutaci je březen a první polovina dubna. Před vertikutací byste měli nechat trávník trochu povyrůst a posekat. Vertikutací nastartujete zdravý růst trávníku, ale nezapomínejte ještě na dosetí, přihnojování a pravidelnou závlahu.
  • Vertikutátor provzdušní trávník a pomůže mu intenzivně růst i houstnout. Nože vertikutátoru nařežou travní drny a odstraní travní plsť. Pružinky pak vyčešou všechny nečistoty. Do půdy se díky vertikutaci dostane voda i potřebné živiny.
  • Nejpoužívanějšími vertikutátory jsou elektrické a benzinové stroje. Při koupi byste měli myslet na to, jak velkou travní plochu chcete vertikutovat. V případě menších ploch a dostupnosti elektrické energie je vhodné zvolit vertikutátor elektrický. Je lehčí, tišší, skladnější a také méně náročný na údržbu. Benzinové jsou výkonnější, práce s nimi je rychlejší, a vhodné jsou proto i pro rozlehlé travní plochy.

PŘIHNOJENÍ

Po prořezání nebo provzdušnění je nutné travnatou plochu přihnojit – rozhodit jemnou vrstvu přesetého kompostu, případně aplikovat speciální hnojivo na trávník (asi 2 kg na 1 m2). Trávník, jemuž chybí živiny, je totiž nehezký, bledozelený a řídký. Podmínkou úspěchu je rovnoměrné rozhození hnojiva – praktickým pomocníkem je dávkovací vozík. Praktická jsou hnojiva v granulované podobě. Hnojit by se mělo těsně před deštěm, případně můžeme plochu po aplikaci hnojiva důkladně zalít.

SEKÁNÍ

Trávník sekáme poprvé tehdy, když kvete zlatovka (lidově nazývaná zlatý déšť). Nejdříve sekačku nastavíme na vyšší úroveň sekání, později můžeme výšku snižovat (na 4,5 cm). Sekat bychom měli vždy jen suchý trávník. Po sekání je žádoucí upravit i okraje travní plochy – bude působit reprezentativněji. Na tento účel slouží různé speciální rýče s nožem ve tvaru půlměsíce, případně můžeme použít mechanické či akumulátorové nůžky na trávu, ořezávače a podobně.

  • Mokrý trávník nesekáme!

VYPLNĚNÍ

Po všech těchto nejdůležitějších zásazích se může stát, že na trávníku zůstanou prázdná místa, jakési lysiny. Ty můžeme dosít speciální travní směsí určenou na regeneraci starších trávníků (s většinovým zastoupením jílku). Pokud jsou prázdné plochy větší, dají se vyplnit hotovým travním drnem. Výhodou je, že se rychle zapojí a brzy splyne s okolní plochou.

Text: Daniel Košťál :: Foto: autor, isifa/Shutterstock